Lainaus:
Kasarmi lyötiin kiinni - hometta
Julkaistu: 17:51
Upinniemen varuskunnassa sijaitsevasta kasarmirakennuksesta on löydetty terveydelle haitallista homesienilajia. Suomenlahden meripuolustusalueen esikuntapäällikkö, komentaja Risto Haimila kertoo Uudelle Suomelle, että kasarmi on asetettu majoituskieltoon jatkotutkimusten ajaksi.
Haimilan mukaan kyseinen kasarmi on yksi varuskunnan vanhoista niin sanotuista puukasarmirakennuksista. Rakennus on peruskorjattu 2000-luvun alussa.
- Tämä koskee yhteensä noin 20-40 henkilöä, vähän koulutuskaudesta ja tilanteesta riippuen, Haimila sanoo ja lisää, että heistä noin puolet on varusmiehiä.
Haimilan mukaan varusmiehet ja henkilökunta saadaan sijoitettua yhtenäisenä osana varuskunnan muihin kasarmitiloihin. Heinäkuussa Upinniemessä astuu palvelukseen jälleen uusi joukko varusmiehiä, mutta tämäkään ei tule muodostamaan Haimilan mukaan ongelmaa.
- Jos sisäilmahaitoista päästään eroon lyhyellä aikataululla, niin rakennus on taas käytössä. Mutta jos haitoista ei ole päästy eroon, niin tilat kyllä järjestyvät.
Haimila kertoo, että Upinniemen varuskunta-alueen majoitusrakennuksissa seurataan jatkuvasti sisäilman laatua.
Ossi Kurki-Suonio
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/112208-kasarmi-lyotiin-kiinni-hometta
Suomessa valtaisa homeongelma - milloin tunnustetaan?
4
275
Vastaukset
Valtaisa vaiettu homeongelma?
Kukaan ei sano mitään.- Homeherkkä#
Maamme varuskuntarakennusten homeongelmista on tiedetty jo kymmeniä vuosia, koska ammattitautilaissamme mainittuihin homesairauksiin sairastunutta henkilökuntaa on varuskuntasairaaloissamme altistettu LUONNONHOME-allergeeneilla allergisten HOMEsairauksien toteamiseksi jo vuosikymmeniä kunnes varuskuntasairaaloittemmekin LUONNONHOMEaltistuksetkin keskitettiin STM:män päätöksellä vuonna 1995 maamme kosteusvauriorakennusaltistusSAIRAUS-HUIPPUTUTIMUSYKSIKKÖÖMME, eli VAIN TTL:lle.
Kun Upinnimen varuskunta perustettiin vuonna 1956, niin varuskunta sijoittui venäläisten aikoinaan rakentamiin rakennuksiin.
Terveydelle HAITALLISTEN HOMELAJIEN sijaan Suomenlahden meripuolustusalueen ESIKUNTAPÄÄLLIKKÖ Haimilan olisi pitänyt kertoa lehdistölle kuinka monta henkilökuntaan kuuluvaa upinniemeläistä on Upinniemen historian aikana sairastunut ammattitautilaissamme mainittuihin HOMEallergiasairauksiin ja kuinka monta HOMEammattitautiepäilyä Upinniemen historiassa on ollut. Eli komentaja Haimilalta jäi kertomatta kuinka monta Upinniemi-historian saatossa olevaa työntekijää on AMMATTITAUTITESTATTU luonnonhomeilla Upinnimen varuskuntasairaalassa ja vuodesta 1995 lukien TTL:llä, ja kuinka moni HOMEammattitautiEPÄILYtestatuista on saanut historian saatossa jonkun HOMEammattitautidiagnoosin ja kuinka moni on jäänyt ilman.
Kun Upinniemi-terveysvastaava komentaja Haimila kertoo, että Upinniemen varuskunta-alueen maijoitusrakennuksissa seurataan JATKUVASTI sisäilman laatua, niin jostain syystä hän jatti nimeämättä ne TIEDEPERUSTEISET SISÄILMAMITTARIMITTATIKUT minkä avulla hän pystyy seuraamaan sisäilmaa JATKUMONA kuin myös sen kuinka paljon sisäilma-JATKUMOSEURAILU tulee maksamaan veronmaksajille..- tunnustus
Kohta.
- myrkytys jatkuu
Terveysministeri kertoi ettei allergisen alveoliitin sairastavien altistuksia tehdä, koska se olisi laitonta, ja kun se on laitonta, sitä ei tapahdu. Piste. Eikä siis tarvitse tutkiakaan moisia hullujen epäilemiä lakien rikkomisia, kun viranomaiset ei lakia riko...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225526
- 715198
- 974261
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753660Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603298- 432881
- 152327
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582049- 451917
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381733