Nuorenvoiman arvostelupalvelu

Harkitsen käsikirjoituksen tai osan siitä lähettämistä nuorenvoiman arvostelupalveluun. Onko palstalaisilla kokemuksia kyseisestä palvelusta? kannattaako? millaista on palaute? miten laajaa? Homma on sen verran tyyristä, ettei sinne viitsisi tyhjän takia mitään lähetellä..
2426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suosittelen. Arvostelija oli todella paneutunut tehtäväänsä. 300-sivuiseen käsikseeni sain yli 10 liuskan pituisen arvostelun. Vahvuudet ja heikkoudet oli tuotu hyvin esiin.
Se ei ollut mitään pään silittelyä ja hyvä niin. Arvostelun pohjalta oivalsin, miten minun pitää muuttaa lähestymistapaani. Mitään suoria neuvoja en saanut, mutta rivien välistä kaivelin olennaisen esiin. Prosessin tuloksena luon nyt melko toisenlaista käsistä.
Minulle sattui kokenut henkilö. Oli itse julkaissut useamman kirjan ja opiskellut alaa hyvinkin pitkälle, lisäksi hän on ainakin opettanut kirjoittajia. Oliko minulla henkilön kanssa vain tuuria, en tiedä.
Joka tapauksessa hän osasi avata silmäni käsikseni heikkouksille (jotka olin jotenkin kyllä aavistanutkin, mutten osannut hahmottaa niitä mielessäni selkeiksi ajatuksiksi). Palaute oli myös kannustavaa.
Luulen oppineen tästä vähintään yhtä paljon kuin olisin oppinut joltain kirjoittajakurssilta (joilla en ole kylläkään käynyt).

Äänestä
  • Minä sain hieman pitemmästä käsiksestä vajaan kymmenen sivun palautteen, riittävän mielestäni. Esitin joukon kysymyksiä saatteessa, kriitikko kommentoi niitä, mutta myös muuta. Toivoin tiettyä kriitikkoa, nimet on mainittu NVL:n sivuilla, riippuu kaiketi kriitikoiden työtilanteesta, joidaanko toiveita toteuttaa.

    Vähintään yhtä tärkeää kuin palaute oli kuitenkin pakollinen kahden kuukauden käsikirjoituksen lepuutus sinä aikana, kunh se oli arvostelupalvelussa. Näin sei uusin silmin, kun rupesin taas hiomaan.

    Aivan toisenlaista käsistä ei tarvitse kirjoittaa toisin kuin tuolla toisella, jolla oli kokemusta. En halunnut laittaa sinne puolivalmista tekstiä, vaan tein sen niin pitkälle kuin kykenin sillä hetkellä.

    NVL muuten ei ole kallis, vaan niitä halvimpia.

    Täällä oli joskus puhetta kahden eri arvostelupalvelun käytöstä, mutta ei tainnut olla kellään kokemuksia, kun joku sitä kyseli. Onko nyt? Miten kvs (kansanvalistusseura, hieman kallis) tai kriittinen korkeakoulu, onko kokemuksia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirjoittajan pahanen kirjoitti:

Harkitsen käsikirjoituksen tai osan siitä lähettämistä nuorenvoiman arvostelupalveluun. Onko palstalaisilla kokemuksia kyseisestä palvelusta? kannattaako? millaista on palaute? miten laajaa? Homma on sen verran tyyristä, ettei sinne viitsisi tyhjän takia mitään lähetellä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu