Kirjaston vanhahko mies

Meeriliisa

Kävin tänään kirjastossa kahden alle kouluikäisen lapseni kanssa. Jätin lapseni lastenhyllyille valitsemaan kirjojaan, kun itse menin hakemaan jotain luettavaa itselleni. Selailin siinä hyllyjen välissä kirjoja, kunnes menin erään hyllyrivistön väliin, ja mitä näinkään. Vanhahko, kaljupäinen kuuskymppinen setä seiso siellä kirjaimellisesti keppi tanassa. Kun hän huomasi minut, hän selvästi nautti tilanteesta ja kopraisi innokkaasti jäykistynyttä tavaraansa. Sillä oli vielä semmoiset löysät housut jalassa. Hyi, yöks! Pakenin äkkiä paikalta ja mietin vaan, että jos lapseni olisivat tuon pervon nähneet. Nyt tuntuu yököttävältä. Jäi kirjastoreissu sitten siihen.

11

1083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämää se vain

      "Kun hän huomasi minut, hän selvästi nautti tilanteesta ja kopraisi innokkaasti jäykistynyttä tavaraansa. Sillä oli vielä semmoiset löysät housut jalassa"

      Tarkkaampa kyseistä yökökkiä sitten jäit katselemaan:) Noh, meitä on moneen junaan. Oman kuntani kirjastoa eräs "hieman" häiriintynyt aina terrorisoi tekemällä tarpeitaan ja pyyhkimällä sotkuja kaikkialle muualle vessoissa kuin oikeaan paikkaan. Ehkä eksoottisin hetki oli, kun herra tuli (harrasti samaa muuallakin välillä) kaikessa rauhassa pyyhkimään kotoaan tuomaa kovempaa lastia tavaratalon peiliin kun itse seisokelin kusella vieressä. (Siis kaksi eri asiaa, itse ainakin mielestäni olin normaaliasioilla mutta hulluimmathan eivät tajua itse tekevänsä mitään outoa...).

      Herra oli niin keskittynyt ja touhusi innostuneesti, että mitäpä siinä muuta kuin omat toimitukseni tehtyäni poistuin ja huikkasin infolle, että tuolla vessassa saattaa olla teidän vartijaanne koskeva juttu. Eipä siinä kauaa mennytkään kun kajahti "X juma....a, vasta sovittiin ettet tee tuota enää". Eli kovin tuttu naama sielläkin siis. Mutta milläs tällaisia kuriin saa, ei millään, kun pakkohoidon kynnys ei ylity tai linnan lähde mistään.

      Ehkäpä tuo teidänkin kirjastonne eregoiva herrasmies oli vain joku "Ai se on Oskari, se on aina tuolla, ei me jakseta sen perässä enää juosta kun 10 vuotta yritettiin eka" -jos kysyt henkilökunnalta. Siellähän hinkkaa sitten.

      Niin kauan kun ei pyyhi kirjoihin tai ruiki niiden väliin.

      • Elämää se vain

        Niin ja siis itse olin wc:ssa asioilla kun herra tuli sinne, emme siis olleet esim. lastenvaateosastolla myymälässä. Tai ainakin muistaisin, että olin vessassa... vai olinko sittenkään.


    • Neuvoja.

      sinä itse teit?

      ET MITÄÄN!
      Tai seurasit kiihkoissasi.

      Oikea tapa olisi ilmoittaa asia kirjaston henkilökunnalle. Se ukko kun on tallentunut valvontakameran nauhalle. Rikosilmoitus poliisille ja sillä siisti.

    • Reimareiska

      Taisit oikein himoiten katsella sen vanhan äijän kyr***? Olisit vaan rohkeesti menny kokeilemaan miltä "parasta ennen 1980" liha tuntuu. Oliko sedällä kenties Jallu kädessä vai ihanko Päätaloa lueskeli tappi ojossa?

    • Raijalissukka

      Niin, olisit vaan rohkeesti kopraissut äijän kalua ja osoittanut nauttivasi tilanteesta. Näin kerran uimarannalla miehen, jolla oli erektio päällä. Olipa näky!

    • ....................

      olisi varmasti ollut parasta olla niin kuin ei mitään ja kävellä suoraan kirjastonhoitajan luo, josta olisi saanut hyvän todistajan. Toisissa kirjastoissa on myös hyvät valvontakamerat.

    • Seksireino

      Mikähän nunnaluostarin pihtarisisar toi aloittaja oikein on? Eikö seksuaalisuus ole luontainen osa elämääsi? On tuo nyt kauheeta, jos papparainen vähä yrittää piristää ankeaa päivääsi näyttämällä elintään.
      Ps. Kuljetko joka paikassa harmaa kaapu ylläsi?

      • TorsstiVaenaa

        nykäistä salihoususi nilkkoihin... HubbaaaBubbaaa!!


    • runkkureima

      Vastasin aloittajalle samankaltaisista kokemuksistani, mutta en löydä enää viestiäni. Miksi se on poistettu? Törkeää poistella toisten kirjoittamia viestejä! En kirjoita tälle palstalle enää koskaan!

    • Bomes

      Aika rento setä.

      • Pentti & Unski

        ottaa sulla keppiin, kun kelaat rentoi äijii??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      77
      2588
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      51
      2570
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      68
      2523
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      74
      2433
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      39
      1947
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1769
    7. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      12
      1283
    8. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1277
    9. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      8
      1069
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1065
    Aihe