Kuinka kauan Viro elää täysin Suomen ja suomalaisten elättinä? Eikö maa voisi vihdoin itsenäistyä myös taloudellisesti ja lopettaa Suomen elättinä elämisen?
Vastaukset 8
- Vanha juttu
Perustelut ja viittaukset, kiitos!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8494455 - soomlane
tyhmyydelle voi vain nauraa, että oikein tänne kirjoittelemaan ryhtyy..hehheh.
- parane peagi
Eestlasted toetavad oma maksudega muuhulgas vaimsete häiretega soomlasi ravimite ja invaliidsuspensioni näol. Võta see leevendav tablett..
- Avaasilmiäsi
Jos vielä muistatte niin kaksikymmentä (20) vuotta sitten meiltä vietiin Viroon jonkin verran humanitaarista apua kun yhteiskunnan rakenteet rajusti muuttuivat.
Pian toiminta kuitenkin muuttui vastikkeelliseksi kaupankäynniksi, ei tässä nykytilanteessa kumpikaan ole toisen elättinä. Virolaiset käyvät meitä arkisissa töissä auttelemassa ja me myyskentelemme mikäli pystymme sinne mitä siellä tarvitaan markkinahinnoilla. - warum?
Avaasilmiäsi kirjoitti:
Jos vielä muistatte niin kaksikymmentä (20) vuotta sitten meiltä vietiin Viroon jonkin verran humanitaarista apua kun yhteiskunnan rakenteet rajusti muuttuivat.
Pian toiminta kuitenkin muuttui vastikkeelliseksi kaupankäynniksi, ei tässä nykytilanteessa kumpikaan ole toisen elättinä. Virolaiset käyvät meitä arkisissa töissä auttelemassa ja me myyskentelemme mikäli pystymme sinne mitä siellä tarvitaan markkinahinnoilla.Miksi eivät sitten maksa veroja?
- totu
warum? kirjoitti:
Miksi eivät sitten maksa veroja?
Kenesatä sä puhut? Palkasta menee 23%, vuoden lopusta meni 39% ja nyt tuli verolappu, että vieläki täytyy maksaa 1150 e.
- oh yeah!
Selline kommentaar:
¤¤¤ viro ja virolaiset perheellinen yrittäjä6.10.2009 21:08 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8494455
juu virolaiset tekee kyllä työtä,pimeesti ja paljon halvemaalla kuin suomalaiset,työnantajat ottavat mielellään kun saavat enemmän rahaa,ja mitä tulee suomalaisiin työntekijöihin niin tuhannet ja taas tuhannet miehet ja miksei naisetkin ovat työttömiä ja valtio maksaa korvaukset mutta mistä kun ei tule verorahoja virolaisilta.ihme touhua.kyl vituttaa¤¤¤
Et siis tuhanded ja tuhanded soomlased on ilma tööta, sest Soome tööandjad kasutavad ”pimedat” tööjõudu Eestist?
Küsiksin kohe – kus on seaduste jälgijad? Kes on selles süüdi?
Ja lisaksin, et kogu jutt on haige inimese kirjutatud. Mis YRITTÄJÄ see tobu olla tahab?- Kulkukauppias69v
Paljon näyttää olevan turhaa yleistämistä. Totta on, että Virossa toimii tuhansia suomalaisia talousrikollisia, kotimaassa liiketoimintakieltoon joutuneita. He kai sitten ovat opastaneet virolaisiakin verojen kiertoon ja muuhun kikkailuun.
Viro ja Tallinna ovat meille kuitenkin yksi askel lähemmäksi maailman markkinoita, vielä kun saataisiin hyvä rahtiyhteys, vaikkapa tunneli meren alitse ja nopeampi rata kohti keski-Eurooppaa, niin emme olisi niin eristyksissä muista ja alttiina häiriöille.
Siispä yrittäkää edistää kaikkea yhteistyötä etelänaapurin kanssa, yhdessä kaksi pientä pärjäilee paremmin.
Joskus parikymmentä vuotta sitten kun uudet mahdollisuudet avautuivat, kuvittelin että kielipuolella syntyisi jonkinlainen Helsingin-Tallinan slangi, hauska sekoitus, mutta en ole sellaista huomannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761069- 42784
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden218648Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34492- 23468
- 37443
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70435Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga44409Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52409- 18404