Alusta... taas

Uusi alku

Tässä istun ja ihmettelen uuden kotini olohuoneessa, kaikkien tyhjien huonekalujen keskellä, kuinka olen tässä. Miten yli kolmekymppinen nainen, joka ei koskaan ole ollut yksin, osaa aloittaa elämän ihan alusta? Aloitin seurustelun jo 16 vuotiaana ja tätä ekaa suhdetta kesti 13 vuotta. Jotenkin ehkä kasvettiin vaan erilleen, en tiedä, ehkä elämännälkä iski molempiin. Ei yhtäkkiä oltukaan valmiita olemaan siinä, perustamaan perhettä. Ero sujui hienosti, vailla tunteita ja kyyneleitä. Molemmat löysivät kuitenkin heti uudet kumppanit. Nyt ensirakkaudellani on oma perhe, lapsi, kaikki. Ja minä istun tässä. Yksin. Neljä vuotta seurustelin, rakastinkin, ehkä. En vaan tainnut olla tarpeeksi hyvä uudelle miehelleni, en ainakaan lapsemme äidiksi kelvannut. Kolmekymppisenä sairaalasta verta vuotavana yksin kotiini menin kärsimään. Hävetti. Hävetti. Ja pelotti. Teinkö väärin? Pilasinko ainoan mahdollisuuteni tulla äidiksi. Mieheni halusi jatkaa yhdessä, kertoi rakastavansa elämänsä naistaan.Vuoden jaksoin kuunnella tyhjiä sanoja, turhia lupauksia. Tunteet kuolivat nukutuksessa. Otin riskin. Ehkä, aika näyttää. Muutin pois, ilman tietoa tulevasta, menneisyys raskaana taakkana harteillani. En jaksa enää tapella turhasta. Aion olla vahva, yksin. Ilman sinua, ilman ketään. Sydän toivoen, etten jo ole menettänyt elämää ja onnea. En kuitenkaan ole paha ihminen. Ehkä joskus olen oikea jollekin. Sitä ennen opettelen olemaan minä.

4

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämän tuskaan johtuu siitä että et ole vielä löytänyt sitä kaikkein tärkeintä löytöä, eli rauhaa Jumalan kanssa. Tämän jälkeen saa tarkoutuksen elämälleen ja toivon ainkaikksesta elämästä kuoleman jälkeen ja jo täällä ajassa saa kokea vuorovaikutusta Jumalan kanssa ja Hän vastaa tukouksiin oikeasti ja antaa ilon, jota ei tämän maailma parhaimmillaankaan voi antaa.
      Tässä linkissä lisää asiaa. http://www.kolumbus.fi/pentti.toikkanen

      • levytila

        tahdo olla röyhkeä. Mutta tämä ei auta. Jumala ei ole koskaan auttanut.


    • -aurinkoinen-

      Heippa!

      Olen sua hieman nuorempi 23v. Mutta myös paljon kokenut! Minusta tuntuu siltä että sinun kannattaa tutustua itseesi, ihmisen ei tulisi olla riippuvainen toisista. Tottakai jokainen kaipaa hellyyttä ja rakkautta ja ihmistä jolle uskoutua. Mutta tosiasia on, että suhteet eivät kestä koko elämää. Monet löytävät lopullisen elämänkumppanin vasta eläkeiässä :) Näin on käyny äidilleni myös. Hän aina neuvoo ettei kannata tuhlata elämäänsä etsien sitä oikeaa, koska totuus on ettei sitä ole olemassakaan! On vain ihmisiä joiden kanssa olet samalla aaltopituudella ja jonka kanssa on helppo elää. Elä siis elämääsi, ja yritä nauttia jokaisesta päivästä vaikka oletkin yksin. Se ei nimittäin ole maailmanloppu, pikemminkin entisen päätös on aina uuden alku ;-) Tiedän että nämä sanat tuskin nyt sinua lohduttavat, mutta yritä pitää ne kuitenkin mielessäsi ja päivä päivältä olosi tulee paremmaksi :)

      Hyvää jatkoa sinulle!

    • JK

      VAI NIN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2488
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2477
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2372
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      55
      2134
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1133
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1024
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1005
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      886
    Aihe