"Joka viides yksinäisyrittäjä elää köyhyysrajalla, kertoo Yle Uutiset. Lama lisäsi viime vuonna jopa viidenneksellä yrittäjien määrää myös sosiaalitoimistoissa. Kaikista sosiaalitoimiston asiakkaista yrittäjiä on vain alle prosentti. Lamavuotena sosiaalitoimiston asiakkaiksi tuli Ylen mukaan yrittäjiä etenkin ravintola-, kampaamo- ja rakennusalalta.Tiedot yrittäjien köyhyydestä perustuvat Tilastokeskuksen tietoihin. Yrittäjien tilastointi on tosin hankalaa."
Miten yrittäjä voi saada sossusta rahaa?
Miten todistaa ettei ole tuloja yrityksestä ja tarvitsee edes perusturvan verran rahaa?
Yrittäjä sossussa
6
577
Vastaukset
- kdkdkdkdk
Liput ja laput esiin.Miten se tulottomuus yleensä todistetaan?No toimittamalla rekallinen lippua ja lappua toimistoon.Ja verotuslappua ja ties mitä.
Älä uneksi saavasi soskusta mitään,jos et ole ulkomaalainen ravintola "yrittäjä". - Hans Ruutitynnyri
Se on varmaan oltava myös pankkitilit nollilla, eikä säästöjäkään saa olla, jos sosiaalitoimistosta jotain toimeentuloa tuloton yrittäjä meinaa hakea.
Ainakaan suomalaiselle ei tipu rahaa, jos pankkitileistä selviää, että tällähän on täällä säästöjä, ei se mitään rahaa tarvitse, vaikka säästöt olisivat työttömyys aikana, ennen yrittäjäksi ryhtymistä säästetty vuosikymmenien aikana.
Suomalainen sosiaalijärjestelmä ei suosi säästäväistä ihmistä, pitää olla tuhlaavainen.
Ulkomaalainen saa sosiaalitoimistosta avustuksia, vaikka tilillä olisi paljonkin rahaa, koska muutenhan sosiaalitoimisto syyllistyy rasismiin.
Tuskin sosiaalitomistoon menevät sellaiset ihmiset, joilla on säästöjä. Sosiaalitoimisto on se vihoviimeinen paikka, jonka ovea menee avaamaan. Sitä ennen on Kela.
Jos yksityis yrittäjällä on oikein pienet tulot, että juuri ja juuri tulee toimeen kaikkien verojen jälkeen ja välillä ei meinaa olla tuloja ollenkaan, eikä tilanne ei näytä yhtään siitä paranevan, niin eikö ole parempi, että tienaisi vaikka vähän pimeästi, kuin että menee yrittämään saada avustuksia sosiaalitoimistosta.- näin menee
siinäpä se onkin.Yrittäjällä on aina omaisuutta koska sossu laskee myös yrityksennvarat yrittäjän omaisuudeksi AINA.Ainoa keino lopettaa koko lafka ja sitten työttömäksi.
- piin likiarvo
näin menee kirjoitti:
siinäpä se onkin.Yrittäjällä on aina omaisuutta koska sossu laskee myös yrityksennvarat yrittäjän omaisuudeksi AINA.Ainoa keino lopettaa koko lafka ja sitten työttömäksi.
-osuuskunta (jos sopiva löytyy)
-syntyminen vauraaseen sukuun (yrittäminen on luullakseni melko helppoa, jos on mahdollisuus suureen volyymiin, eli "ostaa halvalla - myydä kalliilla" . Tätähän ei voi köyhä (=lainaton) toteuttaa. )
-työ- ja -sosiaalipolitiikan muutos, jossa kaikki työ lisäisi ansiotasoa.
Nythän ei ole mitään merkitystä, tekeekö vähän vai paljon työtä, käteen jää osapuilleen samanverran.
(pätee vain pienpalkka-aloilla. jokainen joka saa yli 2000e bruttona, on minusta hyvätuloinen.
eli saa joka kuukausi säästöön saman, minkä köyhä kolmen vuoden aikana. Saatika ne, jotka tienaavat
50 000 / v . )
tämä vaatisi uutta ajattelutapaa valtapuolueilta, sekä kansalta - tomi314
-ajattelin odotellessa hankkia kenkälankkia ja sudin.
ja pimeän työn takia oikea yrittäjä palkataan vain jos pimeää tekijää ei löydy..
..eli persiilleen menee.
mielestäni pimeä työ seis, ja soskuun uudet reilummat pelisäännöt, jos kuollutta järjestelmää välttämättä tahdotaan tekohengittää.
Työkkäriin velvoite: jos työpaikkaa ei ole osoitettu 6kk sisällä työttömäksi jäämisestä, on työttömyyskorvaus nostettava kaksinkertaiseksi, kunnes työtä löytyy. laissa on määrätty, että valtion ja kunnan on järjestettävä kansalaiselle työpaikka.
oikea tapa tietenkin olisi lakkauttaa sosiaali työttömyys virastot, ja uudelleenkouluttaa virkailijat sairaanhoitajiksi ym ammatteihin mitä tarvitaan tulevaisuudessa.
850e perustulo jaettaisiin jokaiselle kansalaiselle kerran kuussa. tämä rahoitetaan ko. virastojen
lakkauttamisesta saatavilla säästöillä.
ei muita tukia paitsi vammaisille, vanhuksille ja lapsiperheille lapsilisä.
tässä mallissa palkka olisi lisätulo, ja kannustaa työntekoon. päivänkin työnteko näkyy lisääntyneenä palkkatulona. samalla valtio alkaa saamaan tuloveroja enenevää tahtia.
mallissa verotettaisiin pääomatuloa ja ansiotuloa raskaammin kuin nykyään.
- Tuloton firma
Kelastakin yrittäjä voi saada asumistukea, jos on vain pienet tulot esim. starttiraha.
Miksei siis voisi saada sossusta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1454012Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja811474GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys521373- 831292
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn351274Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!361250- 671228
- 681061
- 55980
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39952