Volvon 2003 ilmaus

16

2003-mallin diesel, onko ilmaamisessa jotain "kikkoja", kun ei tunnu manuaalin mukaisesti pumppua lutkuttamalla onnistuvan?

4

1225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgrtyh5

      Itsellä on ivecon diesel ja tänä keväänä kun vaihdoin suodattimet, niin ilmaus käsipumpulla ei ottanut onnistuakseen (ensimmäinen kerta kun näin kävi).
      Rykäsin sitten koneen käyntiin ja homma pelitti laakista. Joutokäynnin jälkeen kun kokeilin pumpata niin toimi taas niinkuin pitääkin.

      Kokeile käynnistää kone, saattaa hyvinkin lähteä pelittämään.

    • kokemusta aiheesta

      nokka-akseli saattaa olla sellaisessa asennossa ettei pumppu toimi. pistä puolipuristin päälle ja pyöritä konetta vähän kammella/käsin. Jos pumppuun ilmestyy vastusta niin sitten vaan pumppaamaan. pumppu voi myös olla rikki.

    • Kuten tuossa jo edellä mainittiin on tuo nokka-akselijuttu tärkeä. Ei ole pitkää aikaa kun tästä sanasta aiheesta oli juttua mutta kerrataanpa vielä. Imupuolen vuodot missä tahansa (liitokset, vedenerotin, suodatin jne.) tekevät hallaa. Sitten on vielä Volvon tyyppiviaksi luettava seikka; Siirtopumpun venttiilivika. Holkki tuppaa irtoamaan rungon porauksesta. On kylläkin helppo korjata ja lukita takaisin paikalleen piikkauksella tai lukitusnesteellä. Selailepa sivuja vähän taaksepäin, tuossahan se onkin vimeisin kommenntti eiliseltä päivältä tällä sivustolla otsikolla "Volvo-Penta 2001 polttoainejärjestelmä".

    • 564544

      Laitoin vanhaan Yanmar 2GM20 koneeseen peräprutkun käsipumpun (biltemasta pari euroa) polttoainelinjaan ilmausta helpottamaan, koneen omalla käsipumpulla hommasta ei tullut mitään vaikka kuinka keikutti vipua, prutkun käsipumpulla riittää pari rutistusta ja homma on siinä.

      Jos laitat ko. pumpun, muista, että se ei toimi vaakatasossa, pitää kallistaa 45 astetta vähintään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      109
      868
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      71
      627
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      593
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      503
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe