Kun menen Ohjauspaneeli->Järjestelmä ja suojaus->Varmuuskopioi tietokone
Niin, siellä sitten on nämä Varmuuskopioi nyt, Ota ajoitus käyttöön, Muuta asetuksia ynnä muut sellaiset toiminnot, joiden vieressä on kilpikuvake.
Kun koitan esimerkiksi Varmuuskopioi nyt, painan, niin mitään ei tapahdu, vaan aukeaa system32 -kansio. Sama juttu muissakin noissa kilpikuvakkeella varustetuissa toiminnoissa, kuten Ota ajoitus käyttöön ja Muuta asetuksia.
Onko kellään mitään neuvoja mistä tuo johtuu ja miten korjaan tilanteen? En voi siis varmuuskopioida ollenkaan koska aina vain aukeaa system32.
En tiedä onko tuo muualla tuo ongelma kuin Varmuuskopioinnissa, mutta tässä sen nyt olen huomannut.
Eli, onko ideoita tai mitään, millä saisin tuon ongelman korjattua?
Tiedän että on parempi vaikkapa jonkun ohjelman avulla varmuuskopioida, mutta haluan vain tämän ongelman ratkaistua, miksi windows avaa vain tuon system32 -kansion eikä tee muuta.
Win7 varmuuskopiointi
9
1375
Vastaukset
- 12
Avaa asetukset, valitse mitä ja MINNE haluat vk:n. Kts., että on tarpeeksi tilaa.
- muuan mies
Sama vika, ja vielä jos valitsee Muuta asetuksia niin mitään ei tapahdu.
Ei myöskään mistään kilpikuvalla varustetusta tekstistä, vaikka on järjestelmänvalvojana kirjautunut.
Vihjeet tervetulleita! - Ei toimi
Ei kyse ole siitä etten olisi jo asettanut varmuuskopion sijaintia. Tarkoittanet Muuta asetuksia -toimintoa.
Mutta se on myös kilpikuvakkeella, eli aukeaa vain tämä system32 -kansio.
Ja kyllä olen varmuuskopion asettanut menemään D asemalle, ja on varmuuskopio aikaisemmin toiminut normaalisti, ja ajoitus on ollut ennen sunnuntaisin, mutta nyt kaikki asetukset ovat menneet pois, eli ei ole enää varmuuskopiointia ajastettuna, eikä sitä voi muuttaa tai laittaa manuaalisesti varmuuskopioimaan juuri tämän system32 -kansion aukeamisen takia.
Löytyykö ratkaisua keneltäkään?
Kokeiles tällä hyvällä ohjelmalla: http://www.download.fi/tietoturva/varmuuskopiointi/cobian_backup.cfm
Hyvä varmuuskopiointi softa.- Ei toimi
Kiva juttu mutta ei ongelmana ole saada varmuuskopioitua, vaan haluan ratkaista tämän miksi windows vain avaa ko. kansion eikä tee muuta.
- W7
jos sulla on jo varmuuskopiot niin miks´sun enää tarttee klikkailla sitä varmuuskopioi nyt kohtaa??? Ja muistaakseni W7:n saa varmuuskopioida vain kerran, ehkä siksi se system-32 kansio tulee näkyville
- Ei toimi
Kyllä varmuuskopiota normaalisti voi tehdä vaikka koko ajan, sehän vain korvaa edellisen uudella. Ja ehkä siksi en halua vanhaa varmuuskopiota palauttaa vikatilanteessa, koska tällä hetkellä ohjelmia on aika lailla enemmän kuin silloin, kun varmuuskopion viimeksi sain tehtyä.
Eikä ongelma vieläkään ole se, ettenkö saisi tarvittaessa tehtyä muulla ohjelmalla varmuuskopiota, vaan se, miksi tämä windowsin varmuuskopiointi ei toimi.
- Näin saa toimimaan..
Windows 7 :n oman varmuuskopioinin saa kuntoon näin, tiedoksi myös sinne Microsoftille :
Käynnistä > Tietokone , valitse oikealla hiirenpainikkeella asema jossa Windows sijatsee esim. (C:) > Ominaisuudet > Työkalut > Virheentarkistus ja valitse Tarkista, Windows kysyy sallitko, vastaa kyllä ja laita täpät molempiin kohtiin (oletuksena on vain ylimmässä) > valitse Käynnistä > käynnistä kone uudelleen, ole kärsivällinen koneen uudelleen käynnistyessä sillä toimenpide kestää muuttaman tunnin jonka jälkeen pääset automaattisesti kirjautumaan koneellesi.- Lisähumppahömppää...
Ja tietenkin ennen koneen uudelleen käynnistystä > Ajoita levyn tarkistus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole192206Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi402100Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä301989Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma471396- 741336
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46883Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?56812Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat8751- 52733
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi32718