Ylivieskan kauppias Kärkkäiselle tuomio

Käräjäoikeus on tuominnut ylivieskalaiselle 44-vuotiaalle Juha Kärkkäiselle neljä kuukautta ehdollista vankeutta ja sen ohessa 3540 euroa sakkoa. Lisäksi hänelle määrätty ajokielto on voimassa tämän vuoden marraskuun loppuun saakka. Kolme muuta miestä saivat jutussa sakkotuomiot.

Kärkkäinen kuljetti heinäkuussa 2009 yrityksensä nimissä olevaa henkilöautoa arkiaamuna kello 8 aikaan Vimpelissä Lakaniementiellä kolme matkustajaa kyydissään. Vastaan tulleesta poliisiautosta mitattiin auton nopeudeksi 123 kilometriä tunnissa 80:n nopeusrajoitusalueella. Poliisin kytkettyä hälytys- ja pysäytysvalot päälle Kärkkäinen kuitenkin kiihdytti autonsa vauhtia ja lähti pakenemaan poliisia.

Perään lähteneestä poliisiautosta mitattiin pakenijan nopeudeksi 160 - 170 kilometriä tunnissa. Vimpelistä matka jatkui edelleen ylinopeutta käyttäen Alajärven puolelle.

Poliisi sai kuitenkin selville auton omistajan. Käräjäoikeuden mukaan Kärkkäinen taivutteli kahta miestä erikseen tunnustamaan olleensa kuljettajana kyseisellä ajohetkellä. Miehet kuitenkin kieltäytyivät, mutta saivat taivuteltua tamperelaismiehen ilmoittautumaan syylliseksi ajoon. Tamperelainen opetteli auton reitin yksityiskohtineen tunnustamisensa varalta. Poliisin tutkimuksissa kuitenkin selvisi asioiden oikea tila.

Kärkkäinen ja kolme muuta miestä ovat tunnustaneet rikollisen menettelynsä.

http://www.pohjalainen.fi/uutiset/poliisiuutiset/ylivieskan-kauppias-karkkaiselle-tuomio-alajarvella-1.1014581
583917
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 58

Vanhimmat

oletkos sinä syytön ,kuntänne ylivieskan sivuille tämän panit,saitko kliksejä housuihin,mitäs nyt onko olo turvallinen kun sait alotuksen

Äänestä
  • no sinä ainakin sait...........

    Äänestä

  • Menen pian ottamaan ne tärkeät iltalääkkeesi.

    Äänestä

Just hyvä juttu tänne!

Äänestä

Sanoisin että aika törkeä teko ja tosi alhainen ku yritti ilmeisesti maksaa kavereille että ottasivat syyn niskoilleen...eihä Juha ole enään lestadiolaisia?Henk.koht ei ole kauppiaasta negatiivista sanottavaa aina ollut asiallinen kun olen jutellut hänen kanssaan. Saas nähä onko Kalajaskassa juttua alkuviikolla...

Äänestä
  • Ei tainnut olla maksusta mainintaa, "vain" taivuttelusta...

    Äänestä

paska jätkä

Äänestä

hyvä jätkä,ei päisään telkussa kuitenkaan överrä

Äänestä
  • Jaa, sellainenko on aina hyvä jätkä, joka vaarantaa liikeennekäyttäytymisellä muiden tielläliikkuvien hengen ja ei noudata liikennesääntöjä.
    PS. Kyseinen TV ohjelma oli ennalta sovittu mainos floppi.
    .

    http://www.kaleva.fi/uutiset/juttu/713307

    Äänestä

  • Eikä tee sellasta tulosta ku Keskinen

    Äänestä

  • Kätkäläinen* kirjoitti:

    Jaa, sellainenko on aina hyvä jätkä, joka vaarantaa liikeennekäyttäytymisellä muiden tielläliikkuvien hengen ja ei noudata liikennesääntöjä.
    PS. Kyseinen TV ohjelma oli ennalta sovittu mainos floppi.
    .

    http://www.kaleva.fi/uutiset/juttu/713307

    Täysin samaa mieltä tuosta kaahailusta. Jokainen voi yrittää kuvitella, millaisessa vaarassa muut tielläliikkujat ovat varsinkin tuollaisessa takaa-ajotilanteessa...onnettomuuksia sattuu muutenkin, mutta kenellä on oikeus tahallaan riskeerata lisäonnettomuudet piittaamatta muiden hengestä ja terveydestä? Näihin pitää puuttua, jos mahdollista, ennen kuin joku kaahailun uhri on pyörätuolissa tai menettää henkensä.

    Äänestä

  • 7.6.11 kirjoitti:

    Eikä tee sellasta tulosta ku Keskinen

    veinaakko turvotuksessa,ja nais kalaa

    Äänestä

ennakkoonhan sitä viinaa pitää juoda että on päissään,ei ohjelman aikaan kerkiä päisään tulla,

Äänestä

No mutta, Vesa on hero niin kuin ne leijonat kun oli päissään TV:ssä.
Vai onko mkuka erroo. Poikaset ei ota vatuut teoistaan

Äänestä

Tässä se nähdään.Kärkkäinen on lestadiolainen,ja lestojen mielestä heillä on eri vapaudet.Kuten näissä lapsiin sekaantumisissa homaa.Saavat harrasta pedifiliaa ja rikkoa lakia.Kärkkäinen on lestadiolaien.Sitä ei moni tiedä.Mutta tyypillinen sellaien ,kuten muutkin lestat rikkoo lakia minkä kerkeää.

Äänestä

sama mitä kirjoitetaan,,,tärkeintä kuitenkin että palkka tulee jeeeees

Äänestä

lumijoella saa tänä viikonloppuna kaikki anteeksi...

Äänestä

Siinä sitä suoraselkäistä lestadiolaisuutta parhaimmillaan. Ei jannu ymmärrä ettei rahalla saa kaikkea. Toivottavasti ottaa opikseen.



googlemaps:n kuvissa tuo lakaniementie ei ole mikään iso tie. Taloja lähellä tietä ja paljon liittymiä. Hyvä tuuri, ettei mitään pahempaa sattunut.

Äänestä

onse mukava kun,juha kärkkäinen aikoinaan perusti isokärkkäisen ylivieskaan,siitä alkoi ylivieskan kauppakeskukseksi tuleminen,ja suunta on oikeanlainen,työpaikkoja on tullut rutkasti lisää

Äänestä

Ja suunta on siis oikeanlainen?

Äänestä

HahahahahahahahJätkä sai taas ansionsa mukaan.
En todellakaan ymmärrä noita hänen puolustelijoitaan. Onko niille myötäilijöillekin maksettu jotakin.

En muuten tapaa asioida Kärkkäisen liikkeessä, ei tarvitse koska samaa tavaraa saa muualtakin.
Vesa Keskisen kyläkaupassa sensijaan asioin hyvinkin mielelläni silloin tällöin ja se Veskun kauppa onkin todella valtavan suuri Kärkkäiseen verrattuna. Myös myynnissä sekä kannattavuudessa on huimaero Veskun hyväksi.

By the way eikös tämä sama Kärkkäinen ollut takavuosina otsikoissa sotkettuaan omalla ulosteellaan kännipäissään jonkin keskisuomalaisen lomamökin lattiaa.

Sellaisille teoille te Kärkkäisen puolustelijat tietenkin nostatte hattua, mutta minä en. Noh kukin taaplaa tyylillään myös ulosteeseen liittyvissä asioissa.

Äänestä

juha on hyvämies on tyhjästä luonut satoja työpaikkoja,saahan semmoiset ihmiset räkyttää jotka elävätvain äidinmaidolla,ei ole elämää muutako vanhempien läppärin kuvaruudussa

Äänestä
  • Velkarahalla saa isot hallit pystyyn monikin. Pitkällä tähtäimellä liiketoiminnallisesti viisaaseen päätöksentekoon ei sen sijaan kaikista ole.

    Äänestä

  • bbbbbgfdvb kirjoitti:

    Velkarahalla saa isot hallit pystyyn monikin. Pitkällä tähtäimellä liiketoiminnallisesti viisaaseen päätöksentekoon ei sen sijaan kaikista ole.

    Ole hyvä ja tee yli 100 miljoonan euron liikevaihtoa tekevä konserni ja kirjoittele sitten tänne. Kysy vaikka pankista lainaa ensiksi. Hahahaaaa

    Äänestä

  • bbbbbgfdvb kirjoitti:

    Velkarahalla saa isot hallit pystyyn monikin. Pitkällä tähtäimellä liiketoiminnallisesti viisaaseen päätöksentekoon ei sen sijaan kaikista ole.

    Pitkällä tähtäimellä kannattavaa liiketoimintaa ei ainakaan Kärkkäisen toiminta ole ollut. Se firmahan on yrityssaneerauksessa, muista se.

    Keskinen sensijaan myy kuin häkää ja menestyy selkeästi Kärkkäistä paremmin. Keskisen Tuurin ostosparatiisi on joka suhteessa valtava kompleksi Kärkkäisen mukamas isoon Ylivieskan liikkeeseen verrattuna.

    Vesa myös osaa käyttäytyä paljon Kärkkäistä paremmin eikä Vesalla ole rikosrekisteriä.

    Äänestä

  • jaojadv kirjoitti:

    Ole hyvä ja tee yli 100 miljoonan euron liikevaihtoa tekevä konserni ja kirjoittele sitten tänne. Kysy vaikka pankista lainaa ensiksi. Hahahaaaa

    Kuten sanottua, velkarahalla voi pyörittää tappiollistakin suuripuitteista toimintaa jonkin aikaa.

    Paljonkos esimerkiksi Kärkkäisellä onkaan velkojia ja kuinka paljon heillä on yhteensä saamisia?

    Äänestä

onko tämä se vesa,joka sanoi olen läski ja alkoholisti,ja leikkii kehitys maiden teini tytöillä vai mikä

Äänestä

muistaakseni,kärysiratista ja aseet vietiin pois,muistankoväärin

Äänestä

Ei Kärrkäinen paha ole. Ei voi olla kun käräjäoikeuden kuvassakaan ei esiintynyt huppu päässä niinku oikeat rikolliset.

Äänestä
  • AUTOKAUPPIAAT ne pani Ylivieskan kauppakehityksen liikkeelle 70-luvulta lähtien.

    Muka Kärkkäinen! Tietämättömien legendaa!
    Velkasaneeraukseen heti suuren uhon jälkeen joutunut yritys ei ole
    kehityksen veturi, kylle ne on ihan muut.

    Äänestä

  • Sanoohan sen järki kirjoitti:

    AUTOKAUPPIAAT ne pani Ylivieskan kauppakehityksen liikkeelle 70-luvulta lähtien.

    Muka Kärkkäinen! Tietämättömien legendaa!
    Velkasaneeraukseen heti suuren uhon jälkeen joutunut yritys ei ole
    kehityksen veturi, kylle ne on ihan muut.

    :Ddddd Ei hyvää päivää!! Sanompahan vaan että ei autokaupat oo nostanu ylivieskaa suomen kartalle niitä löytyy pilivin pimmein suomen maata nii palijo ku haluaa ettiä.. Löytyykö kärkkäisiä?! Ei ei löyvy.. Jos aletaan kattomaan miten keskisen vesalla liikevaihto ei oo noussu senti hyrrää.. Samoin stockmann viime vuojen tulokset; miinus 12% laski liikevaihto.. Katotaampa kärkkäistä nii kumma kyllä se on noussu vaikka lama aikaa eletään

    Äänestä

Se alkaa olla lessuilla huonot housussa ku paljastuksia tulloo joka suunnalta lissää. Kohta kouloo koko lahko ja hyvä niin.

Äänestä

Juha , nyt kiireesti kirjottaan Magneettiin lessujen pahoista teoista.

Äänestä

Minne se oikeusmurha thread katosi ?

Äänestä

Juha Kärkkäinen on aiheuttanut paljon vahinkoa Magneettimediallaan. Niiden oikaisemiseksi on kirjoitettu kirja Simon Flint: Villit vaihtoehdot. Uskomushoitokritiikkiä viisaille, Nordbooks 2014

Äänestä

eimitään vahinkoa ole ainakaan mulle eikä suomalaisille aiheuttanut,aina onniitä jotka narisee jokaasiasta,siirry politiikkaan niin löydät epäkohtia ja miten suomalaisia kusetetaan

Äänestä

Jos ylinopeus on menestyvän liikemiehen suurin synti,niin eiköhän anneta rauha bisnesten pyöritykseen ja työllistämiseen...

Äänestä
  • Pakeneminen rikospaikalta ja väärään valaan yllyttäminen.
    Tosi luotettava kaveri.

    Äänestä

  • Putin kirjoitti:

    Pakeneminen rikospaikalta ja väärään valaan yllyttäminen.
    Tosi luotettava kaveri.

    Tästä huolimatta JUHA nosti Ylivieskan kasvukeskukseksi.Ylivieska ei olisi mitään ilman Juhaa.

    Äänestä

  • Kiitos JUHA kirjoitti:

    Tästä huolimatta JUHA nosti Ylivieskan kasvukeskukseksi.Ylivieska ei olisi mitään ilman Juhaa.

    Kentala se Ylivieskan nosteeseen johtanut ja auttanut Juhaakin.
    Ei Prismaa olisi muuten. Joko ne Juhan porot on saatu kiinni ?

    Äänestä

  • Pahinta Juha Kärkkäisen toiminnassa ovat hänen levittämänsä antisemitistiset valheet. Magneettimedian www-sivuilla julkaistaan yhä edelleenkin aivan pöyristyttäviä, sekopäisiä valheita juutalaisista.

    Muistan aina neuvoa tuttuja ostamaan tarvitsemansa tavarat muualta asiallisista liikkeistä.

    Äänestä

  • ostoboikotti kirjoitti:

    Pahinta Juha Kärkkäisen toiminnassa ovat hänen levittämänsä antisemitistiset valheet. Magneettimedian www-sivuilla julkaistaan yhä edelleenkin aivan pöyristyttäviä, sekopäisiä valheita juutalaisista.

    Muistan aina neuvoa tuttuja ostamaan tarvitsemansa tavarat muualta asiallisista liikkeistä.

    Ympärileikattu maistuu paremmalta?
    Vai?

    Äänestä

normaali rehti suomalainen MIES

Äänestä

kukapa ei haluis välttää sakkoja ja kielteistä julkisuutta varsinkaan menestyvä liikemies jota kateelliset mulkut kadehtii ja syö...

Äänestä
  • En kyllä näe mitään kadehdittavaa siinä, että ihminen uskoo tosissaan Internetin hörhösivuilta kaavittuun kuonaan.

    Äänestä

  • hah hah kirjoitti:

    En kyllä näe mitään kadehdittavaa siinä, että ihminen uskoo tosissaan Internetin hörhösivuilta kaavittuun kuonaan.

    Eikös tämä sam kaveri kerran sotkinut vuokratun lomamökin jossain Kivijärven suunnalla omilla jätöksillään. Mökin omistaja oli joutunut palkkaamaan siivousfirman putsaamaan anti siionistista illan viettoa.

    Äänestä

  • Lers Laavi kirjoitti:

    Eikös tämä sam kaveri kerran sotkinut vuokratun lomamökin jossain Kivijärven suunnalla omilla jätöksillään. Mökin omistaja oli joutunut palkkaamaan siivousfirman putsaamaan anti siionistista illan viettoa.

    Olen ottanut yhteen Juhan kanssa kova kaveri pysyy puheissaan kunnioitan.....melkein sukulainen...

    Äänestä

Rauhanyhdistys on Suomen syöpä..

Äänestä

Kärkkäinen nyt rellestää, mutta mitä sitten?? Ei oo ihan ainoa laatuaan Suomessa eikä edes pahin. Ylinopeutta nyt ajetaan joka päivä koko ajan ja tuon muiden lahjonta nyt varmasti oli tarkotus tehdä Kärkkäisen firman puolesta.

Mielestäni täysin tarpeetonta verrata Kärkkäistä ja Keskistä, en ymmärrä mihin tällä pyritään????? Eikö ole hienoa että meillä on molemmat, Kärkkäinenkin firmana kukoistaa ja laajenee tälläkin hetkellä ja sillekin voi uuden mahdollisuuden antaa.

Ja se miten näiden keskustelujen yhteydessä vanhoillislestadiolaisuus sotketaan Kärkkäisen mukana keskusteluun on ihan turhaa. Kärkkäinen on aivan ääriesimerkki, eivätkä nämä teot liity sitäpaitsi mitenkään uskontoon. Ainoa syy noille tempuille on hänen oma vähän hullu itsensä. Hyvin perisuomalainen kaveri loppujen lopuksi.

Äänestä
  • Kristillinen antisemitismi kylläkin liittyy uskontoon. Sitäkin laatua on nähty uusnatsien propagandan ohessa.

    Äänestä

Miten niin muka "vähän" hullu?

Äänestä
  • Long Play julkaisi jo maaliskuussa 2013 otsikolla "Totuuksien tavaratalo" kirjoituksen salaliittoteorioista ja ihmisistä, jotka niitä levittävät.

    Äänestä

Kyllä ne nämä katkerat ja kateelliset sitten jaksavat mollata Juhaa. Itse eivät kykenisi yhteen kymmenestuhannesosaan siitä mihin hän. No, jos siitä saa tyydytystä niin siitä vaan!

Äänestä
  • Sinä typerys se vaan jaksat puolustella sellaista mikä ei mitenkään ole sivistyneen ihmisen puolusteltavissa.

    Äänestä

Eikö se käriäinen oo vieläkin velkasaneerauksessa? Teki velkaa helevetistä ja sai suuren osan anteeksi saneerauksessa. En minä pystyis ottamaan velkaa kymmenestuhannesosaakaan, mutta aina olen kaikki velkani maksanut, revi siitä luutamummu!

Äänestä

jumala teki ihmisen,sitten löytyi vielä iljettävää limaa,josta jumala teki kateellisen ja sossun elätin,joka on maanpäällisen ihmisen kateuden irvikuva

Äänestä
  • Tällaistako opetusta teille on seurakunnassa annettu? Omia suojellaan ja selitellään, vaikka levittäisi millaista kansanmurhaideologiaa tahansa.

    Äänestä

made on limainen kala,niin on kateellinen ihminenkin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Alajärvellä. kirjoitti:

Käräjäoikeus on tuominnut ylivieskalaiselle 44-vuotiaalle Juha Kärkkäiselle neljä kuukautta ehdollista vankeutta ja sen ohessa 3540 euroa sakkoa. Lisäksi hänelle määrätty ajokielto on voimassa tämän vuoden marraskuun loppuun saakka. Kolme muuta miestä saivat jutussa sakkotuomiot.

Kärkkäinen kuljetti heinäkuussa 2009 yrityksensä nimissä olevaa henkilöautoa arkiaamuna kello 8 aikaan Vimpelissä Lakaniementiellä kolme matkustajaa kyydissään. Vastaan tulleesta poliisiautosta mitattiin auton nopeudeksi 123 kilometriä tunnissa 80:n nopeusrajoitusalueella. Poliisin kytkettyä hälytys- ja pysäytysvalot päälle Kärkkäinen kuitenkin kiihdytti autonsa vauhtia ja lähti pakenemaan poliisia.

Perään lähteneestä poliisiautosta mitattiin pakenijan nopeudeksi 160 - 170 kilometriä tunnissa. Vimpelistä matka jatkui edelleen ylinopeutta käyttäen Alajärven puolelle.

Poliisi sai kuitenkin selville auton omistajan. Käräjäoikeuden mukaan Kärkkäinen taivutteli kahta miestä erikseen tunnustamaan olleensa kuljettajana kyseisellä ajohetkellä. Miehet kuitenkin kieltäytyivät, mutta saivat taivuteltua tamperelaismiehen ilmoittautumaan syylliseksi ajoon. Tamperelainen opetteli auton reitin yksityiskohtineen tunnustamisensa varalta. Poliisin tutkimuksissa kuitenkin selvisi asioiden oikea tila.

Kärkkäinen ja kolme muuta miestä ovat tunnustaneet rikollisen menettelynsä.

http://www.pohjalainen.fi/uutiset/poliisiuutiset/ylivieskan-kauppias-karkkaiselle-tuomio-alajarvella-1.1014581

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu