Grillauskausi päällänsä.

...

No en ole grillannut kuin kokeeksi, grillimurkina ei välttämättä hyvä asia jos sattuu närästämään. Tosin en tiedä, voiko Rennietä grillata.

Jotenkin aina muistoissa vanhat ajat, kun kotona teurastettiin. Silloin sai luomumaitovasikkaakin. Nykyisin ollaan lähinnä marinoitunen kyljysten varassa. No, samapa se mitä suuhunsa tunkee, jos saa maistumaan hyvältä, sekin on jo paljon. Mutta grilliruuassa puolensa, saa karsinogeenejä, vitamiinejakin, jos grillaa vihanneksia, ajanvietettä jne. Ja nälkäkin lähtee.

Mutta jos jollakulla on vielä kotitarpeeksi lihankasvatusta, pitää ottaa huomioon muutamakin asia. Kotona teurastaminen tehty käytännössä mahdottomaksi. Pitää olla kylmätilat, kaikenmaailman direktiivit täyttävät tappovehkeet jne. Ennen otettiin elukka, lyötiin kirveellä ottaan a nykäistiin ladon kattoon valumaan kuiviin verilettuvärkkiä saaviin, eiei, ei noin nykyään saa tehdä.

Sattui tuossa silmiin uutisointi teurastamisesta. En nyt oikein tiedä, maistuuko muija paremmalta saslikkina kuin sika. Meinaan vaan, tarkkuutta tuliaseiden rakentelussa ja käyttämisessä kaikille ja kiintoisia grillaushetkiä.

http://www.findance.com/uutiset/15733/oli-tappamassa-sikaa-tappoi-vahingossa-vaimonsa


=DW=

2

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsuus 1950-luvulla

      Kotiteurastuksia tehtiin meilläkin lapsuudessani, verilettuja syötiin sian tappamisen jälkeen ja soppaa johon laitettiin maksaa ja munuaisia lihan lisäksi.
      Hyväähän se oli.

    • jocus*

      Sattuuhan niitä virheitä, mutta kyllä vaimolla oli todella hyvä syy loukkaantua erehdyksestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      244
      2044
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      84
      1228
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      90
      1067
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1045
    5. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      850
    6. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      847
    7. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      101
      809
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      121
      771
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      124
      716
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      23
      701
    Aihe