Koulua on ollu vasta kuukausi mut oon lintsannu vaikka kuinka monta päivää. Vihaan koulua. Joka tunti istun yksin, joka välkkä oon yksin, en käy ikinä syömässä koska ei kauheesti huvita yksin siellä käydä. Koulussa ahistaa ja pää on koko ajan kipeä. Oon nyt tän syksyn aika pyörtyny ja oksentanu pari kertaa, ja uskon että se johtuu ahistuksesta.
Ei mua varsinaisesti kiusata, mitä nyt välillä vittuillaan ja naureskellaan ja jos esim. joku joutuu mun kaa johonki ryhmätyöhö nii heti ollaa sillee öööh. Ku koulut alko nii aattelin että kyllä mä nyt vielä yhestä vuodesta selviän ku kahesta ensimmäisestäki oon (oon siis nyt ysillä) mutta hitto ku en selviä.
Tää kuulostaa nyt ehkä vähän oudolta mut oikeastaan mä en edes haluais kaveroistua mun luokkalaisten kanssa. Ne tuntuu jotenkin erilaisilta ihmisiltä kun mä. Haluun vaan pois siitä paikasta. Mieluummin opiskelisin vaik itsenäisesti mut se tuskin on mahollista, vai? Täl menolla tulee niin huono tokari että joudun johonki kymppiluokalle.
Oon äitille täst kertonu mut se vaa hokee jtn koulussa on pakko käydä. Se ei taida tajuta miten kauheeta siellä oikeen on.
Tulipas tönkköä tekstiä mut purinpa nyt tänne:D
Mä en kestä
15
1072
Vastaukset
- --------
koulussa. Opettajat vaan pahentaa, jos valittaa kiusaamisesta. Meidän luokassa nää kiusaajat saa ihan vapaasti huutaa ja uhkailla. Ope ei huomaa mitään !! kun vaan chattailee tietokoneella koko ajan.
Oppilaat tarkistaa toistensa läksyt ja senhän tietää mitä siitä tulee... - +++++++
Suomessa on oppivelvollisuus, ei koulupakkoa. Eli luulisin, että voisit opiskella kotona tai etänä ja käydä tenttimässä koulussa.
Kun olin lukiossa, niin yksi tyttö kyllästyi koulunkäyntiin ja opiskeli kotona. Kävi vaan tenttimässä aineet koulussa. Onhan niitä iltalukioita.
Löytyisiköhän netistä tietoa, tai auttaisiko koulukuraattorille puhuminen. Tai onko koulussa opinto-ohjaajaa, jolle voisi puhua?
Voimia sinulle ! - 20
Opinto-ohjaajan tai vaikka koulupsykan tai jonkun vastaavan puheille ja kerrot, että sua ahdistaa koulunkäynti, kysele mahdollisuuksista vaihtaa luokkaa tai jos se ei onnistu niin sitten koulua. Tai sitten kestät tuon loppuun ja menet kymppiluokalle. Se ei nimittäin todellakaan ole mikään rangaistusvankila vaan ihan hyvä tapa korotella numeroita ja siinä vaiheessa saat jo uuden luokankin joka toivottavasti on parempi kuin tämä nykyinen.
Tsemppiä, kyllä koulun pitäisi olla mukava paikka jokaiselle, koska elämän julma tosiasia on, että jos et kouluja käy niin et sä kyllä töitäkään saa. Tää on ihan elämän opettamalla rintaäänellä todettua juttua ja kärsitty on samanlaisista oireista aikonaan. Älä huoli, perseelleen se elämä tulee menemään vielä jatkossakin, mutta kyllä sieltä ne omat auringonpaisteetkin löytyy. - En mäkään kestä
Uskonnot tekee ihmisistä aivan hulluja.
- kill I
oikeesti mäkään en jaksa. koulussa on rauhatonta opiskella, kaverit jättää kun masennun ja musta tulee vaan vihaisempi eikä kukaan enää pidä musta ;( kukaan ei kuuntele kun oikeasti sanon etten HALUA kouluun haluaisin kotikouluun tai tenttiä mutta eihän meillä sellaseen oo varaa, sitä paitsi enää ei tarvii oppia mitään kun osaan jo kaikki tarvittavan...
- Optimistisusi
kill I kirjoitti:
oikeesti mäkään en jaksa. koulussa on rauhatonta opiskella, kaverit jättää kun masennun ja musta tulee vaan vihaisempi eikä kukaan enää pidä musta ;( kukaan ei kuuntele kun oikeasti sanon etten HALUA kouluun haluaisin kotikouluun tai tenttiä mutta eihän meillä sellaseen oo varaa, sitä paitsi enää ei tarvii oppia mitään kun osaan jo kaikki tarvittavan...
"... sitä paitsi enää ei tarvii oppia mitään kun osaan jo kaikki tarvittavan..."
Vanha viesti, mutta kommentoin silti. Olen enemmän kuin varma, ettet osaa vielä läheskään kaikkea sellaista, mitä tulet elämässäsi tarvitsemaan. Vaikea ehkä uskoa, mutta näin se vain on. Tiedän kokemuksesta. Vaikka olenkin sua vanhempi (heitän nyt näin lonkalta, että ainakin kolme vuotta), en osaa vielä itsekään kaikkea, saati tiedä. Elämä on jatkuvaa oppimista.
Eikä nyt ole tarkoituksena saarnata mistään, totean vain, että vaikka miten tuntisit olosi kaikkitietäväksi ja -osaavaksi, et ole sellaista. Ei meistä kukaan ole eikä tarvikaan olla :)
- tfjy
Rämmit nyt sen viimeisen vuoden jotenkin niin ettet ainakaan luokallesi jää. Kymppiluokkaankin on vaihtoehto, se on kansanopiston peruskoululinja. Siellä käydään yläasteen (vai mikä se nykyään on) oppimäärä vuodessa keskeisissä aineessa. Sieltä saa numeroiden korotustodistuksen jota käytetään yhdessä peruskoulun päästötodistuksen kanssa sekä opintolinjakohtaisen todistuksen. Itse kävin sen, asuin asuntolassa aivan ihanien ihmisten kanssa toisella paikkakunnalla. Yksi elämäni parhaita vuosia. Ja numerot kohosivat: esimerkiksi ysin päättyessä matematiikka 6, peruskoululinjan päättyessä numero 10. Peruskoulun päästötodistus korotustodistuksen kanssa muistaakseni 8,4, ja peruskoululinjalla opiskelemieni aineiden keskiarvo 9,3. Työtä toki jouduin tekemään numeroideni eteen, mutta se oli helppoa kun viihdyin, toisin kuin peruskoulussa. Olin myös lukenut jo peruskoulussa aina kunnolla kokeisiin vaikka muuten lintsailin ja haistattelin ja olin kaikinpuolin hankala joten opiskelu peruskoululinjalla oli osittain helppoa, kertausta.
Varoituksen sana tosin, ei ole taattua tietenkään että asuntolaan tai luokkaan sielläkään sattuisi aina unelmaporukka. Joten parasta tietenkin olisi jos vain jotenkin pystyisit kestämään siellä koulussa jo nyt. Minun kohdallani kymppiluokka ei olisi toiminut koska samassa koulussahan se olisi ollut missä ysilläkään en viihtynyt. - ........
Mulla oli ihan sama juttu! Olin viimme vuonna ysillä, kaupunkimme pahamaineisimmassa koulussa, samalla luokalla kaikkien häiriköiden ym. kusipäiden kanssa.
Lintsasin puolet syksystä, oksentelin, kärsin migreenistä, masennuksesta ja bulimiasta. Lopulta jäin puoleks vuodeksi sairaslomalle kotiin nukkumaan. Ajattelin koko ajan, että en selviä peruskoulun loppuun asti. Vitutti ihan vitusti, en jaksanut tehdä mitään, oli riitaa niiden vähäisten kavereiden kanssa, joiden seurassa liikuin. Joka vitun päivä oli vaan pelkkää kidutusta, kunnes.... Pääsin pois sieltä kidutuslaitoksesta. Peruskoulu on suoraan sanottuna p*rseestä!
