Olen miettinyt ja hakenut monilla sanoilla tätä tekniikkaa. Vibrato ehkä lähimpänä, ellei se sitten TARKOITA juuri vibraattoa. Ääni väreillen siirtyy toiselle sävelelle.
http://www.youtube.com/watch?v=xAlsB0H37T4
Mikä tämä laulutekniikka on?
5
438
Vastaukset
- ihmettelijäihminen2
Täällä ei kukaan tiedä? :0 O.O
Vai eikö tuolle äänen "väreilylle" ole mitään omaa nimeä?
Löysin uuden videon missä opettaja tuntuu yrittävän opettaa tällaista laulutekniikkaa, onko se niin, että poplauluun on ominaista kuulua tuollainen äänellä leikkiminen, joten sillä ei ole omaa nimeä?
http://www.youtube.com/watch?v=fWY-O5BoNws- Laulaen
Kun ääni soi vapaasti siihen yleensä ilmestyy luonnostaan vibraattoa. Klassisessa laulussa äänessä on yleensä läpikotaisin tuo vibraatto, siinäkin taitavimmat osaavat käyttää myös suoraa ääntä. Laulamisessa varmaan juuri pääseikka on äänen luonnollinen ja vapaa virtaaminen liitettynä erittäin hyvään artikulaatioon.
- Ei leukaaaa
En jaksanut katsoa videoitasi, mutta leualla ei vibratoa "tehdä." (jotkut kyllä väpyttävät sitä kammottavasti melodiaa mukaillen)
Vapaa ääni tosiaan värähtelee ja vibrato syntyy ajan myötä. Kevyessä laulussa sitä jonkin verran myös "tehdään." - hieno ääni
khyllä.
- badabb
Moi.
En ole pop laulun taitaja, mutta veikkaisin että tuossa laulaja käyttää paljon head voicea vapaalla tavalla. Vapaaseen lauluun sitten tulee luonnostaan sitä vibratoa eli sitä sun "helinää" sitä ei siis tehdä erikseen vaan se syntyy lopputuloksena itsestään.
Ja noita koruja voi lisäillä melodiaan oman maun mukaan. Eteenkin jenkeissä tykätään koristella paljon melodiaa, mutta suomessa sitä taidetaan pitää vähän epätyylikkäänä. Meillä ylipäätään pidetään enemmän suorasta äänestä jos näin voisi sanoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483