Miksi Bangsaen ei siivoa palstan juttuja.

bangsaen

Olen miettinyt asiaa ja luovuin siita. Aikapula on yksi, mutta ei suurin. Asun Thaimaassa. Olen tekemissa paivittain vain thaimaalaisten kanssa. Harvemmin jonkun muun ja he ovat muita kuin suomalaisia.

Yksikaan thaimaalainen ei ole lahettanyt tanne yhtaan provoa ja solvannut thaimaalaisia tai kotimaataan. Suomesta olen jo niin vieraantunut ja nama jutut vain vahvistavat kasitystani suomalaisista. Olisko sellainen vertaus hyva; Paskasta ei saa pullaa.

Pikku-tuhmat jutut ovat kivoja lukea ja hauskoja, mutta sitten se rahvaan kansankulttuuri jaa minulle vieraaksi.

4

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meepoismunnetistä

      Ehkä Thaimaa on niin täydellinen maa ettei valitettavaa löydy tai sitten sanavapaus on rajoitettua ja maan solvauksesta aiheutuvaa rangaistusta pelätään. Thaimaan vankilat ovat yhtiä maailman karuimpia.

      • alapään terminologia

        "sanavapaus on rajoitettua ja maan solvauksesta."

        Ne ovat aivan eri asia kuin alapään terminologia ja rivoudet. Siinä sivussa aina paljastaa itsestään paljon.


    • Opetushallituksen XO

      Opetushallituksen tuorein äidinkielen osaamisen arviointi osoittaa, että peruskouluista valmistuu vuosittain noin 2 000 poikaa, jotka eivät pysty tuottamaan kirjallisesti juuri mitään.

      Tähän lisättynä rivoudet. Kaiketi tätä tarkoittaa kirjoittaja. Olen ihmetellyt samaa. Toisaalta he opettelevat täällä palstalla kirjoittamista. Se on hyvä asia.

    • On ja pysyy.

      On ja pysyy.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2136
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      35
      2016
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      16
      1899
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      46
      1347
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      73
      1277
    6. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      853
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      51
      721
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      711
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      49
      661
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      32
      658
    Aihe