Krooninen poskiontelontulehdus

Miten eroon siitä?

Muutin pois edellisestä asunnostani, jossa paljastui kosteusvaurio, joka kattoi n 1/3 makuuhuoneestani. Olin selittämättömällä tavalla kipeä asunnossa koko ajan ja ajan mittaan enenevässä määrin.

Oli ikäänkuin poskiontelon tulehdus, jossa limaa valuu jatkuvasti nieluun, ja mitä antibiootit tai antihistamiinit eivät parantaneet, eikä kortisoninenäsuihke. Lisäksi oli astman kaltaista yskää, johohn astmalääkkeet eivät tosin auttaneet. Aluksi oli silmien kirvelyä, mutta se hävisi parin viikon kuluessa ja nuo muut tulivat tilalle.

En tiedä olinko altistunut homeille vai olinko allerginen edellisen asukkaan koirasta jääneille eläinpölyille (minulla on myös koira-allergia). Pois muuttaessani nuo oireet aluksi hävisivät, mutta ovat nyt alkaneet tulla uudestaan. Tässä uudessa asunnossa on ollut kosteusvaurioita, jiota ei ole pahemmin hoidettu vaan jätetty kuivumaan itsekseen. Toisaalta täälläkin on n 10 v sitten asunut koira.

Nyt olen taas lähtöruudussa, enkä tiedä mitä tehdä ja mistä oireet johtuvat. Pitäisikö mennä jonnekin testeihin tai onko niistä oikeasti mitään hyötyä? Pitäisikö muuttaa uudelleen? Tässä on aika kynnys myydä ja ostella asuntoja jatkuvasti, kun meillä on lapsikin. Luin toisesta ketjusta sieni-infektiosta, voisikohan tämä olla sellaista, joka olisi aktivoitunut uudestaan?

Kummassakaan asunnossa ei ole ollut klassista homeen hajua, edellisessä tosin oli selviä voc-yhdisteitä kyllä. Olen käynyt terveyskeskuksessa ja yksityisellä lääkärillä nenä-silmä-korvalääkärillä ja sisätautilääkärillä, mutta eivät ole mitään ihmeempaa kommentoineet, vain että nuha voisi olla allergiaa ja aluksi ajattelivat, että yskä olisi astmaa, mutta sitten pef-puhallukset eivät vahvistaneet sitä.

Haluaisin vaan tietää, miten erityisesti tästä jatkuvasta nieluun valuvasta limasta pääsee eroon. Jos antibiootit ja allergialääkkeet pahentavat sitä, onko joku luonnonlääkitys, jota voisi itse kokeilla?

5

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasapainoilen

      saman ongelman kanssa. Muuta apua en ole löytänyt kuin poskionteloiden huuhtelemisen suolavedellä ja jos sekään ei riitä otan kuurin oliivinlehtiuutetippoja 3 kertaa päivässä, kunnes auttaa. Vinkin tuohon oliivinlehtiuutetippaan sain täältä, joten kiitos avusta tuntemattomalle, joka toi sen tiedon palstalle.
      Niin ja yksi ratkaiseva apu on välttää oleskelelua tiloissa, joissa nenä menee tukkoon.

      • Oliivi.

        Sain hometyöpaikasta näköjään ikuisen riesan poskionteloihini.
        Ne turpoavat helposti homeisissa ja tunkkaisissa paikoissa ja tulee painostava, tykyttävä tunne otsalle.
        Antihistamiinit ja kortisonisuihkeet eivät auta mitään. Ajan myötä vain tuntuvat lisäävän turvotusta.

        Monenlaisia itsehoitokokeiluja olen tehnyt.
        Oliivinlehtiuutetta voi laittaa nenäsuihkeeksi laimennettuna, samoin greipinsiemenöljytippoja, myös chiliä olen laittanut (on kyllä tosi tujua, varovaisuutta !), maitohappobakteeriliuosta valkosipulia ym. Myös nenähuuhtelukannuun voi laittaa em. aineita.
        Olen nauttinut niitä myös sisäisesti kuuriluonteisesti ja monia muitakin aineita, esim. oreganoöljyä, vitamiineja, hivenaineita, maitohappobakteereja.

        Sanasingon mainitsemaa ruokasoodaa ei ole vielä laittanut huuhtelukannuun, mutta olen käyttänyt sitä kyllä sisäisesti veteen tai viherjuomaan sekoitettuna.

        Pärjäilen kyllä näillä omahoidoilla, jos ei tarvitse mennä hometaloihin.

        Varmaan jonkinlainen home/sienikasvusto jyllää sisälläni, koska minulla on myös iholla jotain sieni-ihottumaa, lähinnä rintojen alla ja myös vähän nivustaipeessa. Välillä se näyttää häviävän, mutta sitten taas tulee. Kuumat ilmat näyttävät pahentavan ihottumaa.

