Sarjassamme tyhmät kysymykset: voiko asiakasta laskuttaa laskulla jonka viitenumero on mitä vaan, vaikka 123456789?
Ei tässä nyt muuta
Laskun viite
7
4209
Vastaukset
- 8
Kunhan lisäät perään tarkistussumeron
- menee läpi
> vaikka 123456789
Tuo ei sellaisenaan kelpaa, vaan loppuun tarvitaan tarkistenumero joka tässä on seiska, eli silloin kelpaava numeropötkösi olisi 1234567897.
Helppo, oikea, kaikkialla kelpaava viitenumero, joka on lisäksi helppo muistaa on "123". Tämä on siis oikeellinen viitenumero, koska viimeinen nro "3" on tarkistusnumero alkupään "12" numerosarjalle.
Jos haluaa pidemmän ja komeamman viitenumeron, mutta joka kuitenkin olisi myös helppo muistaa niin siinä tapauksessa tällainen numerosarja: "123456789012345". Tässäkin nro 5 sattuu olemaan oikea ja sopiva tarkistusnumero alkupötkölle.
. - etrtrtrt
Laskun viitenumero on vain laskuttajaa varten.
- annettuna
> Laskun viitenumero on vain laskuttajaa varten.
On ne sitä asiakastakin varten. Kun asiakas yrittää naputtaa täysin päästä keksittyä numerosarjaa johonkin Nettipankin Viitenumerokenttään, niin eihän ne nettipankit kelpuuta sellaisia päästä temmattuja numeroita sisäänsä lainkaan.
Jos viitteen viimeisin nro eli tarkistenumero ei matchaa alkuosan kanssa, niin sellaista numeropötköä tosiaan ei kannata laittaa lakuillensa maksajan kiukuksi ja mieliharmiksi. - AP=IDIOT
annettuna kirjoitti:
> Laskun viitenumero on vain laskuttajaa varten.
On ne sitä asiakastakin varten. Kun asiakas yrittää naputtaa täysin päästä keksittyä numerosarjaa johonkin Nettipankin Viitenumerokenttään, niin eihän ne nettipankit kelpuuta sellaisia päästä temmattuja numeroita sisäänsä lainkaan.
Jos viitteen viimeisin nro eli tarkistenumero ei matchaa alkuosan kanssa, niin sellaista numeropötköä tosiaan ei kannata laittaa lakuillensa maksajan kiukuksi ja mieliharmiksi.Esim. Nordeasta kohdasta yritykset valitse oikealta valikosta laskimet tms. ja sieltä viitelaskin ja valitse montako haluat.
- Tarkistusnumeron...
Tarkistusnumero lasketaan kaavalla, että varsinaisen numero viimeinen numero kerrotaan 7:lla, toiseksi viimeinen 3:lla, 3 viimeinen 1:llä, 4 viimeinen taas 7:lla ja niin edelleen.
Saadut luvut lasketaan yhteen ja saadun luvun viimeinen numero vähennetään 10:stä (paitsi jos se on 0, jolloin tarkistusnumero on 0 ja saatu luku on tarkistunumero.
Itse käytän yleensä 13:sta, jos pitää keksiä viitenumero, koska se on helpoin laskea ja muistaa.- Pate Oulusta
laskutusohjelmissa on sellaisia toisinaan. Laskutusohjelmien viitteet ovat parhaita, koska silloin näkyy laskun numero. Muutoin käytä pankin listaa.
En viitsi kirjoittaa 14-20 merkkisiä suttuisia viitenumeroita maksaessani laskuja. Merkitsen laskun numeron. En ole velkojan rekontranhoitaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117265Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista635288- 954894
- 524045
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493996- 2223883
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283598- 413243
- 522819
- 412397