Mulla tapahtuu aika useinkin, että herään aamuyöstä. Ensiksi en huomaa mitään outoa, mutta kun avaan silmät, niin ei tunnu normaalilta, maailma tuntuu keinuvan silmissä, en näe kunnolla. Epätodellinen olo. Pystyn ajattelemaan ja pystyn liikuttamaan itseäni, mutta tuntuu, että jokin ei ole herännyt mussa täysin. Olen kuin jossain usvassa. Välillä tuollainen tilanne kestää useita sekuntteja. Pelottava kokemus. Lähes aina luulen, että kuolen siihen. Monesti panikoin, koputtelen seinää, että saisin itseni tähän maailmaan täysin, tai syöksyn avaamaan parvekkeen oven, että saisin raitista ilmaa. Monesti varsinkin raittiin ilman saaminen laukaisee tilanteen nopeasti.
Joskus tuo tapahtuu siten, että on kuin joku black-out. Yritän tietoisesti herätä, mutta en näe kuin mustaa, ja joudun paniikkiin, että miksen saa itseä hereille. Väkisin pusken itseni lopulta hereille. Hankala sanoa miten pitkään kyseinen episodi kestää, mutta tuntuu sekunneilta.
Sekava olo herätessä?
2
3594
Vastaukset
- Tutun kuuloista
Sama juttu. Mulla on usein myös tuollaista. Lisäksi saatan heräämisen jälkeen nähdä kaiken kahtena. Joskus on koko päivän pöhkö olo tuollaisen heräämisen jälkeen. Mulla on kyllä todettu liian isot kitalakikaaret jotka tukkivat nielun suuta, joten voi olla että nukkuessa tulee hapenpuutetta? Toisaalta kärsin myös paniikkikohtauksista joten olen miettinyt voiko olla mahdollista että nukkuessa hyperventiloi. Ikävää jokatapauksessa. Joskus pelkään nukkumista näiden kohtausten takia enkä mielelläni ota torkkuja sohvalla.
- dakdaka
Se keinuva olo muuten saattaa johtua korvan liian syvältä sorkkimisesta, esim sormella tms. Aiheuttaa maailman pyörimistä silmissä, kun herää, jos sieltä hieman vaurioitunut jotain.
Panikointi, kuolemanpelot yms ovat sitten varmaankin tilanteen laukaisema paniikkikohtaus.
Blackouteista hankalampi sanoa. Ehkä keho/aivot ovat ylirasittuneet paniikkikohtauksista, jännittämisistä, ja liian vähästä unesta. Varsinkin liian väsyneenä voi esiintyä kaiken näköistä hassua. Ehkä myös ravinto puutteellinen, joka myös omalta osaltaan aiheuttaa ongelmia, kuten ei pysty rentoutumaan.
Eräs mahdollisuus on toki myös, että happi ei kulje tarpeeksi hyvin, tai mahahapot nousee ylös, aiheuttaen jotain hengitysongelmia. Niistäkin paha sanoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483