Huomasin että tänään oli Mariankadulla ja Perniöntiellä tullut uudet nopeusrajoitukset voimaan. Jollen ole vielä muistanut kiittää näistä uusista rajoituksista numppa, niin kiitos helvetisti ja takuuvarmasti oli viimeiset kunnallisvaalit kun äänestän kokoomusta.
Kiitos Numppa
74
2367
Vastaukset
- KÖRÖ KÖRÖ
Juu kiitos vaan tästä ihanasta körö körö eduskuntaan pätkästä SUURESSA SALOSSA!!!!!
JA TAAS YKSI ÄÄNI VÄHEMMÄN NUMPALLE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
OTA JÄRKI SEURAAVALLA KERRALLA KÄTEEN????!!!! - Ei noudateta Salossa
Mitkä nopeusrajoitukset ? ? ?
- Turun tauti tarttuu?
IKE JA NUMMIS YHTEEN SOPPIIN -TURUSSA AINAKIN SAMAAN KOPPIIN.
Turussa Kanervan ja Nummentalon mainos Eerikinkadulla saman asunnon ikkunassa. - KAASUA
Turun tauti tarttuu? kirjoitti:
IKE JA NUMMIS YHTEEN SOPPIIN -TURUSSA AINAKIN SAMAAN KOPPIIN.
Turussa Kanervan ja Nummentalon mainos Eerikinkadulla saman asunnon ikkunassa.köröttää vaalien jälkeenkin ITSE ylinopeutta salossa!
ääniä meni,useampi!! ellei osaa "paikallisesti niin miten sitten kansallisesti"? - tps fani
Turun tauti tarttuu? kirjoitti:
IKE JA NUMMIS YHTEEN SOPPIIN -TURUSSA AINAKIN SAMAAN KOPPIIN.
Turussa Kanervan ja Nummentalon mainos Eerikinkadulla saman asunnon ikkunassa.Numppa nimeä ei saisi loata Nummentalon yhteydessä,sillä NUMPPA-nimitys kuuluu vain Timo ja Petteri Nummelinille,jotka ovat JOTAIN
- Ehkä väestönsuojelua
Nopeusrajoituksilla on kai tarkoitus suojella normaaliväestöä nyrjähtäneiltä kaahareilta, joille auton nopeudenhallinta on ylivoimaista jo pysäköintivauhdissakin. Tuo porukka ajaa aina taitonsa ylittäen, on nopeusrajoitus mikä tahansa. Osa on niin palikkatasolla, että nopeusrajoitusmerkin ja auton nopeusmittarin numerosarjojen yhteensopivuusmerkitys menee yli hilseen.
Jos nopeusrajoituksilla suuren enemmistön suojelu kyvyttämiltä kaahareilta on henkilöpoliittinen kysymys, niin silloinhan ajotaidottomat kaaharit äänestävät siis soinilaisia, ainakin tässä juttusarjassa luvatun perusteella.
Mahtavat Salon soinilaisehdokkaat ilahtua kannatuksen laadusta
- ja määrällisestä kertovuudesta!
- numppa 40.net
ei numpalla oikeita mahiksia eduskuntaan ole.onneksi.kumma että näyttäytyy vielä esson paarilla,vaikka sieltä ei enään tuu kait yhtään ääntä.kukkahattutätien baari sopisi sille paremmin.
- nukkuva
en ois ikinä äänestänyt tuollaista pyrkyriä joka ylenkatsoo tilaisuuksissa ihmisiä joilla on kiperiä kysymyksiä esitettävinä.vain omiensa joukossa leveilee.
- nainensalostaaaaa
Samaa mieltä, ei näitä pukupellejä kannata äänestää.
Kysymykseen esitetty vastaus aivan yhtä ympäripyöreä kuin maapallokin.
Eli, ei yhtään minkään arvoinen.
Olen nukkunut ennen, nyt ajattelin äänestää Soinin valtakuntaa.
Jottei nuo pukupellet pääse röyhimään. - V...laitahyökkääjä
nainensalostaaaaa kirjoitti:
Samaa mieltä, ei näitä pukupellejä kannata äänestää.
Kysymykseen esitetty vastaus aivan yhtä ympäripyöreä kuin maapallokin.
Eli, ei yhtään minkään arvoinen.
Olen nukkunut ennen, nyt ajattelin äänestää Soinin valtakuntaa.
Jottei nuo pukupellet pääse röyhimään.oletko tosiaan sitä mieltä,että valtuustosta tulee spurkujen temmellyskenttä.Katso persujen viime kunnallivaalien ehdokaslistaa ja mieti uudelleen.
- förbyst!
pakko ylenkatsoa ellei tule "kansan kanssa toimeen..."
..eikä nopeusrajoitusten?- förbyyst
liikennemerkki 40km/h ja 60km/h mittarissa...
missä kytät???????
- tila-auto
hyvä Juhani Nummentalo, mitä Sinä ajattelit kun käytit veto -oikeutta nopeusrajoituskysymyksessä? Miksi haluat kaikkien vihat päällesi, vai etkö tosissasi olekaan ehdokkuutesi kanssa? Tiedän monia jotka ovat Sinua ennen äänestäneet, mutta eivät enää. Oliko se 40 rajoitus kaiken tämän arvoista?
- ei hyvää päivää
numppa ajaisit itse nopeusrajoitusten mukaan!tässä viikolla ajelin herran perässä 40 alueella ni mahtoko edes 50 riittää,tietysti oli kiire johonkin mummoille kahvia tarjoilee.en näin ylimielistä ihmistä olis kyllä äänestäny vaikka kaupungilla sais sataa ajaa!kyllä nyt ollaan tervehtimässä mut muistan viimesyksynä rään salolaisen tiikeribaarin ovella meinasin alle jäädä ku herralla on nii suuri ego!
- numpparelli
eihän se mulkku enää itse uskalla ajaa,joku kuski sillä oli asuntoautossaan.olisihan se noloa saada salossa sakot esim mariankadulla saloran kohdalla.vittu että onkin sitte vaarallinen paikka,kyllä on 40 tarpeen.
- H.Garbo
Täytyy kyllä sanoa ETTÄ. Voi helkatti!!!
Ajelin rauhassa 40 Km/h ja viereiseltä kaistalta mopot ja yksi mopoauto kahauttivat ohi.
Olin ns. tientukko ;)- samaa nopeutta!
pukumies ajaa "samaa nopeutta", 30:n tai 40:n rajoitus mittarissa ainakin 50!!
"yhtenaistetaan!!" - 40 mittarissa
älä numppa ohita mopoautoa,joka ajaa nopeusrajoitusten mukaanI
- kännykorva!
kännykkä pois korvasta,ehdokas!
40km/h- mobiili x
muista Numppa että olet tarkkailun alla,koska et noudata kännykkäkieltoa
- ekaekaeka!
????????
- Kortti tärkeä
tässä sitä ollaan tosiaankin körötelty neljääkymppiä kaupungilla. Niin menevät ohitse mopot, mopoautot ja kohta fillaritkin. Mutta kyllä varmaan kannatti laskea kaikkien teitten nopeudet mateluksi ... kertaakaan ei ole vielä aamulla kukaan ajanut euromarketilta kaupungille 40 km /h, mutta mun täytyy, koska sakot ovat sitten viimeiset ennen kortin lähtemistä ... eräs mies pakettiautollaan tuli esim. tänä aamuna miltei autoni takaluukusta sisään kun tuota rajoitusta vaan noudatin.
Vaaleihin ei ole aikaa enää paljoa ja Nummentalon ääniä ropissut toisiin laareihin ihan kunnolla tuon otto-oikeuden käyttämisen takia. Oli kai näytettävä että kyllä täältä pesee, kun oli naapurin tädille luvannut tämän hoitaa ...
Ei ole helppoa kellään ... eikä lautakunnillakaan enää nykyään mitään virkaa. Tekninen lautakuntakin vaan joutuu katsomaan sivusta, kun jotkut tekevät päätökset uudelleen.
Toivon todellakin, että Nummentalolle ropisee sakkoja oikein kunnolla ja koko kaupunginhallitukselle ... olette niin puusilmiä kuin vain voi olla. - vainion mainiot
halikko-salo-perniöntie:
JUU JA VAINION KOSLAT ON KOKO AJAN PERÄPEILISSÄ JOS AJAN 40km/h!
kiitos kokkoomus- vittuuntunut kokoomu
Kahnasin tänään neljääkymppiä Perniöntiellä ja oli kaikkien jaloissa. Täytyy sanoa et oli todella järjetön päätös. Toivottavasti osuu niiden omaan nilkkaan, ketä tämmösen idioottimaisen päätöksen ovat tehneet, voi perkele ei voi muut sanoa.
- olet ääliö
Numppa!mikä tekee miehestä noin tyhmän kuin sinä olet.
- Ger,mania
Juhani Nummentalo on ammatiltaan mielisairaan hoitaja ja työskentelee
Halikon sairaalassa. Hän on mukava ja ammattitaitoinen ammattilainen.
Hän hoitaa sairaita ja raskautettuja tyhmä hän ei missään tapauksessa ole.
- EI Kyttäkään..
ajoin 40km/h mariankadulla ja KYTTÄ AJAA OHI,ILMAN "HÄLYTYSVALOJA"!
ei vissiin tarvitse noudattaa?? sairas nopeus!- Aivan oikein
Poliisi saa ajaa ylinopeutta ilman hälytysvaloja. Saa rikko liikennesääntöjä muutenkin.
- Soiniska
Numpalle tuo mateluvauhti on ihan riittävä, kun hän ei osaa parkkeeratakaan.
Jokisen edessä auto oli poikittain kun tulvan tuomana, ja herra itse menossa koruostoksille. - saamitätilaa40
"huomenna äänestän 177 ja ajan mariankadulla 40,p-kele"!
- 177
Kiitos Numppa, kyllä tämä ikuisesti muistetaan. Toivottavasti ei törmätä kadulla.
- noloa numppa
Nummentalo kirjoittelee lehdissä pelastushelikoptereista ja poseeraa hoitajan vaatteet päällä lehtikuvissa.Tosiasia on vaan se että Numpamme ei tiedä sairaanhoidosta tirintaria,käy hs:ssä nukkumassa yö tuureja ja muun ajan leikkii diktaattoria.Numpan osastolla sitäpaitsi käytetään siviili vaaatteita:)
- Hyvä juttu näin.
Joo, olen samaa mieltä. Numppa sai onneksi sen verran vähän ääniä että se oli ERITTÄIN HYVÄ ASIA. (vaikka osa äänistä vielä on laskematta, mutta teksti-tv:ltä näin ettei Numppa mennyt läpi, noin 98% laskettu)
Kohta koko SUOMESSA olisi ajeltu 40:ppiä, ja kaupungeissa pääsisi jalkaisin nopeammin perille! Ja sittenhän NUMPPA olisi unohtanut kaikki liikuntarajoitteiset. - snakesalo
Potilaanako olet siellä, kun niin hyvin tiedät hoitajien vaatetuksen :)
- Ger,mania
Tämä edellinen viesti on pakko olla jonkun kateellisen kolleegan
tuotos, sen verran sisäpiirin jutulta vaikuttaa valheineen.
- ökysika
ihan vaan muistin virkistämiseksi.tämäkin on hyvä muistaa,sillä kunnallisvaalit lähestyvät.tulen nostamaan tämän tobikin esiin joka kuukausi,aina vaaleihin saakka.
- myös sakot saanut
Hyvä hyvä ökysika! Muistakkin lupauksesi ja jatka samaan malliin. Meit on jo
monta jotka ovat samaa mieltä kanssasi. Mutta muistakaa niitäkin puolueita ,jotka olivat nopeusrajoitusta vastaan. Olihan siellä muistaakseni eriäviä mielipiteitä,joita ei kuitenkaan noteerattu lainkaan. - rintintin
Emätintintin
- seedau
Sakot tuli kun ajoin 51 km/h ja sakkojen suuruus 85 euroa,et sillee... Kyllä otti aivoon.
- TurboAudi
Olen käynyt autolla Rigassa ja siellä on vielä ajamisen meininkiä keskustassa. 70 km/h rajoitus ja vähintään 4-5 kaistaa yhteen suuntaan.
- kakarat kuriin....
Mikä ihmeen amispelle tämän ketjun aloitaja on, mene sinne homoparkkiin isäpappasi vm:70 audillasi imemään kavereidesi pippeleitä.
Lapsikin osaa kusta vessan lattialle, ole mies ja paskanna vessan kattoon! - Salon oma poika
Numppa ei ehkä ole käynyt Someroa kauenpana????
- pappa55
"kakarat kuriin",itse olet pelle kun tämmöstä "mafianopeutta suosit?"
ei edes kytät aja 40km/h!poliitiikon pelleilyä,mutta virka menee vaaleissa..
..luulisi olevan tärkeämpääkin numpalla? - audi 2011
"kakarat kuriin" taitaa muistella kultaista -80 lukua kun oli itse homoparkissa runkkaamassa isin -70 Audissa
- mercedes
ää nyt audi mies suutu,
autojakin tehdään vielä ja
tehtiin jo aiemmin.. - Audi 2011
Joo en suutu ja on mulla mersujakin ollu ja saattaa olla tulevaisuudessakin.
- J/O/O
Onko Numppaa näkynyt liikennettä valvomassa vai vieko lentopallo kaiken energian??
- numppakoti
Nähty Särkisalossa anopin nuhdeltavana:)
- vanhapappaa
Viimeisten tutkimusten mukaan lapsista tulee agresiivia ja huonompia kuskeja jos niille ei ole annettu äidinmaitoa synnytyksestä vähintään vuosi.
Kysyppä ketjun aloittaja äiteeltäsi kuinka kauan se sua imetti? - Isoraha Isomaha
Pääsisi ketjun aloittaja edes armeijaan, olisi pikkupojalla jotain muuta millä leikkisi, tähän asti vain omalla pippelillään on leikkinyt ja pappansa auton ratissa huutanut prrrryyy pryyy,,,.
Mene nyt sinne armeijaan edes, vaiko sinne nykyisin hintaripellet kelpaavat?
Muuten, ne noeusrajoitukset kaupungissamme ovat pitkällisen pohdinnan tulos.
- 1960 - luvulla meni koko ykköstien liikenne kaupunkimme läpi helsingintieltä turuntien kautta,aatteles sitä poika, silloin sulla olisi ollut nähtävää, mutta olithan silloin vasta paikallisen Osuuskaupan jauhohyllyllä jauhona jonka paappasi sitten osti ja jatkonhan tiedätkin. - 40km/h
isorahaisomaha hintaripelle on armeijas käyny leikkimäs?
"noeusrajoitus oli 60-luvul,50km/h!"...
aloittajan kanssa samaa mieltä: typerä rajoitus "rappula-perniöntie"!?
eikä kukaan valvo?? - het,,hoitoon
Aloittajapelle on tullut äitiinsä, se kun ei osannut koskaan rajoittaa ketä laski sisään tai sisäänsä, kusta lienee kuitenkin lorahtanut siemenien kanssa joku kuka sitten olikin isänsä.
Jos 40 kilsaa tunnissa ihmistä näin hitosti kiusaa koko elämän, mene hoitoon. - suopursu kukkii
Eikö perseennuolijaluuseri kestä kritiikkiä vai onko deekulla taas kortti kuivumassa?
Aloittajan kanssa samaa mieltä, neljänkympin rajoitukset kuuluvat asuntoalueille ja pihakaduille, ei "ulosmenoväylille". - kuritottomiahankakar
Vastaaja on niin pöllyissä, että sekoitta isäpappansa ajokortin omaan joulukorttiin, siis ei se tosiaan riitä että paapalla on ajokortti - pitää myöskin se olla itsellä ajokortti.
- Sitten kun heräät narkkari pöllistäsi - koita edes omilla jaloillasi kävellä, vai onko sekin liikaa vadittu. - hoitaja33
Mikä sinua ahdistaa? Oletko hakenut apua ammattiauttajalta?
- ökysika
morkkaa pois vaan.aina kun kirjoitat,nousee tobicci ylös ensimmäiseksi.pysyy paremmin ihmisten mielissä.
- ökysika
up
- ökysika
up.
- ökysika
up. kevät tulee ja tutka transiitti.olkaa varovaisia siellä!
- förbi
Nyt se kosiskelee kaikkia fertiili-ikäisiä ja vanhempiakin naisia. Harmi ettei päässyt eduskuntaan, oltaisiin päästy siitäkin. Uudet vaalit on tulossa, joten muistakaa:
https://www.facebook.com/pages/NUMPPATIIMI-Juhani-Numppa-Nummentalo-eduskuntaan-2011/370236203251 tai sitten ihan minne vaan.. - ökysika
muistututus numpan hölmöydestä.
- ökysika
up
- körö körö
tämän hölmön toimet täytyy pitää ihmisten mielissä,jottei se pääse enään vaaleissa läpi.
- boikotti numpalle
körö körö..olen samaa mieltä..eihän numpalla ole mitään hajuakaan tavallisten ihmisten hädästä. Rahaa se vaan ajatteleee ja saahan niistä kokouspalkkioista hyvin ,kun kuuluu joka lautakuntaan.
- ökysika
up
- persii
Mitenkäs tämä oli pudonnut unohduksiin?tämän kuuluu olla esillä näln vaalien tullessa,ettei kukaan vaan unohda millainen lääninpölvästi tää numppa oikeasti on.
- niih2012
Kokoomus on syvältä!
- persiitin
numppa se syvältä on ja vielä poikittain.
- ökysika
up
- Muutos parempaan
Iso kiitos Kirjolankadun nopeusrajoituksen alentamisesta. Vaikka valitettavan harvat sitä noudattavat, niin sekin helpottaa huomattavasti jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden kadun ylitystä. Varsinkin Sillanpäänkadun kohdalla olevassa mutkassa on turvallinen ylitys vaikeaa, kun porukka kaahasi (osa kaahaa edelleen) kahdesta suunnasta pitkää suoraa ja lisää tunkee väleihin kahdesta liittymästä. Eivät edes pienet koululaiset tien varressa saa kaasujalkaa kevenemään. Vielä, kun rajoitusta valvottaisi aina välillä, niin ehkä junttiautoilijakin löytäisi mittaristaan sen laillisen ja tilanteeseen sopivamman nopeuden merkinnän.
- ihan sama
Mitäs Numppa jos talveksi laitettaisiin koko salon alueelle 20km/h nopeusrajoutus, tai vielä parempi 0km/h silloin olisi nollatoleranssi (=numppatoleranssi) onnetomuuksien määrässä.
- soini3
NUMPPA VOI VETÄÄ VITUN PÄÄÄÄHÄN!!!!!!
- mä vaan
Hyvävelipuolue = kokoomus
- ökysika
up.ehkä jo viimeisen kerran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole442494Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742477Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732372Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.562140Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl321867Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma841685Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko211143Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71024Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi411005Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön56886