Eutanasia on AITOA ARMOA!

Ettäs tiiätte.

Ja jotain vanhojen kääpien käsityksiä vanhasta kirjasta, jota ne ei edes koskaan tajunnu... ei niitä tarvitse kuunnella. Ne on hulluja!

Antaa mennä vaan!
7232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Otsikko on hyvä ja oikea. Mutta aloittajan asenne on silti kovin outo, ellei ihan väärä, epäinhimillinen, karski, ruma ... Eutanasia ei tarkoita mitään "antaa mennä vaan" -juttua.

Äänestä

En tajunnu mitään tost splitdamersan jutust.........

Äänestä

niinn on

Äänestä

Annoin plussaa aloittajan otsikosta, mutta tosiaan se olikin sen viestin ainut hyvä asia.

Toivon, että itse voin tehdä itsemurhan, jos elämä kävisi joskus sietämättömäksi esimerkiksi kivun takia. Nykylakien takia en haluaisi pyytää rakkaitani tekemään eutanasiaa minulle, koska heitä voitaisiin rangaista siitä. Ja minustahan se olisi tosiaan oikea rakkaudenteko, eikä varmasti helppo. Pitsi, jos kuoleva olisi hyvin rikas ja ilkeä ihminen...

Äänestä
  • Olen elämäni aikana nähnyt paljon kuolema, terminaalivaiheessa olevaat potilaat eivät ole silti pyytäneet kuolinapua. Voi sanoa, että toivoo kuolee viimeisenä! Nykypäivänä on mahdollisuus saada riittävää kipulääkitystä ja yleensäkin oireiden mukaista hoitoa. Kysymys on enemmänkin siitä, että jostain hetkestä elämänlaatu ei ole enää elämänarvoista. Tietoisuus sairauden parantamattomuudesta johtaa kyllä usein itsemurhapuheisiin, harva kuitenkin sellaiseen ratkaisuun ryhtyy, kun elämää loppu joka tapauksessa. Luonto autaa kyllä elimistöä valmistautumaan lähtöön, ruokahalu menee jne. Syömättömyys voi olla passiivinen eutanasiakin!? Lähtee kuolevan omasta tahdosta. Terminaalivaihessa olevien potilaiden kuljetamista ja siirtämistä sairaalasta toiseen tai kotoa sairaalaan voi käsittää myös aktiivisena eutanasiana.

    Äänestä

hauki on kala

Äänestä

Kommentoi aloitusta


splitdamersa kirjoitti:

Ettäs tiiätte.

Ja jotain vanhojen kääpien käsityksiä vanhasta kirjasta, jota ne ei edes koskaan tajunnu... ei niitä tarvitse kuunnella. Ne on hulluja!

Antaa mennä vaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu