Sattuuko kukaan tuntemaan Tampereella taksia ajavia turkkilaisia? Tiistaina 30.3. kello 20.00 noin 30-40-vuotias turkkilaiskuski "auttoi" päihtynyttä ja lievästi liikuntarajoitteista asiakastaan nostamalla automaatista rahaa. Väitti, ettei laite toimi tai numero on väärä. Näppäili kerran tahallaan väärän numeron, joska antoi tositteen asiakkaalleen. Niin hyvin onnistui, että ehti ottaa tililtä yhteensä 920 euroa. Poliisi ja taksitarkastaja tutkivat asiaa. Tapaus selvinnee automaatin kuvien ja taksin kameran kuvien avulla. Automaatin kuvat tulevat poliisille pankista vasta viikon kuluessa. Asiakas teki tyhmästi, kun antoi tunnusluvun ja pyysi apua tuollaisessa asiassa. Luottamus taksiin on aina ollut korkea, nyt se meni. Taksitarkastajakaan ei halunnut antaa turkkilaisen kuskin nimeä ennen kuin asia on poliisin kautta varmistunut ja he itse ovat tunnistaneet miehen valvontakuvista.
Onko jollain tietoja Tampereen turkkilaista taksikuskeita? Auto olisi voinut olla Mondeo tai vastaava henkilömallinen auto. Soita tietoa 041-7015635 Pena.
Onko jollain tietoja Tampereen turkkilaista taksikuskeita? Auto olisi voinut olla Mondeo tai vastaava henkilömallinen auto. Soita tietoa 041-7015635 Pena.
Vastaukset 38
Vanhimmat
miksi kyselet turkkilaisesta taksikuskista jos kerran asia on annettu poliisille? Ajattelitko lynkata kaverin jo ennenkuin tapaus on selvitetty? Kyllä kaveri saa tuomionsa mukaan, sillä ei pitäisi olla konsti eikä mikään selvittää, kuka siihen aikaan on ajossa ollut.
Taksilupien myöntämisessä olis varmaan syytä olla hiukan tarkempi. Muualta tulleiden käsitys moraalista ja lain rikkomisesta on paljon löysempi kuin suomalaisilla.
Kyselen, koska ottaisin yhteyttä miehen isäntään. Ymmärtääkseni kuljettaja oli renkikuljettaja, jonka paikka ei mielestäni ole taksissa. En lynkkaa enkä usko koskaan saavani rahoja takaisin. Tuon verran tyhmyydestä sakotetaan
Sehän on poliisin asia ja taksitarkastajan asia. Kyllä sellaisen rosvon on pakko lähteä kun saa rikostuomion. Luultavasti isäntäkin sa vielä pyyhkeitä. sehän se on joka rengeistään vastaa. Paina päälle vaan virallista tietä.
On parempi kun antaa viranomaisten hoitaa. Koska voit saada kohta rasisti syytteet niskaasi? Ja sitä myöten olet itse maksaja.............
Kuinka rikostoimittaja voi olla noin naiivi? Vai, onko tässä nyt kyse maahanmuuttokeskustelun "herättämisestä"?
Voisitko vähän tarkemmin selvittää, mitä heittosi niinku oikeesti niinku pitää sisällään? Vai oliko se vaan niinku puolenyön aikaan niinku huvin vuoks laitettu niinku härsy niinku? Kuka siis on niinku naiivi niinku?
Tiedättekö mitä oikeudessa tapahtui? Toimittaja hävisi ja lopulta antoi 3000€ suoraan asianajajan kautta taksikuskille kunnian loukkauksesta ja pyysi että hän ei vaatisi enempää.
Kuljettaja ei ollut turkkilainen!
MAAHANMUUTTO ON RIKKAUTTA ! Tämä tapaus ja Oulun tapaus sen selkeästi osoittavat !!
OULUSSA maahanmuutto huipentui, kaikki taputtavat ja ovat onnellisia. Tämä on meille rikkaudeksi, unelmaa. Totalitaarista Moniosaamista.
Oliko tilin tyhjentäminen moniosaamista ja rikkautta ? ?
saattaa lisääntyä liikennelupien vapautumisien myötä.joten liikenneluvat kontrollissa, sekä alalle pääsyvaatimukset tiukemmaksi.
Maahanmuuttajilla on tapana harjoittaa myös pimeää taksiliikennettä. Olitko tilannut kyydin keskuksesta vai otitko lennosta?
Samaa mieltä kuin edellisetkin kirjoittajat, anna poliisin ja tarkastajan hoitaa työnsä, ne kyllä ilmoittaa aivan varmasti auton omistajalle. Sikäli kun alaa yhtään tunnen niin muut kuljettajat saattaa saattaa myös aloittaa "sisäisen tutkinnan" ja antaa asianosaiselle "nuhteita poikien kesken", eli älä ole huolissasi rangaistus tulee varmasti.
Taksi on tilattu tamperelaisen ravintolan automaattisesta taksitilauksesta. En aio tutkintaan puuttua, mutta olen ilmoittanut asiasta muun muassa taksiliiton puheenjohtajalle. Olen käyttänyt takseja vuosikymmeniä eikä koskaan ole ollut kuin hyvää sanomista.
