Suomessa valtaisa homeongelma - milloin tunnustetaan?

Lainaus:

Kasarmi lyötiin kiinni - hometta

Julkaistu: 17:51

Upinniemen varuskunnassa sijaitsevasta kasarmirakennuksesta on löydetty terveydelle haitallista homesienilajia. Suomenlahden meripuolustusalueen esikuntapäällikkö, komentaja Risto Haimila kertoo Uudelle Suomelle, että kasarmi on asetettu majoituskieltoon jatkotutkimusten ajaksi.

Haimilan mukaan kyseinen kasarmi on yksi varuskunnan vanhoista niin sanotuista puukasarmirakennuksista. Rakennus on peruskorjattu 2000-luvun alussa.

- Tämä koskee yhteensä noin 20-40 henkilöä, vähän koulutuskaudesta ja tilanteesta riippuen, Haimila sanoo ja lisää, että heistä noin puolet on varusmiehiä.

Haimilan mukaan varusmiehet ja henkilökunta saadaan sijoitettua yhtenäisenä osana varuskunnan muihin kasarmitiloihin. Heinäkuussa Upinniemessä astuu palvelukseen jälleen uusi joukko varusmiehiä, mutta tämäkään ei tule muodostamaan Haimilan mukaan ongelmaa.

- Jos sisäilmahaitoista päästään eroon lyhyellä aikataululla, niin rakennus on taas käytössä. Mutta jos haitoista ei ole päästy eroon, niin tilat kyllä järjestyvät.

Haimila kertoo, että Upinniemen varuskunta-alueen majoitusrakennuksissa seurataan jatkuvasti sisäilman laatua.

Ossi Kurki-Suonio

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/112208-kasarmi-lyotiin-kiinni-hometta

4

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valtaisa vaiettu homeongelma?

      Kukaan ei sano mitään.

    • Homeherkkä#

      Maamme varuskuntarakennusten homeongelmista on tiedetty jo kymmeniä vuosia, koska ammattitautilaissamme mainittuihin homesairauksiin sairastunutta henkilökuntaa on varuskuntasairaaloissamme altistettu LUONNONHOME-allergeeneilla allergisten HOMEsairauksien toteamiseksi jo vuosikymmeniä kunnes varuskuntasairaaloittemmekin LUONNONHOMEaltistuksetkin keskitettiin STM:män päätöksellä vuonna 1995 maamme kosteusvauriorakennusaltistusSAIRAUS-HUIPPUTUTIMUSYKSIKKÖÖMME, eli VAIN TTL:lle.

      Kun Upinnimen varuskunta perustettiin vuonna 1956, niin varuskunta sijoittui venäläisten aikoinaan rakentamiin rakennuksiin.

      Terveydelle HAITALLISTEN HOMELAJIEN sijaan Suomenlahden meripuolustusalueen ESIKUNTAPÄÄLLIKKÖ Haimilan olisi pitänyt kertoa lehdistölle kuinka monta henkilökuntaan kuuluvaa upinniemeläistä on Upinniemen historian aikana sairastunut ammattitautilaissamme mainittuihin HOMEallergiasairauksiin ja kuinka monta HOMEammattitautiepäilyä Upinniemen historiassa on ollut. Eli komentaja Haimilalta jäi kertomatta kuinka monta Upinniemi-historian saatossa olevaa työntekijää on AMMATTITAUTITESTATTU luonnonhomeilla Upinnimen varuskuntasairaalassa ja vuodesta 1995 lukien TTL:llä, ja kuinka moni HOMEammattitautiEPÄILYtestatuista on saanut historian saatossa jonkun HOMEammattitautidiagnoosin ja kuinka moni on jäänyt ilman.

      Kun Upinniemi-terveysvastaava komentaja Haimila kertoo, että Upinniemen varuskunta-alueen maijoitusrakennuksissa seurataan JATKUVASTI sisäilman laatua, niin jostain syystä hän jatti nimeämättä ne TIEDEPERUSTEISET SISÄILMAMITTARIMITTATIKUT minkä avulla hän pystyy seuraamaan sisäilmaa JATKUMONA kuin myös sen kuinka paljon sisäilma-JATKUMOSEURAILU tulee maksamaan veronmaksajille..

      • tunnustus

        Kohta.


    • myrkytys jatkuu

      Terveysministeri kertoi ettei allergisen alveoliitin sairastavien altistuksia tehdä, koska se olisi laitonta, ja kun se on laitonta, sitä ei tapahdu. Piste. Eikä siis tarvitse tutkiakaan moisia hullujen epäilemiä lakien rikkomisia, kun viranomaiset ei lakia riko...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      224
      4893
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      51
      2360
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      69
      1976
    4. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      378
      1450
    5. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      96
      1111
    6. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      29
      1053
    7. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      999
    8. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      858
    9. Haapaveen nähtävyys?

      Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u
      Haapavesi
      37
      774
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      184
      765
    Aihe