Irtaimiston puhdistus

kysymyksiä, kysymyks

Googlasin ohjeita irtaimiston puhdistuksesta, mutta kovin on ristiriitaista tietoa.

Tilanne on tämä:

- tavarat olivat vuoden asunnossa, jossa ei haissut mikään, mutta jossa sairastuin homeesta.
- sitten ne olivat evakoajan puoli vuotta vuokravarastossa, jossa huomasin, että naapurikopin katossa on melkein metrin levyinen vanha kosteusvaurioläikkä.

Hain varastosta 3 kk säilytyksen jälkeen vaatteita, jotka olivat muovilaatikossa -> en huomannut mitään hajua.
Sitten hain sieltä lisää vatteita 5 kk säilytyksestä -> ne taas haisivat niin hirveälle, että jouduin heittämään pois 3 pesun ja tuuletuksen jälkeen. Ne olivat riippuneet vaatetangossa pukupussissa.

Voiko olla, että muovilaatikossa säilytetyt vaatteet olisivat säästyneet, ja toksiinit olisivat jääneet laatikon pintaan ja menneet ohuemmasta pukupussista läpi, vai onko syytä olettaa, että kaikki tekstiilit ovat pilalla?

Saako posliinilautaset ja keittiövälineet pesemällä puhtaiksi? Ne ovat olleet siellä valitettavasti ilman mitään suojausta avokassissa.

Muut tavarat ovat olleet ruokakaupasta hakemissani pahvilaatikoissa. Onko toivoa, että pahvi olisi suojannut niitä?

Pehmeät huoenaklut heitin pois ennen varastoimista, mutta siellä on perintöhuonekalut puusta. Stressaan siitä, saako niitä puhtaiksi enää...

Miten järjestäisitte irtaimiston kuljetuksen uuteen, toivottavasti puhtaaseen asuntoon? Siellä ei ole esim. parveketta, jossa voisi puhdistaa. Muuttomiehiä ei kai voi pyytää rahtaamaan tavaraa sisään noissa pölyisissä pahvilaatikoissa tai asunto saastuu samantien. Oletteko hoitaneet tämän käytännön järjestelyn jollain innovatiivisella keinolla?

Kysyisin vielä mikrobien hajuista. Olen oppinut tunnistamaan joitakin, mutta olisi kiva kuulla kommenttejanne. Se kai on valinomysiini, joka haisee klassiselle perunakellarille. Sitten on toinen, joka haisee ikäänkuin mädäntyneelle kukkaruukulle. Yksi haju on tunkkainen, vaikea kuvailla enempää. Yksi on pistävä kemikaalimainen, joka on erilainen kuin mikään muu. Joku kai on makeakin.

Mutta sitten on tämä yksi haju, joka tuntuu aika yleiseltä. Se on se, joka haisee varaston vaatteissa ja muutamassa muussa homeasunnossa. Jos olette käyneet kauppakeskus Sellossa, niin olen mielestäni haistanut sen tuloilmaventtiiliseinän luona maantason kerroksessa siinä lastenvaatteiden ja karusellin luona. Myös yhdessä seminaaritilassa se tuntui tulevan ilmastointilaitteista. Vaikea kuvailla, mutta se on ikäänkuin raaka vähän viemäriin vivahtava haju. Ei multainen. Jos joku sattuisi sen tästä tunnistamaan, niin tiedätkö mikä mikrobi/kaasu on kyseessä ja onko se mahdollista poistaa tavaroista turvallisesti?

0

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        183
        6480
      2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        93
        5382
      3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        14
        3735
      4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        123
        3377
      5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

        sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
        Maailman menoa
        192
        3070
      6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        74
        2335
      7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

        Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
        Maailman menoa
        1
        2098
      8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

        Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
        Maailman menoa
        45
        1684
      9. Sinä et halunnut sitoutua

        Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
        Ikävä
        19
        1626
      10. Onko kaivattusi spesiaali?

        Millä tavalla ja miten?
        Ikävä
        98
        1346
      Aihe