Kiitos saamistani tiedoista Tampereen turkkilaisista taksinkuljettajista! Välitän osan niistä poliisille. Pankkitositteista ja maksukuiteista tapauskulku on selvinnyt sekunnillleen. Puuttuu vain kuvallinen näyttä valvontakameroista. Toimitan alkuviikosta kopion rikosilmoituksesta tiedoksi turkkiliaslle ja islamilaiselle yhteisölle.
aina vaan haluat sörkkiä asiaa itse. Varo vaan ettet saa turkkilaisilta kuonoosi! Kun kerran poliisille on rikosilmoitus tehty, niin minkä ihmeen takia siinä vielä pitää itse hämmentää.
Oletko varma ,ettei tämä päihtynyt asiakas nostanut itse ja väitti jotain muuta. Kaikki ei ole aina niin kuin luullaan ja kerrotaan.
Olen varma, kun muisti kuitenkin pelaa. Valvontakameran kuvat kertovat lopun. Näkyy asia jo tulleen Ilta-Sanomien netisivullekin.
Selvennystä asiaan? Tilasitkos taksin virallisesta numerosta KIITOS JOS VASTAAT !
Taksi tilattiin ravintolasta. Siellä on automaattinen tilausjärjestelmä. Pyydän aina ravintolaa tilaamaan taksin, kun olen lähdössä. En lähde yleensä ulos ennen kuin auto on edessä odottamassa.
aikaisemmat viestit, se oli siellä jo kertaalleen sanottu
Olisiko kannattanut ottaa kuitti? Siitä selviää kuljettaja, auto sekä yrityksen puhelin nro.
Lukekaa täältä :
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2073713
Mielenkiintoista tässä jutussa on, että se avataan ikäänkuin sivullisen kirjoittamana. Kirjoitustyyli kulkee jotenkin persoonattomana. Vasta myöhemmin tulee ilmi, että juurikin viestiketjun aloittaja on se rikoksen uhri.
Mitä rahojen takaisin saamiseen tulee, niin voi olla tosiaankin vaikeaa. Pankithan nimenomaan edellyttävät, että tunnusluvun kanssa on oltava huolellinen ja sitä ei tule antaa sivullisten tietoon.
Anyway, toivottavasti poliisi on asian kanssa aktiivinen, niin että ulkomaalaistaustaisille ihmisillekin tulee selväksi, että Suomessa ei ihmisten kusettaminen käy laatuun. Ja tässä ei ole sitten tippaakaan rasismia.
Tarkoitat siis, ettei suomalaiset osaa KUSETTAA, ainoastaan ulkomaalaistaustaiset ??
ennenkuin alkaa kiihkoilemaan niin kannnattaa pohtia että mitä sinä oikein luki
...ulkomaalaistaustaisille ihmisille_KIN_ tulee selväksi, että Suomessa ei ihmisten kusettaminen käy laatuun...
Ulkomaalaisella on oikeus kusettaa, muuten se olla rasismi.
Onnetelen ulkomaalaista kuljettaja joka voitti oikeudessa tätä huijari toimittaja vastaan!!
Onneksi suomessa suhteet ja lahjus ei kelpaa!!
Ihanko totta, onneksi olkoon sinulle !
Ei taksitarkastajilla ole mitään oikeutta antaa kuljettajien nimiä tai puhelinnumeroita julkisuuteen. Nämä ovat varjeltuja tietoja, joilla taataan kuljettajien turvallisuus. Asiakas ollut sopivasti "päihtynyt ja lievästi liikuntarajotteinen", varmaankin vielä vanhus, sokea, ja kuuro.
Viikon viivettä kuvien saamisessa ei edes ole olemassa. Poliisilla ainoastaan on tutkintaoikeus ja mahdollisuus tunnistaa ja tutkia kuvia oikeilla laitteilla. Poliisin asiantuntija on tunnistaja eikä kukaa siviilipuolen edustaja. Ei edes taksista. Lisäksi taksi on jäävi asiassa. Em. tapahtumaa ei ole tapahtunut kyseisenä ajankohtana.
Köyhä freelance-toimittaja tarvi jutunaihetta ja rahaa, ja kännipäissään kehitteli tasokkaan uutisen!
hyvää mielikuvitusta ja ymmärrystä siitä, miten rahaa tehdään ;))
Nykäsen Mattihan käyttää myös toimittajia rahan tekemiseen. Suosikkitoimittajalle soitetaan jo hyvissä ajoin ja kerrotaan missä kippoloissa (Matti) aikoo iltasella töppäillä. Ilmeisesti kiinteä palkkiokin on jo sovittu etukäteen sikailujutuista? Hah.
... näistä suolipalstan kirjoituksista, vai mitä?
Tyhmästäpäästä kärsi koko ruumis. Ei kannata langeta kohteliaisuuteen. Pizzaakin vain kotona, ei tule karvakakka ongelmaa.
Kun otan taksin, kysyn aina onko kameraa tai luvan ottaa kuvan autosta. helppoa ja varmaa kyytiä. saa jopa aina kiitosta. Mainostan liuksialaa.
Onko pakko olla päissään ja tehdä tyhmyyksiä? Oma vika emäsika.
Olen ihmetellyt, miksi kuskit tunnustelevat maksukorttia ja haluavat itse työntää sen päätteeseen. Osaan kyllä itsekin. Mitään ei tililtäni ole viety
Ei kai kenelläkään ole positiivisia kokemuksia turkkilaisista. Suominaisten kokemukset heistä sängyssä voidaan tässä yhteydessä sivuuttaa.
Jos matu ratissa, Älä nouse autoon.