Kenestä tulisi hyvä uusi lapsiasiavaltuutettu nykyisen tehtävän haltijan, Maria Kaisa Aulan (kesk) tilalle? Jyväskylään on pystytetty lapsiasiavaltuutetulle konttori, jossa Aula on pääosin työtään hoitanut. Jyväskyläläisillä alan rouvilla olisi nyt hyvät mahdollisuudet päästä hyvää virkaan.
Aulan kausi päättyy ensi syksynä. Hänet valittiin viisivuotiskaudelle syyskuussa 2005.
http://www.lapsiasia.fi/nyt/viikko_ohjelma/ohjelma/view/1423132
Ehdotan Aulan työn jatkajaksi kansanedustaja Aila Paloniemeä Jyväskylästä. Hän on jämerästi halunnut turvata lapsille hyvän lapsuuden. Sijaisperheessä. Yritystoiminnan vahvistamisen vuoksi olisi hyvä, että suomalaisille lapsille ryhdyttäisiin etsimään sijaiskoteja. Oma koti ja perhe alkaa olla hiukan vanhanaikainen juttu, keskustalaisten mielestä.
Lopputulos on, että Jyväskylä aikoo käyttää lasten sijaishuoltoon (eli huostaanotettujen lasten sijoittamiseen kodin ulkopuolelle eli laitostamiseen) 12 miljoonaa euroa vuodessa. Sen verran kaupungilta on luvassa rahaa niille yrityksille, jotka jättävät sille huhtikuun aikana tarjouksensa kaupungin huostaanottamien lasten hoidosta.
Koko Suomessa veronmaksajat maksavat lasten sijaishuollosta vuodessa peräti 600 miljoonaa euroa.
Minä kannatan äänekästä Perhehoitoliiton puheenjohtajaa Aila Paloniemeä. Hän on ollut luomassa Jyväskylästä lastensuojelun pääkaupunkia tähän maahan.
Sosiaalitantat elävät kaupungissa kissanpäiviä. Minä olen kissaihminen.
Lapsiasiavaltuutettu Aulan kausi loppuu, tilalle Aila Paloniemi!
Auts Paloniemi
0
905
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 643740
- 663532
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa943352SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p582752- 722580
- 562231
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.511408Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411145Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171122Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1261118