Irtaimiston puhdistus

kysymyksiä, kysymyks

Googlasin ohjeita irtaimiston puhdistuksesta, mutta kovin on ristiriitaista tietoa.

Tilanne on tämä:

- tavarat olivat vuoden asunnossa, jossa ei haissut mikään, mutta jossa sairastuin homeesta.
- sitten ne olivat evakoajan puoli vuotta vuokravarastossa, jossa huomasin, että naapurikopin katossa on melkein metrin levyinen vanha kosteusvaurioläikkä.

Hain varastosta 3 kk säilytyksen jälkeen vaatteita, jotka olivat muovilaatikossa -> en huomannut mitään hajua.
Sitten hain sieltä lisää vatteita 5 kk säilytyksestä -> ne taas haisivat niin hirveälle, että jouduin heittämään pois 3 pesun ja tuuletuksen jälkeen. Ne olivat riippuneet vaatetangossa pukupussissa.

Voiko olla, että muovilaatikossa säilytetyt vaatteet olisivat säästyneet, ja toksiinit olisivat jääneet laatikon pintaan ja menneet ohuemmasta pukupussista läpi, vai onko syytä olettaa, että kaikki tekstiilit ovat pilalla?

Saako posliinilautaset ja keittiövälineet pesemällä puhtaiksi? Ne ovat olleet siellä valitettavasti ilman mitään suojausta avokassissa.

Muut tavarat ovat olleet ruokakaupasta hakemissani pahvilaatikoissa. Onko toivoa, että pahvi olisi suojannut niitä?

Pehmeät huoenaklut heitin pois ennen varastoimista, mutta siellä on perintöhuonekalut puusta. Stressaan siitä, saako niitä puhtaiksi enää...

Miten järjestäisitte irtaimiston kuljetuksen uuteen, toivottavasti puhtaaseen asuntoon? Siellä ei ole esim. parveketta, jossa voisi puhdistaa. Muuttomiehiä ei kai voi pyytää rahtaamaan tavaraa sisään noissa pölyisissä pahvilaatikoissa tai asunto saastuu samantien. Oletteko hoitaneet tämän käytännön järjestelyn jollain innovatiivisella keinolla?

Kysyisin vielä mikrobien hajuista. Olen oppinut tunnistamaan joitakin, mutta olisi kiva kuulla kommenttejanne. Se kai on valinomysiini, joka haisee klassiselle perunakellarille. Sitten on toinen, joka haisee ikäänkuin mädäntyneelle kukkaruukulle. Yksi haju on tunkkainen, vaikea kuvailla enempää. Yksi on pistävä kemikaalimainen, joka on erilainen kuin mikään muu. Joku kai on makeakin.

Mutta sitten on tämä yksi haju, joka tuntuu aika yleiseltä. Se on se, joka haisee varaston vaatteissa ja muutamassa muussa homeasunnossa. Jos olette käyneet kauppakeskus Sellossa, niin olen mielestäni haistanut sen tuloilmaventtiiliseinän luona maantason kerroksessa siinä lastenvaatteiden ja karusellin luona. Myös yhdessä seminaaritilassa se tuntui tulevan ilmastointilaitteista. Vaikea kuvailla, mutta se on ikäänkuin raaka vähän viemäriin vivahtava haju. Ei multainen. Jos joku sattuisi sen tästä tunnistamaan, niin tiedätkö mikä mikrobi/kaasu on kyseessä ja onko se mahdollista poistaa tavaroista turvallisesti?

0

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kaipaamasi miehen nimi?

        Ja maakunta tai kaupunki?
        Ikävä
        27
        5364
      2. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        33
        3593
      3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

        Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
        Ikävä
        53
        3502
      4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

        Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
        Maailman menoa
        26
        3397
      5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

        "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
        Maailman menoa
        123
        2990
      6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        32
        2717
      7. Antifasismi - mitä se on?

        Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
        Maailman menoa
        21
        2409
      8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        120
        2380
      9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        2205
      10. Millaista läheisyyttä

        Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
        Ikävä
        41
        2112
      Aihe