Elikkä seurustellakseen toisen kundin kans, täytyykö välttämättä olla joku yhteinen harrastus tai muuten kiinnostunut samanlaisista asioista vai voiko suhde toimia myös täysin erilaisen ihmisen kanssa? Mietin vaan kun monesti kun itse yritän komeiden kundien kans avata keskustelua tietyistä aiheista niin hyvin usein saan sellaisia vastauksia että "en ole perehtynyt kun ei kiinnosta".
Riittääkö homosuhteessa pelkkä rakkaus?
4
321
Vastaukset
- Vasama
Esitit hyvän kysymyksen. Väittäisin, että suhde on paremmalla pohjalla, jos on yhteisiä harrastuksia. Yhteiset älynystyröiden pinnistykset varmasti tuovat ihastuttavaa jännitettä, mutta suhteeseen kannattaa luoda myös suvaintokohtia. Hyvä, jos edes joku harrastus on sellainen, jossa voi olla tyytyväisenä hiljaa.
Jos jokin asia on sinulle erityisen läheinen, on mukavaa, jos kumppanisi elää mukana suurimmat voittosi ja tappiosi.
Kun tutustuu, kannattaa keskustelu pitää aluksi aiheissa, johon kaikkien on helppo tarttua ja hakea vasta sitten asioita, jotka yhdistää muutenkin. Jos aloitat heti 1700-luvun goottilaisen taiteen filosofiasta (onko sellaista?), mykistät tarpeettoman monet.
Onneksi maailma ei ole ihan noin mustavalkoinen. Jos henkilökemiat kohtaavat, voitte keksiä ihan uuden yhteisen harrastuksen tai kiinnostuksen kohteen. Koittakaa vaikka ensiksi löytää elokuva, jonka molemmat ovat valmiit katsomaan ilman puistatuksia.
Ruoanlaitto yhdessä tai yhteinen ruokailu tekevät hyvää parisuhteelle. Yhteinen liikuntaharrastus toimii myös, koska se luo rentoa yhdessäoloa. - kaho4
Sais ensin edes kaverisuhteita niin sitten olisi paljon lyhyempi matka parisuhteeseenkin. Vituttaa vaan se kun sellaiset tyypit jotka ei vois vähempää kiinnostaa yrittävät pakata seuraani, ja sitten taas sellaiset joiden kans haluaisin oikeasti viettää aikaa eivät taas halua minun seuraa.
- Vasama
Tuo on tuttu tunne. Kiinnostuksen herättämiseen ei ole helppoja lääkkeitä. Siksi sinuna yrittäisin etsiä uusia uria elämääsi. Oman reviirin laajentaminen voi autttaa. Älä ole vain yhden asian ihminen.
Mene myös rohkeasti mukaan ihailemiesi ihmisten ajatusmaailmaan. Jos he pitävät jostain tai harrastavat jotain, tutustu siihen aihepiiriin. Muista, matkimisesta ei pidetä, mutta samankaltaisuus on kaikkien mielestä parasta. Matki siis, mutta matki varovasti ja luovasti.
Mutta älä väheksy vähemmän kiinnostavien seuraa. Kaikki sosiaalisuus tekee sinulle hyvää. Se hioo kulmia, joiden takia ihailemasi ihmiset saattavat karttaa sinua. Ihmisenä olemisen taito vaatii opettelua ihmisten kanssa olemisesta.
- kaho4
Tuo reviirin laajentaminen on sinällään ihan hyvä pointti, mutta ihan kaikkeen ei voi kuitenkaan suostua, varsinkaan mihinkään sellaiseen joka uhkaa fyysistä turvallisuutta. Kuten esimerkiksi tietyt urheilulajit saattavat olla hyvinkin vaarallisia. Niin sen vuoksi pidättäytyn niistä, vaikka se tulevaisuudessa mahdollinen kumppanini haluaisi kuin harrastavan niitä hänen kanssaan, koska fyysinen turvallisuuteni on minulle kuitenkin se kaikkein tärkein.
Ja mitä tulee tuohon loppuun niin haluaisin olla vaan onnellinen, ja se ei tule sillä että otetaan sitä mitä saadaan koska parempaa ei ole tarjolla. Jos olen epämiellyttävässä seurassa ja ajatukset pyörivät aivan jossain muualla kuin siinä hetkessä, niin mitä iloa sellaisesta on? Ei mitään vaan päinvastoin. Elikkä jos minulla on nälkä niin ennemmin vaikka kuolen siihen ennen kuin alan syömään leivän sijasta paskaa, ymmärrät varmaan pointin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792372Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1411526- 1331462
- 1581234
- 1091023
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten377950Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683