Kaupunginvaltuutettu Seppo Eerolalle
Olen joskus aikoinani soitellut sinulle ja myöhemmin lähetellyt sähköpostia valmistelussani olevasta Kymenlaakson Voimanpesä-hankkeesta. Yksi lähettämistäni sähköposteista on alla oleva Huruksela Seura ry:n puheenjohtaja Maarit Mattilalle, josta käsittääkseni melko hyvin selviääkin asian nykyinen käsittelyvaihe.
Arvostan sinua suuresti paitsi entisestä Kotkan ylikonstaapelin virastasi niin myös hyvin aktiivisesta osallistumisestasi yhteiskunnan toimintoihin, joita olet jaksanut ylläpitää eläkkeelle jäätyäsi.
Selvyyden vuoksi laitan tähän alle muutamia luottamustehtäviäsi. Toivon mukaan edes joku niistä on sinulle tärkeä.
- Kotkan kaupunginvaltuuston jäsen http://www.kotka.fi/alltypes.asp?d_type=5&menu_id=1287&menupath=94,372,1287#aa1287
- Kotkan kaupungin lasten ja nuorten palveluiden lautakunnan jäsen http://www.kotka.fi/alltypes.asp?d_type=5&menu_id=1304&menupath=94,1537,1302,1304#aa1304
- Mikkelin hiippakuntavaltuuston jäsen http://www.mikkelinhiippakunta.evl.fi/yhteystiedot/hiippakuntavaltuuston_jasenet
- Kotka-Kymin seurakuntayhtymän yhteisen kirkkoneuvoston jäsen http://www.kotkanseurakunnat.fi/Seurakuntayhtymä/Hallinto/Yhteinen kirkkoneuvosto
- Kotka-Kymin seurakuntayhtymän yhteisen kirkkovaltuuston jäsen http://www.kotkanseurakunnat.fi/Seurakuntayhtymä/Hallinto/Yhteinen kirkkovaltuusto
- Kymin seurakunnan seurakuntaneuvoston jäsen http://www.kotkanseurakunnat.fi/Kymin seurakunta/Hallinto/Seurakuntaneuvosto
- Kymi-Seuran johtokunnan puheenjohtaja http://users.kymp.net/~modem486
- Kymin Koskenpojat ry:n johtokunnan jäsen http://www.kyminkoskenpojat.com/data/yleista/johtokunta.php
Onhan sitä jo noissakin yhdelle miehelle hoitamista. Saatikka jos noiden päälle on vielä paljon muitakin tehtäviä.
Mutta oletko tullut ajatelleeksi, että noihin tehtäviin liittyy myös vastuuta. Kotkan kaupunginvaltuuston ja lautakuntien jäsenet ovat rikoslain 40 luvun11 §:n (12.7.2002/604) tarkoittamiajulkista luottamustehtävää hoitavalla henkilöitä.
Mikkelin hiippakuntavaltuuston ja seurakuntien hallintoelinten tehtävissä taas on syytä noudattaa kirkkolakia, kirkkojärjestystä sekä kirkon johdon taholta tulleita ohjeita ja määräyksiä.
Rekisteröityjen yhdistysten tulee taas noudattaa ainakin yhdistyslakia ja yhdistyksen sääntöjä.
Laitoin liitetiedostoksi muutamia kirkon johtoelimiltä saamiani viestejä ja kirjeitä. Kirkkohallituksen diakonian työalasihteeri Tiina Saarela lähetti minulle jo 5.10.2007 sähköpostiviestin, jossa hän muun muassa kirjoittaa ”Erityisesti avohuollon mielenterveyspalveluiden puutteellisuuden näkökulmasta näen hankkeenne kuitenkin tervetulleena
ja toivon sille menestystä hyvässä yhteistyössä muiden alueellisten toimijoiden kanssa”.
Kirkolla on oma maaseutustrategia http://www.evl.fi/seurakuntarakenne/maaseutustrategia/Kirkon maaseutustrategia 2008 - 22.4.2008.pdf, jota edustaa maaseutupolitiikan yhteistyöryhmän YTR http://www.maaseutupolitiikka.fi/ytr/kokoonpano varajäsenenä Kirkkohallituksen diakonia ja yhteiskuntatyön sihteeri Marja Kantanen. Tältä pohjalta pidimme Kymin seurakunnan tiloissa 20.8.2009 palaverin, josta Juho Eerola laati muistion. Laitan senkin liitetiedostoon.
Kun Kotka-Kymin seurakuntayhtymän seurakunnista ei vastoin sovittua tullut edustajaa Kymin Seudun Mielenterveysyhdistyksen ajalle 22.9.2009 koollekutsumaan tilaisuuteen, otin luonnollisesti yhteyttä hiippakuntaan, josta sain liitetiedostossa olevan piispa Seppo Häkkisen ja notaari Leena Silvonen-Jokisen allekirjoittaman kirjeen, jossa minua ohjataan ottamaan yhteyttä Kotka-Kymin seurakuntayhtymään ja sen seurakuntiin.
Jotta asiassa olisi uskottavuuttakin, laitoin liitetiedostoksi vielä maaseutupolitiikan yhteistyöryhmän varapuheenjohtaja Janne Antikaisen Työ- ja elinkeinoministeriön aluekehitysjohtajana ja mainitun ministeriön hallitusneuvos Tuula Maneliuksen allekirjoittaman kirjeen.
Kun meillä insinööreillä on pääsääntöisesti pyrkimyksenä hoitaa asiat lakien ja saamiemme ohjeiden mukaan, niin tietysti sitten on vaarana, että teen sen myös tässäkin asiassa!
Toivonkin sinun Seppo nyt ottavan tämän asian tosissasi edellä mainitsemiini tehtäviisi kuuluvien vastuiden edellyttämällä tavalla! Asioilla kun tahtoo pitkittyessään olla pyrkimyksenä myös mutkistua!
Yhteistyöterveisin
Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka
puh. 040 850 8674
Kaupunginvaltuutettu Seppo Eerolalle!
19
719
Vastaukset
- Paras Fiilari
5.10.2007 11:59
Re: Hankekannanotto
Keneltä: Tiina Saarela
Kenelle: [email protected]
Hyvä Jukka Sinivaara
Kiitoksia yhteydenotostanne Kirkkohallitukseen. Kirkon diakonia näkee päivittäin hädän ääripäätä Suomessa. Mielenterveyden avohoitopalveluiden puute näkyy erityisen hyvin diakoniassa.
Mielenterveyspalvelut ovat käyneet läpi nopean rakennemuutoksen: ensin laitospaikkojen vähentäminen, sittemmin myös avopalvelujen siirtäminen terveyskeskusten toiminnaksi sekä asumispalvelujen yksityistäminen. Mielenterveyspalvelujen aukollisuus on ensisijaisesti koko maan laajuinen ongelma. Palvelujen siirtäminen terveyskeskuksiin ei ole tuonut tilanteeseen apua, sillä viime vuosina avohoidossa työskentelevien psykiatrien määrä on laskenut jyrkästi. Ehkäisevät mielenterveyspalvelut lienevät merkittävin aukko mielenterveyspalveluissa. Alaikäisten palveluiden, tuetun asumiseen ja kriisityön tarve on ratkaisevasti tarjontaa suurempi.
Hankkeen toiminta-ajatus "Parantaa mielenterveysongelmien hoitoa sekä kuntoutumisen mahdollisuuksia järjestämällä mielenterveyspotilaille ja mielenterveyskuntoutujille riittävät mielenterveyspalvelut ja taloudellisen turvan kokonaisuus asumisen, sosiaali- ja tukipalvelujen osalta" on todella mittava ja haastava. Hankkeenne merkittävin yhteistyötaho on sosiaali- ja terveydenhuollon viranomaiset. Siksi hankkeenne kannalta on huolestuttavaa, että hankesuunnitelmassanne mainitsette uhkana tyytymättömyytenne viranomaistointaan. Hyvä yhteistyö paikallisten viranomaisten kanssa on elinehto tällaiselle hankkeelle.
Erityisesti avohuollon mielenterveyspalveluiden puutteellisuuden näkökulmasta näen hankkeenne kuitenkin tervetulleena ja toivon sille menestystä hyvässä yhteistyössä muiden alueellisten toimijoiden kanssa.
Ystävällisin terveisin
Tiina Saarela
diakonian työalasihteeri
Kirkkohallitus
PL 185
00101 HELSINKI
p. (09) 1802 319, 050 344 8573
[email protected]
------------------------------------------------------------------------------
Voimanpesä muistio
20.8.2009 klo. 13.00
Kymin srk. Alasali
Läsnä: Jukka Sinivaara, Jukka Hänninen (Kotkan srk.) Jukka-Pekka Enroos (Kymin srk.) Pertti Skyttä (Kymen seudun MTY) ja Juho Eerola
1. Kokouksen järjestäytyminen.
- Jukka Sinivaara ryhtyi kokouksen puheenjohtajaksi ja Juho Eerola valittiin sihteeriksi.
2. Hankkeen esittely.
- Jukka Sinivaara esitteli Voimanpesä hankkeen vaiheita. Tavoitteena olisi löytää mielekästä tekemistä mielenterveyskuntoutujille ja samalla vahvistaa elämisen edellytyksiä maaseudulla, keskustaajamien ulkopuolella. Avauspuheenvuorossaan Sinivaara edelleen kritisoi, kuinka Kaakkois-Suomen TE- keskus joutuu nyt, toteutumattomien hankkeitten tähden, palauttamaan seitsemän miljoonaa euroa rahaa EU:lle.
- Merkittiin tiedoksi Kehittämisyhdistys Sepralta 8.6.2009 Marjo Lehtimäen myötä saatu kirjelmä, samoin kuin J-P Enroosin 30.6 Sinivaaralle lähettämä sähköposti.
3. Kotkan päiväkoti- ja kouluverkkoselvitys
- Juho Eerola esitteli pikaisesti Kotkan päiväkoti- ja kouluverkkoselvityksen ja sen vaikutukset erityisesti Jäppilään koulun tulevaisuuteen.
4. Vapaata keskustelua aiheesta.
- Mietittiin mm. pitäisikö seurakuntayhtymältä jonkun olla tulevaisuudessa mukana palavereissa. Enroos selvitti periaatteita, joidenka mukaan yhtymän talous on yhteinen, mutta toiminta joka seurakunnalla itsenäistä. Tässä mielessä hanke sopisi hyvinkin Kymin srk:n diakoniatyölle ja täyttäisi kirkkoneuvoston määrittämien tehtävien kriteerit.
- Useassa puheenvuorossa tuli esille hankkeen pirstaleisuus. Valiteltiin myös sitä, ettei hankkeen taustalla ole rekisteröityä yhdistystä. Myös Sinivaaran hieman kulmikkaan lähestymistyylin asiassa arveltiin pelottavan monia potentiaalisiakin yhteistyökumppaneita.
5. Päätökset.
- Pertti Skyttä ottaa Kymen Seudun Mielenterveysyhdistyksen hallituksessa puheeksi, josko Sinivaara voisi palata takaisin heidän joukkoonsa. Tämän myötä Voimanpesä hankkeella olisi mahdollisuus saada valmis ry taustaorganisaatiokseen. Skyttä on asiassa yhteydessä myös mielenterveyden keskusliittoon.
- Kutsutaan koolle laajempi toimijaryhmä. Mukaan ainakin Marja Sorvo kehittämisyhtiö Seprasta, Olli Mustapää Kymenlaakson Kesäyliopistosta, Jari Saarinen Työvoimatoimistosta ja Kimmo Ruuskanen Kelasta. Sinivaaran ja Eerolan välille syntyi erimielisyyttä siitä, kuka laajemman kokouksen kutsuu koolle. Eerola itse kieltäytyi ja ehdotti asian olevan hankkeen taustalle mahdollisesti syntyvän ry:n tai Kymen Seudun Mty:n tehtäviä.
- Jukka Sinivaara aloittaa säännölliset neuvottelut seurakuntien diakoniatyön kanssa.
Juho Eerola, siht.- hastalavista & adios
Olet milloin ketäkin haastamassa rikoslain 40 luvun11 §:n (12.7.2002/604) perusteella. Oletko koskaan saanut kenellekkään tuomiota perusteillasi?
Olet nimittäin puupää ominut käyttöösi lain pykälän jota sovellat kaikkiin, ketkä
A. eivät halua puhua kanssasi. B. eivät vastaa sähköposteihisi. C. eivät suostu perustamaan sinun käyttöösi yhdistystä. D. eivät tule palavereihin kanssasi.
Ei tästä maailmasta löydy sellaista pykälää, jolla saat ihmisiä pakotettua hankkeisiisi mukaan.
Ole ystävällinen ja tajua se ja lopeta kaiken maailman haasteiden ja tutkintapyyntöjen väsääminen. Ala opiskella vaikka espanjan alkeita samalla intensiteetillä niin hyödyt itsekin jotenkin
- Paras Fiilari
Yksi arkielämän pääsäännöistä on se, ettei pidä puuttua keskusteluun, mistä ei mitään ymmärrä! Voin kaikille uteliaille uunoille vakuuttaa, että minulla on eri tuomioistuimissa sellainen määrä vireillä olevia asioita, joista aikanaan tulee tulosta!
