Suomalaisen judon tila

perakhh

Olen 70-80-luvuilla kilpaillut, parikymmentä vuotta poissa ollut ja nyt lasteni kanssa muutaman vuoden paluuta tehnyt judoka. Sisäpiiriläinen en ole mutta ajattelin muutamia havaintojani tänne laittaa. Voi olla, että nämä ovat forumin lukijoille vanhaa kauraa.

Minusta judo on kääntynyt parissakymmenessä vuodessa päälaelleen. Ennen ei kilpailematonta harrastajaa ymmärretty, nyt tuntuu saavan lähes selittää harrastajille, miksi kilpailee. Seurassammekin tuntuu olevan tärkeintä mahdollisimman suuri jäsenmäärä ja se, ettei kukaan keskeyttäisi. Tämä on johtanut siihen, että harjoituksissa mennään sen haluttomiman ehdoilla ja judo jää sivuosaan. Muiden vanhempien kanssa jutustelltuani tuntuu, että tämä olisi yleisempikin ilmiö. Judoon on ilmestynyt kaikenlaista uutta tekniikkakisaa, katakisaa, kuntojudoa jne. Varmaan ihan hyviä asioita varttuneemmalle väelle, mutta vievätkö nämä henkistä ilmapiiriä edelleen siihen suuntaan, että myös nuorten ja terveiden kisaaminen on oikeastaan vaan sivuseikka judossa.

Minä olen aikoinani oppinut ymmärtämään, että judon teho ja edistyminen judokana mitataan aina shiaissa. En voi oikein ymmärtää sitä, miksi kukaan nuori, terve judon harrastaja ei kisailisi. Ketään ei voi tietenkään pakottaa siihen, mutta kisaamiseen kannustaa silti pitäisi. Ainakin meidän seurassamme ainoa kannustus on ollut niin päin, että ilmoitetaan ettei kenenkään tarvitse kisata jollei välttämättä halua. Sanomattakin on selvää, että kovinkaan moni ei sitten ole lähtenytkään.

Ja ettei kukaan tästä pääsisi sanomaan: olen aloittanut vetäjähommat ja ainakin minä pyrin saamaan omia oppilaitani kisoihin mahdollisimman paljon.

15

1091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jssjsjeiewiwq

      Tää tuntuu olevan seurakohtaista. Täällä etelässä näyttää ainakin siltä että joissain seuroissa (esim. Judo-kan, Chikara, Meido-kan, Kirkkonummi, Kerava) kilpailemaan kannustetaan. Sitten on monia seuroja, joissa harjoituksen pyörivät ainakin seurojen nettisivujen mukaan, mutta ketään ei koskaan näy missään kisoissa. Olisiko kyse vetäjistä ja heidän painotuksistaan? Olisi mielenkiintoista vähän tutkia, millaisilla taustoilla ja koulutuksilla on ne vetäjät joiten junnuja käy kisoissa ja millaisilla taustoilla taas ne, joitten junnut ei koskaan käy missään.

      • wjjwjw

        Summahuntturalla sanoisin, että mainitsemissasi seuroissa homman takana ovat entiset kilpailijat, jotka eivät välttämättä ole ainakaan ihan kaikkia judoliiton muksukoulutuksia käyneet. Ja vastaavasti veikkaan (en tiedä), että niissä seuroissa, joiden junnuja ei kisoissa näy, koulutuksia on kyllä käyty, mutta kisatausta puuttuu. Mitä tästä sitten pitäisi ajatella?


      • karmiwaa
        wjjwjw kirjoitti:

        Summahuntturalla sanoisin, että mainitsemissasi seuroissa homman takana ovat entiset kilpailijat, jotka eivät välttämättä ole ainakaan ihan kaikkia judoliiton muksukoulutuksia käyneet. Ja vastaavasti veikkaan (en tiedä), että niissä seuroissa, joiden junnuja ei kisoissa näy, koulutuksia on kyllä käyty, mutta kisatausta puuttuu. Mitä tästä sitten pitäisi ajatella?

        Jos ei ole itse koskaan kisannut, ei pysty/voi opastaa junnuja kisaamaan. Ohjaajina nykyään sellaisia, jotka eivät ole ottaneet kunnolla edes ranttua. Surullista, mutta tähän nykyinen graduointi antaa mahdollisuudet. Kunnon vuoksi harrastavat erikseen, mutta kyllä ohjaajien minimivaatimus pitäisi olla viikottainen randoriharjoittelu.


      • qwertyuiopåasdf
        karmiwaa kirjoitti:

        Jos ei ole itse koskaan kisannut, ei pysty/voi opastaa junnuja kisaamaan. Ohjaajina nykyään sellaisia, jotka eivät ole ottaneet kunnolla edes ranttua. Surullista, mutta tähän nykyinen graduointi antaa mahdollisuudet. Kunnon vuoksi harrastavat erikseen, mutta kyllä ohjaajien minimivaatimus pitäisi olla viikottainen randoriharjoittelu.

        jotka suostuvat vetämään

        Mistäs meinaisit ne vetäjät saada, jotka suostuvat launatait kioissa viettämään?

        Suurin ero kisaavissa ja ei kisaavissa on se että, löytyykö joku vetäjä, jota asia kiinnostaa niin paljon että on valmis viikonloppunsa asiaan käyttämään. Ja siinä on melkein niinpäin että ne viikoittain ranttua ottavat kilpailijat eivät osallistu lasten raahaamiseen kisoihin lauantaisin. Kun vetämisestä ei mitään makseta niin se "palvelutaso" mikä saadaan on vaan hyväksyttävä.

        Tai nostettava jäsenmaksut niin isoiksi että seurav voi palkata vetäjät joidenka velvollisuuksiin kuuluu kisoissa ramppaaminen


    • sivustaseuraaja

      on ja oikeassa olet mitä olet havainnut. Tähän on tultu kun judoliitto haluaa olla kaikkien kaveri.
      Kyllä sinne ja kyllä tänne. Kaikki käy ja mihinkään ei luoda painopistettä.
      Halutaan olympiamitalia, mutta ei uskalleta tunnustaa, että judo on alunperin kehitetty vain kilpailua varten karsimalla jiu-jiutsusta vaaralliset tekniikat pois. Näin karrikoidusti.

      • ......

        .


      • tarkkailija liitosta
        ...... kirjoitti:

        .

        10. danin vastaus aiheeseen.
        Ei mitään ylimääräistä.


      • Tarkkailija kentältä
        tarkkailija liitosta kirjoitti:

        10. danin vastaus aiheeseen.
        Ei mitään ylimääräistä.

        Tuossa on sitä oikeaa Suomen judossa valtaapitävien toivomaa keskustelua ja kommentointia.. .


    • syy & seuraus

      Olet tehnyt ihan oikeat havainnot. Syy nykyiselle alennustilalle on se etteivät teikäläiset 80 ja 90 luvulla kisanneet ole kilpailu-uransa jälkeen halunneet ottaa ohjaksia vaan areena on jätetty "sen toisen koulukunnan" haltuun. Kyllähän ne otti kun kerran tarjottiin.

      • jqjqwjqj

        Vetäjistä ei varmaan missään ole ylitarjontaa. Pitäisi siis löytää tapoja, jolla seuroissa tuo kilpailijoittenkin kokemus saataisiin jalostettua aloittelevien kisaajien ja ei-kisanneiden ohjaajuien hyväksi. Ja sitten: judoliiton koulutuksissa voisi myös painottaa tuota kisaamiseen kannustamista ja ohjaajien kouluttamista myös siihen suuntaan. Ainakin niissä koulutuksissa, joita minä olen seuraillut, on asenne ollut koko lailla kilpailu- ja kilpailijavastainen. Ja en ole ainoa tämän asian huomannut.


      • kun olet väärässä

        Kyllä 80- ja 90- luvun judokat vetävät edellen, esimerkkinä Jorma Korhonen ja monet muut menestyneet kilpailijat noina vuosikymmeninä. Taidat olla myös tietämätön monesta 70 ja 2000 lukujen vetäjistä. Toisaalta nuorille pitää antaa tietä ja ne hoitavat treenejä joidan paikat ovat siiheni kunnossa. a


      • hmmm...
        kun olet väärässä kirjoitti:

        Kyllä 80- ja 90- luvun judokat vetävät edellen, esimerkkinä Jorma Korhonen ja monet muut menestyneet kilpailijat noina vuosikymmeninä. Taidat olla myös tietämätön monesta 70 ja 2000 lukujen vetäjistä. Toisaalta nuorille pitää antaa tietä ja ne hoitavat treenejä joidan paikat ovat siiheni kunnossa. a

        Tarkoitin ohjaksille muutakin kuin valmennusta. Eritoten vaikuttamista. Esimerkiksi liiton hallituksessa kilpailuorientoituneella poppoolla ei ole ollut enemmistöä pitkään aikaan.


    • provo...

      En ole pariin kymmeneen vuoteen ja niin edelleen, mutta silti osataan heti näpytellä niitä asioita, että saadaan taas tämä loputon ja täysin turha keskusteluketju käyntiin. Samat 3 ihmistä kommentoivat asioita ja kuten kaikki jo tietävät, siitä ei seuraa mitään.

      Vuosikokouksissa päätetään, joten sinne marisemaan ja tekemään asiat paremmin, jos kiinnostaa. Samaa voi soveltaa omassa seurassa, eli muksut ja vanhukset mäelle ja kisatreenejä vetämään. Älkää täällä valittako.

      • fwefwef

        Kommenttisi tyyli haiskahtaa siltä, että olet kaikkien suomalaisten judokeskustelujen päämoderaattori. Siellä toisella palstalla on varmaankin juuri nyt ollut niin paljon vilskettä, ettet ole ehtinyt tähän aiemmin puuttua. Kiitos tästä keskusteluanalyysistäsi, uskoisin että me kaikki kolme lopetamme nyt tähän ja lähdemme tekemään niin kuin sinä viisaudessasi olet julistanut.


      • duodaduoda

        Eikös edellisessä vuosikoukousessa ollut paikalla ihan kiitettävästi porukkaa :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      23
      2269
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      78
      2206
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      42
      2081
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1464
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1376
    6. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      66
      915
    7. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      903
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      797
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      763
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      34
      760
    Aihe