Hugo Chavez --- uusi esikuva

maailmalle...

Tästä on valtion johtajan vaikea parantaa.
In late November, Venezuela was hammered by torrential rains and flooding that left 35 people dead and roughly 130,000 homeless. --- Marraskuussa Venezuelaa koettelivat kaatosateet ja tulvat, 35 ihmistä kuoli ja 130,000 jäi kodittomaksi.
If George Bush had been president, instead of Hugo Chavez, the displaced people would have been shunted off at gunpoint to makeshift prison camps--like the Superdome--as they were following Hurricane Katrina. --- Jos Yki Puska olisi ollut maan presidentti niin kotinsa menettäneet olisi ohjattu pysyyn piippu niskassa hätätilaa varten kyhättyihin vankilaleireihin, kuten Superdomiin, mikä tapahtui hurrikaani Katariinan iskettyä.
But that's not the way Chavez works. --- Mutta Chavez ei toiminut näin.
The Venezuelan president quickly passed "enabling" laws which gave him special powers to provide emergency aid and housing to flood victims. --- Presidentti ajoi heti läpi lakeja, jotka antoivat hänelle valtuudet järjestää hätäapua ja rakentaa asuntoja tulvien uhreille.
Chavez then cleared out the presidential palace and turned it into living quarters for 60 people, which is the equivalent of turning the White House into a homeless shelter. --- Chavez tyhjensi presidentin linnan ja muutti sen asuinpaikaksi 60 ihmiselle, mitä voi verrata Valkoisen talon muuttamiseen kodittomien asunnoksi.
The disaster victims are now being fed and taken care of by the state until they can get back on their feet and return to work. --- Onnettomuuden uhrit saavat nyt valtion hoitoa kunnes pääsevät jaloilleen ja voivat palata työhön.

Ylläoleva on vain yksi esimerkki siitä, miten Chavez huolehtii kansastaan. Linkistä lisää.
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=22602

Löytyisikö meiltä miestä tai naista, joka pystyisi samaan ?
Jäämme odottamaan.

7

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Go Hugo, go !

      USAn media tekee kaikkensa Hugon mustamaalaamiseksi ja kommunistidiktaattoriksi leimaamalla.
      Mutta kukaan kommunistijohtaja ei ole koskaan pystynyt tuohon mihin Hugo nyt.

    • linkki kertoo
    • go hugo
    • miksei meillä ole..?
    • WeLoveHugo

      löytyy vielä edes maailmalta politiikkoja jota valta tai raha ei ole turmellut. Pitää nyt vain toivoa ettei jenkit käy päästämässä Hugoa päiviltä, kun pihtaa maan öljyä USAlta, ja on kaikinpuolin esimerkillinen johtaja. Jos tälläinen politiikko löytyisi Suomestakin, niin hänestä tehtäisiin jo kuukaudessa Suomen kuningas.

    • Mainio mies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      316
      6161
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3636
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      148
      2827
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      225
      2167
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      101
      1742
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1212
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1055
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      973
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      948
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      894
    Aihe