Soija ei ole terveysruokaa

Sinne meni sitten sekin harhaluulo: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/09/18/soy-can-damage-your-health.aspx

Mercola kuitenkin suosittelee fermentoituja soijatuotteita, mutta on näköjään tietämätön siitä, että prosessissa käytetään sientä ja tuloksena on myös mykotoksiineja:

http://bugs.bio.usyd.edu.au/learning/resources/Mycology/UsesOf_Fungi/industrialProduction/foodProcessing.shtml

http://en.wikipedia.org/wiki/Mycotoxin

Ja jo ilman fermentointia soija voi saastua pelloilla - siinä missä muutkin viljelykset:

http://www.allaboutfeed.net/article-database/mycotoxin-survey-2009-moulds-remain-a-problem-for-the-whole-farm-to-fork-chain-id1500.html

http://www.allaboutfeed.net/article-database/mycotoxin-survey-2009-moulds-remain-a-problem-for-the-whole-farm-to-fork-chain-id1500-page-2.html

Ks. myös:

http://www.springerlink.com/content/q041h567v87l320l/

http://www.springerlink.com/content/c59w362418713412/

2

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korjasin vähän linkitystä ja postasin uudestaan.

    • Aattelin, että heitänkö jääkaapista pois japanilaisen Toba-soijakastikkeen, jota on vielä lähes litra jäljellä. Ei sitä ole paljoa käytetty, mutta se on ihan tuoretta vielä.

      Toisaalta kuivatuotteidenkin joukossa on tummaa soijarouhetta, jota olen käyttänyt jauhelihan joukossa kuituna ja "terveellisenä lisänä".

      Heittäisinkö kaiken pois, tuumin vain hetken aikaa. En heittänyt, sillä mitäs sitä turhia kiihkoilemaan. Mykotoksiineja saa muustakin, kun ei vaan liikaa saa.

      Enin innostus vaan häipyi, eikä sitä liene kovin paljon enää ollutkaan. Pitkin hampain on tullut joskus syötyä soijasuikaleita, "-pihvejä" ja "-makkaroita".

      Alkoi vaan kiinnostaa aikuisille naisille tarkoitettu Ladyvita 50 luettuani siitä Yliopiston apteekin lehdestä. Kasviestrogeenejä olisi tarjolla - ja mistäpä muustakaan kuin soijasta ;)

      Mutta tuo on kyllä ällöä, että näin tehdään: "-- hiiva- ja homesienet saavat käymisen aikaan."

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Soijakastike

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1606
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      931
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      618
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      159
      497
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      188
      428
    Aihe