        Ruokavaliolla on myös suuri merkitys olotilaan. Olen huomannut, että sokerin ja valkojauhotuotteiden välttäminen on hyväksi. Viherjuomat, kasvikset ja kotoiset marjat ja vihannekset hyviä.


    • "Luin toisesta ketjusta sieni-infektiosta, voisikohan tämä olla sellaista, joka olisi aktivoitunut uudestaan?"

      - Niin arvelen, itse kärsin samasta vaivasta, tosin jokainen tuntee itsensä parhaiten ja voin puhua ainoastaan omasta puolestani. Lue kirjoituksiani, jos kiinnostaa, sillä en jaksa kirjoittaa kaikkea aina uudestaan. Tsemppiä!

      Jk. Tää on ollut aika hyvä: http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9187336/44992122


      Ks. myös:

      http://www.toxic-black-mold-info.com/moldhealth.htm

      http://www.sciencedaily.com/releases/1999/09/990910080344.htm

      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10488788

      • fv fsgbf

        Toi kuulostaa aika lailla siltä, mikä mulla on. Tähän tosin liittyy hajuaisitin ylikehittyminen, ei vähgeneminen. Olen alkanut haistaa kaikkia homevaurioihin liittyviä asioita aivan todella herkästi viime aikoina. Siitä olen saanut melkein luulosairaan maineen, kun omassa neneässä tuntuu jossain paikassa äärimmäisen vahva ja selvä hometalon haju, ja muut ihmiset eivät ihan tosiaan haista yhtään mitään. Viimeksi piti raahata kukkaruukut ulos, kun tuntui, että sain niistäkin oireita. Voisin jopa vannoa, että saan oireita päivänvarjosta (ulkona!!), jota on aikaisemmin säilytetty homeisessa kellarissa. Se tuntuu aika uskomattomalta.

        Millaisella aikajänteellä nämä oireet teillä ilmenevät? Itsestäni tuntuu, että esim. käynti homeisessa talossa voi aikaansaada sen jälkeen tuota nieluun valuvaa limaa jopa pariksi päiväksi. Olen etsinyt asuntoa ja yleensä en huomaa niissä sisällä mitään vikaa. Välillä tulee kuitenkin parin tunnin päästä kotona tuollainen limareaktio. Toimiiko tämä muilla samalla lailla vähän jälkijättöisesti vai kuvittelenko vain sen kaiken?


      • reumainen
        fv fsgbf kirjoitti:

        Toi kuulostaa aika lailla siltä, mikä mulla on. Tähän tosin liittyy hajuaisitin ylikehittyminen, ei vähgeneminen. Olen alkanut haistaa kaikkia homevaurioihin liittyviä asioita aivan todella herkästi viime aikoina. Siitä olen saanut melkein luulosairaan maineen, kun omassa neneässä tuntuu jossain paikassa äärimmäisen vahva ja selvä hometalon haju, ja muut ihmiset eivät ihan tosiaan haista yhtään mitään. Viimeksi piti raahata kukkaruukut ulos, kun tuntui, että sain niistäkin oireita. Voisin jopa vannoa, että saan oireita päivänvarjosta (ulkona!!), jota on aikaisemmin säilytetty homeisessa kellarissa. Se tuntuu aika uskomattomalta.

        Millaisella aikajänteellä nämä oireet teillä ilmenevät? Itsestäni tuntuu, että esim. käynti homeisessa talossa voi aikaansaada sen jälkeen tuota nieluun valuvaa limaa jopa pariksi päiväksi. Olen etsinyt asuntoa ja yleensä en huomaa niissä sisällä mitään vikaa. Välillä tulee kuitenkin parin tunnin päästä kotona tuollainen limareaktio. Toimiiko tämä muilla samalla lailla vähän jälkijättöisesti vai kuvittelenko vain sen kaiken?

        Kyllä voit ihan hyvin saada ulkona päivänvarjosta oireet. Itse saan ulkona ihmisestä, joka tulee tilasta, missä en itse pysty olemaan. Samoin itsekin haistan tosi herkästi homeet tms epäilyttävät hajut. Ja tällainen limareaktio tulee vielä enemmän jälkijättöisestikin, jopa seuraavana yönä tai aamulla huomaan että taas valuu nieluun limaa. Se sitten kestää. Tosin tuo onteloiden turpoaminen alkaa melkein välittömästi. Nyt kesäloman aikana on ollut helpompaa, mutta kärsin samanlaisesta kroonisesta tulehduksesta poskiontelossa -on jatkunut puolitoista vuotta. Eikä se lähde millään lääkityksellä. Olen kokeillut myös luontaislääkkeitä ja yrttejä, ne tuovat helpotusta, mutta eivät paranna. Minä olen saanut parhaimman avun valkosipulista. Saman olen huomannut että sokeri vaikeuttaa. Minulla on verikokeessa todettu allergia erittäin monille homeille.... töistä :( Ei tätä aina jaksa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11656
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5509
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2807
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2425
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      2019
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1891
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1885
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      30
      1803
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1526
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe