Muutaman bmw 520 dieselin olen käynyt läpi, vm. 2004-2006.Takaluukun reunat, ovien reunoissa ja joissakin on ollut vielä konepellin saumoissakin ruostetta.En ole saanut mitään vastausta kun olen kysellyt että jos ostan auton korjauttaako liike ko puuteet.EIkä BMw:llä ole samaa kamppista mikä Fordilla? Ford korjautti ovikittien pettömisestä aiheutuneen ruosteen veloituksetta.
Vastaukset 10
- erbe e
ruostetta ja hapettumaa. Ei bmw mitään korjauskampanjaa tee. tehtaan mielestä bmwssä ei voi olla mitään vikaa. Tosiasia on myös se, että joko maalin laatu tai maalausprosessi on epäonnistunut tehtaalla. Jälkihän on ala-arvoisempaa kuin fordilla tai opeleilla aikoinaan.
- rostmanni
Uusimmassa Tekniikan Maailmassa on uuden BMW 535i:n koeajo, ja ¨juttuna oli myös edellismallisen käytetyn yksilön kuntotesti. Kyseessä oli 2005-mallinen 525i touring, ajettu reilut satatonnia. Ja kas: sen peräluukun alareunan taite myös ruosteessa kuten Väyrysmersuissa ja Fordeissa!
En olisi tuota uskonut! Niin kehuttu jumalamerkki. Kun aiemmin reilu vuosi sitten vastaava kuntosyyni tehtiin 6-vuotiaalle Avensikselle, ei ruosteita saumoissa ollut, vaikka on bemaristien keskuudessa halveksittu merkki. - -.-
Niin, ei se sentään Audi ole, että kyllä siinä hyvinkin saattaa ruostetta olla, ja artisti maksaa omasta pussista vaan jos haittaa.
- kyykyttäjä kalle
Uudessa bemarissa koritakuu kattaa vielä esim tuon 2005 vuosimalli.
Koritakuu on kuusi vuotta joten merkkiliikeeseen ja homma hoituu. - nhvg
kyykyttäjä kalle kirjoitti:
Uudessa bemarissa koritakuu kattaa vielä esim tuon 2005 vuosimalli.
Koritakuu on kuusi vuotta joten merkkiliikeeseen ja homma hoituu.höpisemään omiasi aikuisten asioihin.
- c.orrosio
kyykyttäjä kalle kirjoitti:
Uudessa bemarissa koritakuu kattaa vielä esim tuon 2005 vuosimalli.
Koritakuu on kuusi vuotta joten merkkiliikeeseen ja homma hoituu.Koritakuu vastaa vain sisältä päin alkavaa ruostumista, nuo peltien ovien reunat eivät siihen kuulu.
Tää on ihan tuttu juttu monestakin merkistä; Bemarit, E-Mersut (väykyt), Mondeo, Focus jne. Se on se saatanan paskakitti, joka muodostaa jonkun kemiallisen reaktion kosteuden kanssa, ja alkaa ruostuttamaan paikat.
Mutta; kun niitä on monia mitkä ruostuvat muutenkin vähän joka puolelta; esim.Mazdat ja Mitsut.
- Bemaristii
E60 korimallin BMW:ssä konepelti on alumiinia, joten ruosteessa se tuskin on.
- MB=Best
on monta muutakin kohtaa joka voi ruostua. Vai onko Bemuissa nykyään vain konepelti??
- iS
MB=Best kirjoitti:
on monta muutakin kohtaa joka voi ruostua. Vai onko Bemuissa nykyään vain konepelti??
Kyllä se kori ja maalitakuu tuon kattaa. Omiin bemareihin laiteltu luukkuja ja maalattu, eikä niistä oo koskaan tarvinnut maksaa. Sekään ei ole haitannut, että on ollut tuontiauto. Kannattaa oikeasti asioida mielummin merkkiliikkeessä, kuin tällä paskanlänkytysfoorumilla. Sijaisautonkin on saanut maalausreissujen ajaksi ihan ilmaiseksi. Sai vielä valita ottiko 1srj vai minin.
- Timpers
Miten ihmeessä alumiinisessa konepellissä voi olla ruostetta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991388
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1111142- 5960
- 62958
Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k50942Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi56936Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.130851- 69751
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant56701Ei ole siitä kiinni
Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa34600