Korkeimman hallinto-oikeuden presidentti Pekka Hallberg puhui eilen aamu TV lähetyksestä perusoikeuksien toteutumisesta hallinto-oikeudessa. Toinen eilisen otsikko oli KELAn mahdottomat lomakkeet.
Kyse on siitä miten toteutuu kansalaisen mahdollisuus saada oikeudenmukainen päätös asialleen. Hyvään hallintoon kuuluu puolueettomuus ja läpinäkyvyys. Mutta miten se on mahdollista jos yhä 90% viranomaisten päätöksistä on sellaisia ettei edes ratkaisuun sovellettuja lainkohtia mainita: sati että esitettäisiin esilletulleet tosiasiat ja perusteltaisiin päätelmät.
Ja kun muutoksen haku tapahtuu tuomioistuimissa joissa on viranomaisen nimeämät "asiantuntijat" ratkomassa asiaa. Eli viranomainen jonka päätöksen oikeellisuus kyseenalaistetaan oikeutta haettaessa asettaa oman asiantuntijan ratkaisemaan asiaa. Näinhän on sosiaaliturvan muutoksenhakulautakunnassa ja vakuutusoikeudessa. Eli edes perustaa puolueettomalle käsittelylle ei ole.
KELAn lomakkeissa vaaditaan selvityksiä ja tietoja jotka jo ovat viranomaisella: eli hyvänhallintotavan mukaan niiden selvittäminen kuuluu viranomaiselle itselleen. Mutta kun tiedot kymmenien vuosien takaisista asioista vaaditaan asiakkaalta sadaan asiankäsittely viipymään vuosia ja päätösten oikeellisuuskan ei ole ihan varmaa.
Mutta kun ongelman kärsijänä on kaikkein huonoimmassa asemassa olevat ei ongelmaan ole ihan vakavissaan ole haettu ratkaisua. Mielivalta ei uhkaa virkamiesten asemaa joten miksi siihen puuttua.
Mutta ehkä nyt olisi aika kysyä voiko suomalainen hyötyä EU-jäsenyydestä. EUn komissio valvoo että jäsenmaiden oikeuslaitokset täyttää sopimuksen mukaiset normit.
Jo omat viranomaiset vain puhuvat ja jättävät silti tekemättä niin ehkä EU voi suomen siihen pakottaa.
Saisi veronmaksaja edes EUn kautta oikeutta vastineeksi maksetuista veroista.
NINEL
Perusoikeus- oikeus hyvään hallintoon
2
207
Vastaukset
- Nyrkkiäpöytään
Hallbergin puheessa ilmenevä oikeusjärjestelmän mädänneisyys on yksinkertaisesti tiettyjen poliittisten puolueiden aiheuttamaa ja aivan tarkoituksellista/määrätietoista. Kansalaisen oikeusturvaa loukkaamalla valtion kassasta jää paljon enemmän jaettavaa pankkitukea ulkomaille sekä poliitikkojen omien tarkoitusperien tavoitteluun.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9514950 kertoo lisää asiasta.Oikeusministerinä on koko 2000-luvun ollut vasemmistolainen. Käsäjäoikeutta on haluttu uudistaa poistamalla lautamiehiä suurimmasta osasta juttuja; ja samalla saatu vertais-ymmärrys rikoksia arvioitaessa poistettua. Ja tilalle on tullut virkamiehiä, joiden omat intsressit ja kokemuspiiri ei ole sen enempää uhrin kuin tekijänkään kanssa yhteisiä. Surauksena oikeuden ja kansan vieraantuminen.
Hallinto-oikeuden kehittäminen on kokonaan hallintusohjelman ulkopuolella. Eli mielivaltaisuus lakien tulkinta ja kyseenalainen oikeusjärjestelmä on uudistettva mieluiten jo seuraavalla hallituskaudella.
NINEL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1525856Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6933863SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1313155Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3502932Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti222028"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1401981Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a7091909Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re261491Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4891489Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .2321201