Mitä kannattaisi tarjota 2 ha:n niemenkärjestä saaressa?

Tarjoilija 45

8

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Joku tarjosi ja osti sen :(

      2 ha niemenkärki satavuotiaalla puustolla ja hiekkarannalla - nyyh

      • Tämäkö se oli ?

      • kysyn vaan...
        Tämäkö se oli ? kirjoitti:

        http://www.kiinteistomaailma.fi/246446

        Kantatila vielä jäljellä ja rantaa satoja metrejä

        Tulipa meleen että voisiko perhekunta (vanhukset nuoripari ) jakaa rakennusoikeuden rakennuspaikkojen välillä ihan niin kuin haluaa, kunhan kokonaisuus jää max 100 neliöön per tontti?

        Kaavamääräykset:
        http://www.kerimaki.fi/uploads/files/kaavamaaraykset_Kerimaki01072003.pdf

        Tuolla näkyy kaksi ehkä hehtatarin rakennuspaikkaa, mallia RA-1 rinnakkain, rakennusoikeus yhteensä 200m2. Voisikohan toiselle pistää maksimikokoisen mökin 80 m2 terassit /parvet ja jonkun talousrakennuksen, esim grillikatoksen.

        Toiselle taas maksimikokoinen saunarakenns 30m2 keittiöllinen pikkumökki vierasmajaksi, venevaja jne.


    • oskari 13

      MIksei toimisi.
      Talvikäyttöä ajatelleen laittaisin myös päärakennukseen saunan, niin pärjää yhden rakennuksen lämmittämisellä

      Kerrankin ongelmana on liian paljon rakennusoikeutta. Jollei rakennuspaikkoja ole lohkottu tonteiksi niin toisen rakennusoikeuden voinee siirtää länsipuolelle.

    • ..ja juttu jatkuu...
    • Saunoja metsässä

      Kävin keäskuussa katsomassa käydessäni kaverin mökillä saunomassa ja kuulin kohteesta. Hevossalo on itsessään asumaton saari jonka rannoille on vanhoja mökkejä ja kaavoitetuja rakentamattomia tontteja.

      Kyseinen tila on saaren pohjoispäässä ja siihen sisältyy rantaa niemen molemmin puolin. Jos haluaisi niin sinne saisi tehtyä varsinaisen piilomökin ja puuta tosiaan on niin paljon että rakennuspuut irtoavat hiukan metsää harventamalla. Alla muutamia kommentteja:

      -Tuulinen niemenkärki pikkuluotoineen on merkitty ja raja merkattu maastoon.

      -Varsinaisen metsätilan rajat ja pari tontinpaikkaa merkattu maastoon. Rakennuspaikat yli hehtaarin kokoisia

      -Metsä hyvin hoidettu kangasmetsä, varsinkin itärinteessä tiivis upea sekametsä

      -Parin hehtaarin taimikossa istutettuja 5v kuusen taimia, osa puuttuu, mutta tilalla luontaista mäntyä jopa liikaakin

      -Nyt veden alhaalla ollessa itäranta ruman näköinen koska on kivikkoa, normaalikorkeudella ilmeisesti ok.

      -Venepaikka oli lähellä

      -Puruvesi oli mielettämän kirkas, värisävy sinertävä ja pohja näkyi 3-4 metriin, pelkäsin koko venematkan että tulee "pohjakosketus" .

      -Kahlatessa kalanpoikaset (n. 5-8 cm) näykkivät ihokarvoja

    • Inssi8789

      Tottakai voit rakentaa rakennuspaikalle vähemmän kuin tuon 100 km2. Kummallekaan rakennuspaikalle et voi kuitenkaan rakentaa enempää kuin tuon 100 km2. Eli jos omistat molemmat rakennuspaikat, voit rakentaa yhdelle 80 20 ja toiselle vain 30. Et voi rakentaa esim 160 km2 toiselle ja talousrakennuksia 40 km2 toiselle

      • 1133224

        nytkö sää vasta hokasit ?

        lainausta ylempää:
        ". . . ihan niin kuin haluaa, kunhan kokonaisuus jää max 100 neliöön per tontti . . ."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2280
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe