Kiinnostaisi, miten muilla vinttareiden omistajilla sujuu koirapuistoleikit, vai sujuvatko? Emme ole vielä olleet, kun asumme maalla, mutta kesällä kaupunkiin on muuttaminen. 11-kuisen urokseni (unkarinvinttikoira) leikki on pääasiassa kaverin pään ja korvien puremista, ja rajua kokovartalotönimistä. Vinttikoira on niin nopea, että se on näissä leikkinahisteluissa ylivoimainen, toiset ei oikein saa pidetyksi puoliaan. Kun koko ajan vieressä komennan, niin leikkikaveri säästyy suht. ehjänä, mutta olen ajatellut, että kuonokoppaa tullaan tarvitsemaan. Te, jotka niitä käytätte, suositelkaa sopivia malleja, kiitos! Ettei tarvi siellä puistossa koko ajan pää punasena karjua :) Päivittäin ulkoilemme vapaana ajokoirauroksen kanssa, ja edistytty kyllä on. Mutta kun koirat ovat riittävän kaukana, näköesteen takana, niin varmasti alkaa se korvien repiminen. Koirapuisto olisi kuitenkin kaupungissa suht. lähellä, että vapaanakin pääsisi pinkomaan. Kilparadoille emme ole aikomassakaan. Kotona ja ihmisten seurassa koira on fiksukäytöksinen ja aina ystävällinen.
Käyttekö koirapuistoissa?
3
327
Vastaukset
- teet väärin
Koira täytyy kouluttaa olemaan rauhallinen, jotta se osaa kiltisti myös leikkiä. Mutta karjumisesta koira ei ymmärrä mitään. Sitä paitsi, koirasi on vasta melkin pentuiässä. Kyllä se aikuistuttuaan tuosta rauhoittuu.
- magyar agár
Ei nyt tarvi niin kirjaimellisesti ottaa, yritin vain hakea hauskaa ilmaisua... Toivon toki, että rauhoittuu aikuistuessaan. Mutta on sillä jo aikuisen koko, vauhti ja voimat. En kyllä ala enää pentuna paapomaan, sanoisin nulikkaiässä. Kuten kerroin, koira on muuten rauhallinen ja miellyttävä, hyvähermoinen, ei hötkyile. Koulutus on sujunut hyvin, tokoillaan ja malttiakin löytyy. Tätä rajua leikkiä epäilen vinttikoiran rotuominaisuudeksi, ja siksi kyselen täällä muilta vinttikoiraihmisiltä, onko kokemusta.
- edellinen"
magyar agár kirjoitti:
Ei nyt tarvi niin kirjaimellisesti ottaa, yritin vain hakea hauskaa ilmaisua... Toivon toki, että rauhoittuu aikuistuessaan. Mutta on sillä jo aikuisen koko, vauhti ja voimat. En kyllä ala enää pentuna paapomaan, sanoisin nulikkaiässä. Kuten kerroin, koira on muuten rauhallinen ja miellyttävä, hyvähermoinen, ei hötkyile. Koulutus on sujunut hyvin, tokoillaan ja malttiakin löytyy. Tätä rajua leikkiä epäilen vinttikoiran rotuominaisuudeksi, ja siksi kyselen täällä muilta vinttikoiraihmisiltä, onko kokemusta.
Whippet minulla on ollut ja paljon vinttikoiria olen tuntenut. Ne kaikki ovat yleensä tulleet hyvin toimeen toisten koirien kanssa koirapuistoissa. Nykyäänkin kun käyn cockerspanielini kanssa koirapuistossa, niin siellä on usein lähistön 2 venäjänvinttikoiraa sekä väliin muitakin vinttikoiria, joilla ei ole tuollaisia ongelmia rajattomassa riehunnassa. Tosin koiran murrosiän (joka sinun koirallasi on iän perusteella meneillään) aikana koira saattaa koetella muita koiria rajustikin, niin valtataisteluissa kuin leikeissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483