KePuministeri Lehtomäen ansiokas maaseudun autioittamiseen tähtäävä paskalaki on jätöspuolelta tutkittu.
Kuin moni on investoinnin tehnyt.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010073495
Kuin moni on investoinnin tehnyt.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010073495
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitäs spämmäät väärää tietoa? Paskalain masinoi alulle Satu Hassi (Vihreät/Kommarit) ja junttasi valmiiksi Itä-Suomen oma ministeri Jouni Backman (SDP). Niihin aikoihin 2000-2002 monet kepu-opposition edustajat kyselivät onko tässä järkeä vai ei... muttei auttanut. Jouni perusteli paskalakia sillä että puhdistamojen hinnat laskee ja tekniikka kehittyy. Paskat.
Joten keksi tunari syytellä muita kuin Lehtomäkeä maaseudun autiottamisesta.
Ne on vihreät ja CITY-demarit jotka sitä tekee (erotuksena esimerkiksi Esa Lahtelaan, joka demari sekin valitettavasti muttei pahimmasta päästä, on vain cityenemmistön jyräämä vanha mies)
Yksinkertanen asia. KePuministeri Lehtomäki oli se joka tuon paskalain siunasi. Vielä perään laitto selvitysmies Tarastin työryhminen huolehtimaan, että laki toteutuu.
Mikäli ei olisi ollut tarvetta kuittailla niitä puoluetukija, olisi tuosta voinut älyllisen tehdä.
Tuolla hetkellä kun tuo laki astu voimaan, siirrettiin vähintään 2,5 miljardia euroa maaseudun asukkailta yritystueksi.
Yhteissauna-ministeri... ympäristökiihkossaan jotain aivan muuta kuin nykyinen Lehtomäki joka ei tuolle paskalaille enää mitään voinut. Ministeriö on TÄYNNÄ edeltäjien junttaamia viherstalinisteja. Pitäis olla jyrä että sen saa puhdistettua!! Helppo on ketjun aloittajan syytellä kepua.
http://www2.eduskunta.fi/fakta/edustaja/585/kirjoitukset/Rantarakentamista_ei_tule_rajoittaa_11.9.2002.htm
Onpas syyttelyn makua? Ei muuten ollut Lehtomäki jonka aikana tuo pykälien muotoon tehtailtiin. Tarasti laitettiin perään tutkimaan sitä onko laki täysin kohtuuton ja voiko sen toteuttaa ilman että nousee suurempi älämölöö. Lue eduskunnan päiväkirjoja, siellä on demarit veisaamassa miten ympäristöä pitää suojella ja tämä kuulemma työllistää hyvin
http://www.parliament.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/skt_124_2002_177_p.shtml
"Pia Viitanen /sd: Aivan kuten kävi edellisestä puheenvuorosta ilmi, tämä hajajätevesikysymys on mielettömän tärkeä nimenomaan ympäristötavoitteiden kannalta. Itse haluaisin tätä kysymystä käsitellä myös eräällä tavalla työllisyyden näkökulmasta"
"Ympäristöministeri Jouni Backman: Ensinnäkin tämä kysymys liittyy Itämeren ja ylipäätään vesistöjen tilaan. Meillä ne miljoona suomalaista, jotka eivät ole järjestetyn jätevesijärjestelmän ja viemäröintijärjestelmän piirissä, aiheuttavat noin 1,5-kertaisen rasitteen vesistöille verrattuna niihin 4 miljoonaan suomalaiseen, jotka ovat tämän järjestelmän piirissä. "
---- v### miten pitkä matka täältäkin on Itämerelle. Tajuutko? Menikö jauhot suuhun?
Eihän tuota kyseenalaistanut kuin muutama kepulainen?
Jari Leppä /keskusta: Ympäristöministeriössä on valmisteltu asetusta talousjätevesien käsittelystä viemäriverkostojen ulkopuolisilla alueilla. Tämähän tarkoittaa sitä, että arvioiden mukaan 200 000-300 000 asuntoa tulee tämän asetuksen piiriin ja niissä joudutaan tekemään erilaisia muutostöitä. Myöskin tätä valmistelua, jota ministeriössä on tehty, vähän usva verhoaa"
Taitaa olla Esa Lahtelakin (SDP) hiljaa puoluetoverinsa aikaansaannoksista? Parjaamasi Keskustan Hannu Hoskonen on jättänyt asiasta kantelun oikeuskanslerille:
http://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/article393903.ece
Muut on hiljaa?
Mikäli olisi ollut halua ja tahtoa, olis tapahtunut. Lehtomäki on Suomen historian huonoin ministeri. Saamaton. Ja samassa läjässä menee muutkin kepulaiset. Onhan noita paskalakeja ennenkin muuteltu. Miksei tätä.
http://www.sinivihreat.fi/2008/10/haja-asutus-kallista
Jan Vapaavuori uhoaa että:
"Tämä selvitys osoittaa konkreettisesti, kuinka pitkäkestoisia vaikutuksia yhdyskuntarakenteella on ja kuinka edesvastuutonta on hajarakentamisen salliminen. Selvityksen kautta varmistuu, että hajarakentaminen ei ole ongelmallista pelkästään ilmastonmuutoksen hillinnän kannalta, vaan myös kuntatalouden näkökulmasta"
Onkos Kokoomus-Viheät suosittu Ilomantsissa? Sehän on haja-asutusaluetta koko kunta. Vihreät laittaa teille lapun luukulle.
Lehtomäki ei ole huonoin ministeri. Huonommuudessa menevät reippaasti edelle
Ykkössija: Anni Sinnemäki (VIHREÄT), työministeri joka ei ole koskaan tehnyt oikeita töitä!!
Kakkosena: Jan Vapaavuori (Kokoomuksen purjo-osasto), helsinkiläinen asuntoministeri jonka elämäntehtävä on tyhjentää maakunnat Helsinkiin. Tuomittu rattijuoppoudesta ja väkivallasta. Sopiiko ministeriksi?
Kolmosena ja nelosena kilpailevat Satu Hassi ja Jouni Backman. Toivottavasti eivät saa enää uutta yritystä.
"Jan Vapaavuori (Kokoomuksen purjo-osasto), helsinkiläinen asuntoministeri jonka elämäntehtävä on tyhjentää maakunnat Helsinkiin. Tuomittu rattijuoppoudesta ja väkivallasta"
RÖTÖSHERRAT kuriin!
Tuossa kun joku kansanedustaja älyäisi lähteä vaatimaan uutta lakikäsittelyä niin luulisi henkilön pärjäävän eduskuntavaaleissa.oskosen aloite on jäänyt puolitiehen, mutta hattua pitää nostaa kantelusta. Tosin puoluekokouksessa tuli jo kantelulle laskun maksun paikka. Kertoo puolueen hajaannuksesta edelleen. Miksiköhän Hoskonen ei keää paikallisia kansanedustajia yhteen ja vaadi lakimuutosta.
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/uutinen.asp?id=2223959