Idea

näin se on

Laitan vanhan idean vireille... Ehdotin joskus aikaisemmin palstalla että yksi henkilö kokoaisi kaikkien halukkaiden Messenger-osoitteet ja tekisi "joukkokeskusteluita". Tämän tarkoituksena olisi etsiä ystäviä/liveseuraa/jutteluseuraa jne.

Jos löytyy Windows Live Messenger (hotmail-osoite tai vastaava) niin voi lisätä tämän osoitteen sinne (voi myös hankkia hotmail.com paikasta ja googlettamalla windows messenger voi ladata messengerin).


yhdistaja (at) hotmail.com


Kategorisoin liittyjät alueen (läänin) mukaan ja perustan ryhmäkeskusteluita... Ideana olisi saada mahdollisesti myöhemmin liveseuraa paikkakunnan alueen mukaan... Tarvittaessa voin toimia myös keskustelun ohjaajana..

Ilmoittelen miten toiminta saa kannatusta ja tuleeko liittyjiä mukaan...

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin se on

      Selvennetään vielä vähän tätä ideaa... Idea olisi siis kasata ihmisiä livetapaamisiin eri puolille Suomea (pidemmällä aikavälillä). Aluksi toki olisi tarkoitus vain jutella yleisistä asioista / jutella tuosta tapaamisesta tms.

      Tälläkin palstalla on aina väliajoin ehdotettu miittejä, mutta kukaan ei ole edes omaa mailiosoitettaan uskaltanut palstalle laittaa. Miten voidaan olettaa että tuolla tavalla mitään miittejä pystyy järjestymään?

      Henkilö A lisää osoitteen messengeriin. Hän on vaikka Helsingistä ja 23 vuotias.

      Teen omaan messengeriin ryhmän Läänien mukaan esim. Etelä Suomen lääni, Itä-Suomen lääni jne... Lisään henkilön Etelä-Suomen lääniin. Jos tulee lisää liittyjiä samalta alueelta, niin teen myöhemmin joukkokeskustelun, jonka kautta kyseiset henkilöt saavat yhteyden toisiinsa.


      Mitenkä idea eroaa siitä, että joku tekisi ilmoituksen vaikkapa jollekin palstalle ja haluaisi mese-seuraa/kirjeenvaihtoseuraa?

      - Idea eroaa siinä, että ihmiset juttelevat ensimmäistä kertaa reaaliaikaisesti toistensa kanssa. Ihmiset jaoitellaan korkeintaan asuinsuuntansa mukaan, ei muiden ominaisuuksien. Tällöin erilaisetkin ihmiset voivat jutella helposti toistensa kanssa ja suunnitella tapaamisia tehdäkseen jotakin yhdessä jne.

      Miksi Windows Live Messenger?

      - Messengerillä pystyy helposti tekemään joukkokeskusteluita (kun joku on vain lisännyt osoitteen omaan messengeriinsä). Sen kautta on myös helppoa jutella ihmisille reaaliaikaisesti ja lisätä/poistaa henkilöitä, joiden kanssa ei halua olla yhteydessä. Se on myös ilmainen yhteydenpitokanava, joten sitä kautta on helppoa jutella.


      Itse olen yli parikymppinen mies Pohjois-Karjalan alueelta ja laitoin idean pystyyn lähinnä siitä syystä, että tälläkin palstalla monet valittavat yksinäisyyttään, mutta eivät silti uskalla tehdä asialleen mitään. Tällä tavalla tutustuminen olisi helppoa jos ihmisiltä riittää rohkeutta lisätä kyseinen osoite messengeriinsä.

      Lähinnä ideana olisi kerätä ihmisiä, jotka oikeastikin uskaltavat tavata toisiaan livenä, ei vain puhua asiasta anonyymisti netissä (pidemmällä aikavälillä).


      Voi toki kysellä asiasta jos idea kiinnostaa ylipäätään...

      • näin se on

        Ilmoittelen tällä palstalla että miten homma saa kannatusta. Tähän mennessä ei ole vielä yksikään lisännyt osoitetta, mutta jos lisääjiä tulee niin ilmoittelen tähän tapaan.

        Sen mukaan miten on henkilöitä kustakin alueelta

        Etelä-Suomen lääni
        x
        Länsi-Suomen lääni
        x
        Itä-Suomen lääni
        1
        Oulun lääni
        x
        Lapin lääni
        x

        Idea on siis toimia alueittain, koska etäisyydet kasvavat muuten liian isoiksi. Tuolla tavalla voisi siis suunnitella paremmin tapaamisia kun henkilöt ovat "suunnilleen samalta alueelta".


        Tämähän on varsin idealistinen ajatus että ihmiset sankoin joukoin liittyisivät toimintaan mukaan....

        Se riippuu tietysti viime kädessä täysin ihmisistä itsestään että haluavatko he saada yhteyksiä toisiinsa vai eivät. Yrittäminenhän ei tunnetusti maksa mitään jos on oikeasti halua saada ystäviä...


    • Onkohan tähän ketään ilmottautunut, vai onko ihan kuollu idea?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe