Olisin kysynyt asiantuntijoilta, että onko mitään tehtävissä kun muistikorttini lakkasi toimimasta ja sinne jäi mukava määrä -todennäköisesti- hyviä kuvia.
Kortti on 16gb Transcend. Toimi eilen valokuvatessa normaalisti ja kun piti alkaa siirtää kuvia pois kortilta tietokoneelle niin ei suostu avautumaan ja väittää että kortti on alustamaton ja pitää alustaa ennen käyttöä. Takaosa kortista näyttää olevan liimauksistaan auki, mutta ei kokonaan hajalla.
Ei toimi enää kamerassakaan.
Onkohan kuvat nyt haihtuneet taivaan tuuliin (en toki alustanut nyt korttia, ja se on muutaman kuukauden aikana alustettu muutamaan kertaan tyhjäämisen jälkeen)
Jos asialle on tehtävissä jotain niin kenen puoleen käännyn, ja onkohan tämä kovin hinnakasta lystiä?
Entä onkohan ohjelmasta PC Inspector Smart Recovery v4.5 tällaisessa tapauksessa mitään hyötyä ja osaako sitä tavan harrastelijatumpelo käyttää ;) ?
Muistikortti hajalla, saako kuvat pelastettua?
5
838
Vastaukset
- Nikon D90
Otitko kortin ulos ja laitoit lukijaan vai yrititkö kaapelin myötä suoraan kamerasta?
Ota aina kortti ulos lukijaan, siirrä jokaisen kuvauspäivän jälkeen kuvat toiselle medialle turvaan, älä käytä liian suurta korttia vaan useampaa pienempää jolloin et voi koskaan menettää suurempaa määrää kuin yhdellä kortilla löytyy. Mitoita kortti päivän tarpeen mukaan, useimmiten 4G riittää ja jopa 2G. Suurempia kannattaa käyttää vain jos harrastaa teräväpiirtovideoita runsaasti.
Mikä onkaan kortin rikkonut mekaanisesti on saattanut myös irrottaa jonkun kontakteista jolloin recoveryohjelmakaan ei pelastane. Kokeilla aina kannattaa.SD-korteilla on joskus taipumus hajota. Itse käytänkin nykyään Micro-SD:tä - tosin lähinnä niiden monikäyttöisyyden vuoksi. En suosittele liian pienien korttien käyttöä. Tällöin helposti tulee poistaneeksi kuvat ennen varmuuskopiointia. Tosin jos ei useaan päivään voi ladata koneelle, kannattaa vaihtaa korttia. 4-8 gigaa on aika hyvä peruskoko.
- SD-kortin rikkoontum
okaro kirjoitti:
SD-korteilla on joskus taipumus hajota. Itse käytänkin nykyään Micro-SD:tä - tosin lähinnä niiden monikäyttöisyyden vuoksi. En suosittele liian pienien korttien käyttöä. Tällöin helposti tulee poistaneeksi kuvat ennen varmuuskopiointia. Tosin jos ei useaan päivään voi ladata koneelle, kannattaa vaihtaa korttia. 4-8 gigaa on aika hyvä peruskoko.
Missä tilanteessa SD-korteilla on taipumus hajota?
Itse olen siirtänyt kuvat kamerasta USB-kaapelilla, koska se menee mielestäni siten helpommin. Pitkä selostus, mutta helpolla pääsee.
USB-kaapeli kameran ja tietsikan väliin, kamera katselutilaan, tietsikassa huomataan että kamera on kytketty ja siirto-ohjelma käynnistyy automaattisesti ja valitsen sitten uusien kuvien siirron. Kun valmista, sammutan kameran (siirto-ohjelma huomaa tämän ja lopettaa), irrotan kaapelin ja kuvienkatseluohjelma alkaa automaattisesti näyttää äskettäin siirrettyjä uusia kuvia, jotka ovat tietokoneella päivämäärittäin omissa hakemistoissaan (esim. 2011-05-26).
Tällä menetelmällä SD-kortti on minulla koko ajan samassa paikassa kamerassa eikä ainakaan rasitu mekaanisesti irrottamista ja siirtämistä. Ostin uuteen kameraani HD-videokuvauksen takia nyt sen verran ison SD-kortin (16 GB), etten tarvitse niitä useampia eikä niitä joudu vaihtelemaan.
- pangus
En siirrä koskaan kaapelilla kamerasta vaan aina lukijan kautta. Olen pyrkinyt päivittäin siirtämään kuvat kortilta "turvaan" (en tosin aina) ja tässäkään ei ollut kuin parin päivän otokset mutta tietenkin juuri erilaisista tärkeistä tapahtumista :/
Epäilen suuresti että joku kontakteista on irronnut, koska tämä kyseinen recoveryohjema ei tiedostoja löytänyt. Joko luovutan vai onko jotain vaihtoehtoja vielä? Kameraliikkeessä sanottiin tiedostojen penkomisen maksavan 20€ mutta käyttävätköhän he samantasoisia ohjelmia vai kannattaako vielä yrittää liikkeessä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole482529Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742517Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732392Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.672190Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl321897Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1041747Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko231205Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71044Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi411035Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön59942