Nyt elän ihan satumaisen ihanaa elämä unelmakoulussa. Tässä jaksossa vaan vähän kursseja ja paljon vapaata ja pari kahdentoista aamuakin löytyy. Elämä on suoraan sanottuna ihanaa - sshieni
Toi teksti on ihan ku mun kirjottamaa. Päälle kuukaus on ollu kouluu ja n. 35 tuntii pois. Tosin on ollu melkee koko ajan helvetinmoinen nuha siitä asti ku koulut alko, mut kotiin jään iha pienestäki syystä ku ei vittu vaa kiinnosta...
- apina123
Oon kutosella ja tänää alko koulu:( en ois millää halunnu mennä, koska mua on kiusattu joka päivä kaikki pojat aina nauraa mulle ja koska en oo mikää hyvä matikas ja enkus:(ja mua kiusataan . Mulla on vaa yks hyvä ystävä;) mut se meni seiskalle oon tosi yksinäinen mua oikeee maseentaa koska kukaa ei välitä must ja oon kertonu äitille että en haluu, mennä kouluun ja että mua kiusataan mut se vaa ´´kouluu on pakko käydä!!!´´ mitä teen?;(
Kannattaa puhua kouluterveyden hoitajalle / tai suoraan koulupsykolgille. Mä en jaksanut kasil oikeen mitenkään. Mutta Mut suorastaan pakotettiin terkkarille puhumaan joka ohjas mut suoraan psykologille.
- ErikoisPerson
:( No mä oon tälläänen erillainen persoona kuin kaikki muut. Ihan erillainen.. ;/
Sen takia oon aina yksin. Mulla oli hyvä kaveri kerran.. 4 luokkaan asti. Mutta sitten se muuttu täysin lissuksi. Ja muutenkin pahaa puhuvaksi. Mä oon aaaaaina yksi... Paitsi silloin kun kummilapsi 1 luokalta on paikalla .. yritän leikkiä sen kanssa jotta olisin hyvä kummi.. Ei se kivaa oo olla yksin. Mua pelottaa 7 luokka. Oon 6lk. Tää on aika typerää.. Mut yritän keskittyä kouluun. Opettelen kokeisiin.. hyvin..Ja silleee.. Mut eei se kivaa oo kun liikunnan opettaja tai englannin opettaja käskee ottaa parit.. Oon sillee "joohh.." Ja katson suoraan eteenpäin. enkä vilkasekkaan muita. Ajattelen kun saan lemmikkisiilen niin pidän sitä vain parhaana ystävänä. Lemmikit on niin ihania ja siitä voi ottaa vastuun. Parasta seuraa. Mutta meillä kuoli 17 vuotias kissa . Oli koko mun elämän mun seurassa;( Ikävä! Sille sai puhua.., aina.. - J 12v.
TÄYSIN samanlainen tilanne! Oon nyt kotona(lintsaan) ja huomenna pakko mennä kouluun. Kauheesti läksyjä nii en pystyny tekee joten lintsaan. Huomenna kuraattorille... En jaksa tätä koulua! Nää koulut tääl suomes on nii p********! Nyt oon kuudennella... Kolmanteen luokkaan kiusattiin ja sit häivyin espanjaan. Espanjassa sain kavereita ja jne. Mut läksyt oli sielläki vaikeita. Nyt palattiin suomeen ja kiusataan. Haluisin espanjaan mut äiti on vaa sillee: ''No et sä sielkää tehny läksyjä." ärsyttää! Äiti kyl hakee espanjan kouluun mut kaikki on ihan niin huonosti!
- ihminen33
LOLZ koulu ärsyttää jä yks kiusaa ja 10000 läksyä päivässä TYLSÄÄ
- yks vaa....
Jos oot vast ysil ja aattelet et enää tää vuos nii sit se on ohi:D kohtan se "koulu sul vast alkaa ku meet amiksee/lukioo:D et tsemii jatkoo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462