Tästä Seppo Eerola-asiastakin saa ihan kivan prosessin! Oikeuskysymykseksi nousee se, onko noissa luottamustehtävissä mitään vastuuta, vai voiko niitä hoitaa ihan miten lystää. Sepon osalta asian tutkinnan voinee aloittaa kirkolla maaseutustrategiasta http://www.evl.fi/seurakuntarakenne/maaseutustrategia/Kirkon maaseutustrategia 2008 - 22.4.2008.pdf- KJarppa
Monta juttua suunilleen on vireillä?
- vbncvbncvbncvbn
KJarppa kirjoitti:
Monta juttua suunilleen on vireillä?
ei kerro. ei varmaan kehtaa kertoa koska niitä on niin vitusti!!!
- Paras Fiilari
KJarppa kirjoitti:
Monta juttua suunilleen on vireillä?
kymmenkunta. 3 korkeimmassa hallinto-oikeudessa, 2 Kouvolan hallinto-oikeudessa, 2 käräjillä jne. Onhan noita!
- 9u0u
Paras Fiilari kirjoitti:
kymmenkunta. 3 korkeimmassa hallinto-oikeudessa, 2 Kouvolan hallinto-oikeudessa, 2 käräjillä jne. Onhan noita!
Hienoa! Käräjöinti naurettavista asioista on tämän sosialistisen maan paskimpia epäkohtia. Yhteiskunnan rahoja menee hukkaan kauheita määriä vuosittain kun nämä yhteiskunnan elätit käyttävät hyväkseen oikeuslaitoksen alennusjamaa. Kiitos demarit.
- huhhuh2
Paras Fiilari kirjoitti:
kymmenkunta. 3 korkeimmassa hallinto-oikeudessa, 2 Kouvolan hallinto-oikeudessa, 2 käräjillä jne. Onhan noita!
Muistitko katsoa peiliin? Älä katso, voi napsahtaa haaste.
- Paras Fiilari
huhhuh2 kirjoitti:
Muistitko katsoa peiliin? Älä katso, voi napsahtaa haaste.
Kannattaisiko lueskella näitä ja koettaa ymmärtää mitä niissä todella tarkoitetaan ???
- www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Suomea ei voi sanoa eturivin oikeusvaltioksi/1135259124654
- http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Oikeusturva on pantava kestävään kuntoon/1135259271642
- http://kemppinen.blogspot.com/2010/08/oikeusmurha-oy.html - Paras Fiilari
Paras Fiilari kirjoitti:
Kannattaisiko lueskella näitä ja koettaa ymmärtää mitä niissä todella tarkoitetaan ???
- www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Suomea ei voi sanoa eturivin oikeusvaltioksi/1135259124654
- http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Oikeusturva on pantava kestävään kuntoon/1135259271642
- http://kemppinen.blogspot.com/2010/08/oikeusmurha-oy.htmlHomma näyttää nyt menevän niin, että
- pistänpä tästä heti aluksi menemään muistutuksen kaupungin sosiaalityölle, sitten
- Kymenlaakson Martat ovat kirjeeni tarpeessa, josta
- tarttee sittenn tehdä valitus hovioikeuteen Langinksoken seurakuntaa koskevassa asiassa, siinä vaiheessa
- voinkin jo oikein mainiosti jättää paperit toimenpiteitä varten Kotkan työ- ja elinkeinotoimistolle.
- Tämän vaiheen lopuksi sitten selvitetään, onko kaupunginvaltuutettu Seppo Eerolalla minkäänlaista velvoitetta noudattaa lakia.
TÄMÄ ON VASTA ESILEIKKIÄ! KYLLÄ SE TÄSTÄ LÄHTEE! - Paras Fiilari
Paras Fiilari kirjoitti:
Homma näyttää nyt menevän niin, että
- pistänpä tästä heti aluksi menemään muistutuksen kaupungin sosiaalityölle, sitten
- Kymenlaakson Martat ovat kirjeeni tarpeessa, josta
- tarttee sittenn tehdä valitus hovioikeuteen Langinksoken seurakuntaa koskevassa asiassa, siinä vaiheessa
- voinkin jo oikein mainiosti jättää paperit toimenpiteitä varten Kotkan työ- ja elinkeinotoimistolle.
- Tämän vaiheen lopuksi sitten selvitetään, onko kaupunginvaltuutettu Seppo Eerolalla minkäänlaista velvoitetta noudattaa lakia.
TÄMÄ ON VASTA ESILEIKKIÄ! KYLLÄ SE TÄSTÄ LÄHTEE!Seppokin kanssamme hommiin! Vai joutuuko hän ???
- Paras Fiilari
Paras Fiilari kirjoitti:
Seppokin kanssamme hommiin! Vai joutuuko hän ???
Lähettäjä Jukka Sinivaara
Vastaanottaja [email protected]
Kopio [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected]
Lähetetty 24.8.2010 14:17:15
Aihe Fw: Neuvottelupyyntö Kotkan kaupungin Sosiaalityön palvelualueelle!
ETELÄ-SUOMEN ALUEHALLINTOVIRASTO
Sosiaali- ja terveydenhuolto
Kuten aiemmin tänään lähettämästäni viestistä (alla) on luettavissa, niin todella soitin puhelinvaihteeseenne 020 636 1040, josta minua kehotettiin ottamaan asiassa yhteyttä lääninsosiaalitarkastaja Marja Kaasalaiseen!
Verkkosivunne http://www.avi.fi/fi/virastot/etelasuomenavi/Sosiaalijaterveydenhuolto/Sivut/default.aspx mukaan "Etelä-Suomen aluehallintovirasto ohjaa, valvoo, suunnittelee ja arvioi lainsäädäntöön perustuen sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä ympäristöterveydenhuoltoa alueella. Aluehallintovirasto toimii alueensa asukkaiden parhaaksi yhteistyössä kuntien sekä muiden paikallisten ja alueellisten toimijoiden kanssa." Näin ollen puhelinvaihteestanne saamani neuvo on ilmeisen oikea.
Tätä asiaa voi perustella myös silloisen ylitarkastaja Katja Raidan alla olevalla 174.2007 lähettämällä sähköpostiviestillä, jossa hän sosiaalialan osaamiskeskustoiminnasta annetun lain 5 § nojalla ohjasi kääntymään Sosiaalialan osaamiskeskustoiminnan neuvottelukunnan puoleen. Asiaa selvitettäessäni päädyin tulokseen, jotta asia sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista annetun lain (22.9.2000/812) 8 §:n tarkoittaman asiakkaan itsemääräämisoikeuden ja osallistumisen nojalla kuuluu Kotkan kaupungin sosiaalityölle ja sitä kautta sosiaaliasiamiehelle, joka tunnetusti on kirjoilla Kaakkois-Suomen osaamiskeskus Socomissa.
Puhelinvaihteestanne saamaani neuvoa tukee myös liitetiedostossa "Valtioneuvosto.doc" oleva Työ- ja elinkeinoministeriön aluekehitysjohtaja Janne Antikaisen ja hallitusneuvos Tuula Maneliuksen allekirjoittama kirje 16.12.2009, jossa on pyyntö aluehallintoviranomaisen puoleen kääntymisestä. Janne Antikainen on maaseutupolitiikan yhteistyöryhmän YTR varapuheenjohtaja ja sen kaupunki-maaseutu työryhmän puheenjohtaja http://www.maaseutupolitiikka.fi/teemaryhmat/kaupunki_ja_maaseutu/tyoryhman_kokoonpano_ja_yhteystiedot
Edelleen asiaa tukee alla oleva Mikkelin hiippakunnan tuomiokapitulin lakimiesasessori Jyri Klemolan alla oleva 4.8.2010 lähettämä sähköpostiviesti, jossa hän viittaa kirkkoherra Tanskan kirjeeseen 30.12.2009 ja tuomiokapitulin päätökseen 13.10.2009 ja ohjaan minua ottamaan yhteyttä niihin seurakuntiin, joiden diakoniatyöhön asia kytkeytyy.
Kirkolla on oma maaseutustrategia http://www.evl.fi/seurakuntarakenne/maaseutustrategia/Kirkon maaseutustrategia 2008 - 22.4.2008.pdf ja kirkon maaseututoimikunta, jonka sihteerinä on kirkkohallituksen diakonia ja yhteiskuntatyön sihteeri Marja Kantanen http://kappeli.evl.fi/KKHAsha.nsf/10308c2f541c53c0c22572980062dd09/3a48262cf1318d27c22571700048e274/$FILE/Maaseututoimikunnan loppuraportti 2008.pdf.
Mikkelin hiippakunnan tuomiokapitulissa yhteyshenkilönä on hiippakuntasihteeri Liisa Seppänen.
Lähetän tämän kirjoituksen vielä allekirjoittetuna postissa, joten on tämä ainakin hallintolain tarkoittamalla tavalla Etelä-Suomen aluehallintovirastossa tullut vireille! Päättäköön aluehallintovirasto siitä tutkiiko tämän kanteluna, vai ei!
Yhteistyöterveisin
Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka
puh. 041 728 0626
- Paras Fiilari
Seppoa top neloseen, mutta läheltä käyttää tällainen tyriminen!
- Paras Fiilari
tippua otsikoista!
- ei taida olla
Paras Fiilari kirjoitti:
tippua otsikoista!
oikein suosiossasi? Et uskalla haastaa seppoa oikeuteen?
- Paras Fiilari
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9289117
Lähettäjä Jukka Sinivaara
Vastaanottaja [email protected]
Kopio [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected]
Lähetetty 27.8.2010 12:46:15
Aihe Kotka-Kymin seurakuntayhtymän tietohallinnolle
KOTKA-KYMIN SEURAKUNTAYHTYMÄ
tietohallinto
Erkko Vuorensola
Alla ja liitetiedostona olevasta asiasta läheteltiin tänään muutama sähköpostiviesti. Jopa lain mukaan tuomiokapitulin seurakunnille ja seurakuntayhtymille lähettämien kirjeiden ja viestien on oltava asianmukaisesti kirjattuna näiden tietojärjestelmissä.
Liitetiedostossa olevat asiapaperit
- Mikkelin hiippakunnan tuomiokapitulin päätös 13.10.2009 nro 642 /§ 669
- Kymin seurakunnan kirkkoherra Juha Tanskan kirje 30.12.2009
- kirkkohallituksen sähköpostiviesti 5.10.2007
- kaupunginvaltuutettu Juho Eerolan laatima kokousmuistio 20.8.2009
kuuluvat takuulla lakimiesasessori Jyri Klemolan, alla olevaan 4.8.2010 lähettämään, sähköpostiviestiin!
Kuten huomaat, niin laitoin tämän kopiona myös hallintosihteeri Jatta Tiihoselle. Soittelen hänelle myöhemmin asiasta!
Jään nyt mielenkiinnolla odottamaan asiassa annettavia vastauksia!
Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka
Langinkosken seurakunnan jäsen
puh. 041 728 0626
---Alkuperäinen viesti----
Lähettäjä Jyri Klemola
Vastaanottaja 'Jukka Sinivaara'
Kopio [email protected] , [email protected] , 'Pirjo Pihlaja' , 'Seurakuntatoimisto Kotka' , 'Seurakuntatoimisto Kymi' , 'Seurakuntatoimisto Langinkoski' Lähetetty 4.8.2010 9:34:09
Aihe VS: Puhelinkeskustelu ti 3.8.2010 Jyri Klemola / Jukka Sinivaara Kiitos viestistänne.
Puhelinkeskustelumme ja viestinne pohjalta katson, että teidän on syytä odottaa miten Marttaliiton Kymin piiri arvioi yhteistyön mahdollisuuksia hankkeenne osalta. Diakoniatyön suunnittelua ja toteuttamista seurakunnassa on kuvattu oheistamassanne kirkkoherra Tanskan kirjeessä 30.12.2009. Diakoniatyön osalta viittaan kyseiseen kirkkoherran Tanskan kirjeeseen sekä oheistamaanne tuomiokapitulin päätökseen 13.10.2009 ja ohjaan teitä ottamaan yhteyttä niihin seurakuntiin, joiden diakoniatyöhön asia kytkeytyy.
Jyri Klemola
lakimiesasessori
Mikkelin hiippakunnan tuomiokapituli
PL 122, 50101 Mikkeli
gsm (050) 636 61
puh (015) 321 6021 - Paras Fiilari
hoitaa hommias!
- J.Kierola
Minä olen rauhan mies. Laajakosken eerolasta.
Susinarttu, punahuora, sua etsin läpi koko Uudenmaan / Sinut haluan, sinut löydän, sinut heitän joukkohautaan / Veripellot, kuulen kellot, siellä missä me kuljimme kerran / Sinä maksat kera korkojen, olet velkaa vain henkesi verran. - Aamuisin3
Jartsulla taas oikea aivolohko kiristää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä313547- 1251425
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111331- 711058
- 581041
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871036olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26977Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38941Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67920Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78885