Laskun viite

viitenumero123

Sarjassamme tyhmät kysymykset: voiko asiakasta laskuttaa laskulla jonka viitenumero on mitä vaan, vaikka 123456789?

Ei tässä nyt muuta

7

4205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8

      Kunhan lisäät perään tarkistussumeron

    • menee läpi

      > vaikka 123456789

      Tuo ei sellaisenaan kelpaa, vaan loppuun tarvitaan tarkistenumero joka tässä on seiska, eli silloin kelpaava numeropötkösi olisi 1234567897.

      Helppo, oikea, kaikkialla kelpaava viitenumero, joka on lisäksi helppo muistaa on "123". Tämä on siis oikeellinen viitenumero, koska viimeinen nro "3" on tarkistusnumero alkupään "12" numerosarjalle.

      Jos haluaa pidemmän ja komeamman viitenumeron, mutta joka kuitenkin olisi myös helppo muistaa niin siinä tapauksessa tällainen numerosarja: "123456789012345". Tässäkin nro 5 sattuu olemaan oikea ja sopiva tarkistusnumero alkupötkölle.
      .

    • etrtrtrt

      Laskun viitenumero on vain laskuttajaa varten.

      • annettuna

        > Laskun viitenumero on vain laskuttajaa varten.

        On ne sitä asiakastakin varten. Kun asiakas yrittää naputtaa täysin päästä keksittyä numerosarjaa johonkin Nettipankin Viitenumerokenttään, niin eihän ne nettipankit kelpuuta sellaisia päästä temmattuja numeroita sisäänsä lainkaan.

        Jos viitteen viimeisin nro eli tarkistenumero ei matchaa alkuosan kanssa, niin sellaista numeropötköä tosiaan ei kannata laittaa lakuillensa maksajan kiukuksi ja mieliharmiksi.


      • AP=IDIOT
        annettuna kirjoitti:

        > Laskun viitenumero on vain laskuttajaa varten.

        On ne sitä asiakastakin varten. Kun asiakas yrittää naputtaa täysin päästä keksittyä numerosarjaa johonkin Nettipankin Viitenumerokenttään, niin eihän ne nettipankit kelpuuta sellaisia päästä temmattuja numeroita sisäänsä lainkaan.

        Jos viitteen viimeisin nro eli tarkistenumero ei matchaa alkuosan kanssa, niin sellaista numeropötköä tosiaan ei kannata laittaa lakuillensa maksajan kiukuksi ja mieliharmiksi.

        Esim. Nordeasta kohdasta yritykset valitse oikealta valikosta laskimet tms. ja sieltä viitelaskin ja valitse montako haluat.


    • Tarkistusnumeron...

      Tarkistusnumero lasketaan kaavalla, että varsinaisen numero viimeinen numero kerrotaan 7:lla, toiseksi viimeinen 3:lla, 3 viimeinen 1:llä, 4 viimeinen taas 7:lla ja niin edelleen.

      Saadut luvut lasketaan yhteen ja saadun luvun viimeinen numero vähennetään 10:stä (paitsi jos se on 0, jolloin tarkistusnumero on 0 ja saatu luku on tarkistunumero.

      Itse käytän yleensä 13:sta, jos pitää keksiä viitenumero, koska se on helpoin laskea ja muistaa.

      • Pate Oulusta

        laskutusohjelmissa on sellaisia toisinaan. Laskutusohjelmien viitteet ovat parhaita, koska silloin näkyy laskun numero. Muutoin käytä pankin listaa.

        En viitsi kirjoittaa 14-20 merkkisiä suttuisia viitenumeroita maksaessani laskuja. Merkitsen laskun numeron. En ole velkojan rekontranhoitaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      102
      2071
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      43
      2065
    3. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      41
      1860
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      438
      1674
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      20
      1444
    6. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1441
    7. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      15
      1326
    8. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      108
      1234
    9. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1064
    10. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      37
      1021
    Aihe