Vihdoinkin saimme lukea viranomaisten nyt tunnustavan pakolaisten olevan ongelma Lieksan kaupungille. Kiitos Saastamoiselle kun hän nosti esille myös käytännön ongelmat. Hirvittää tämä sinisilmäisyys, millä innolla lähdettiin maailmaa pelastamaan ja jo alkoi parku ja valitus. Tämähän oli tiedossa, mutta kun ei oteta asioista selvää ajoissa. Voi voi, nyt sitten ei saada tulvaa millään loppumaan. Jo on aikoihin eletty ja rakas kotikaupunki poispilattu ihmiskaatopaikka.
LL: Pakolaiset tunnustettu ongelmaksi!
etä-lieksalainen
83575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 83
Vanhimmat
Mutta oliko Saastamoinen ottamassa mamuja tänne?? Ei yksin Soile niitä voi ottaa.Eikä ole ollut pakko ottaa mamuja!!
Veikkaan että meni näin:
- yksi tai kaksi hyysäriä sai mielestään hyvän idean ja he junttasivat p...eennuolijoitten avustuksella tahtonsa läpi...muut lampaat eivät uskaltaneet sanoa vastaan vaan seurasivat perässä kuin suurtakin messiasta.
Soile voisi ottaa omaa kotiinsa maahanmuuttajia
Ota Soile omaan kotiin asumaan maahanmuuttajia, osta niille mersut ja kaikki mukavuudet joita ei omat köyhät saa. Soile on maahanmuuttajien ystävä sillä suojatyöpaikat ovat tärkeitä kellä on suhteita työpaikkaa. pitää ollla lisää sossuntanttoja, syrjäydyneiden edistäminen /ehkäiseminen tukea toista syrjäydynyttä
Kyllä Saastamoinen on ollut joka vaiheessa mamujen ottoa vastaan. Johdonmukaisesti ja aina perustelujen kanssa. Osasi nähdä nämä tulevat ongelmat jo silloin, kun asioista ensimmäisiä kertoja alettiin puhua. Ja eipä tähän nyt tietysti kovin suurta meediota tarvita, että tämän osasi jo ennustaakin. Lyhytaikaisesti voi talous vähän elpyäkin, mutta pitkässä juoksussa pelkästään kuluja.
Mistä moinen tieto? Minä tiedän todella pienimunaisen somalin.
Kuka Saastamoinen?
EDELLÄ KERROTYJEN TAKIA ,KAUPUNKINJOHTAJASTAA LÄHTEIEN
KOKO KAUPUNKN HALLITUS ON PUHDISTETTÄVA
MIKÄLI KELLÄ ON PUTAAT PAPERIT TUOKOON NE ESILLE,
kETKÄ OLI TUKEMASSA RAKENTAJAIN KUSETUSTA, TAI
LIDLIN JARRUTUSTA, SUURI VAHINKO OLI SEKIN
kANNATTAAKO LIEKSAAN YRITTÄJÄKSI. MIETTIKÄÄ
TEOLLISUUDEN VUOKRAT ON SITÄ LUOKKAA ,ETTÄ
HIRVITTÄÄ LUULETTEKO SAAVANNE IRTI REVITTYÄ
RAHAA ,ETTÄ SAATTE PAKOLLISET MENOT IRTI..
YRITTÄJÄKSI AIKOJA, VARAATU KAIKKEEN .LIEKSASSA
Montako Saastamoista istuu kaupungin valtuustossa??
Yksi liikaa!
Voi kun olisikin useampi Saatamoinen valtuustussa.
Toivottavasti ei. Ei ole saanut mitään aikaan???? puhutaan mutta ei tehdä mitään syytellään vain toisia.
Kerroppa mitä hyvää muut ovat sanneet aikaan ??????? Edes puhuu eikä nuku.
Ongelmaa Lieksalle tuottavat vain kaltaisesi rasistit, eivät maahanmuuttajat.
hyysärit näköjään palstoilla
Laitappa tuo kuule ihan kolmena kappaleena ja allekirjoitettuna lehteen! Ai eivät mamut aiheuta ongelmia? Jäädään jännittämään, pitääkö tuo paikkaansa? Osaavat ihan samalla lailla aiheuttaa, kuin tavan suomalaisetkin. Ehkä tilastoissa prosentuaalisesti enemmän.
Aina silloin tällöin saa lukea lehdistä, että mamut tappelevat sankoin joukoin, eli nyt niitä jengitappeluita sitten on rantautunut Suomeenkin. Mätkivät myös itse toinen toisiaan, eli jos sattuu olemaan eri osa-valtiosta tai maasta, niin turpaan tulee ja lujaa kettingit heiluen.
Per...........le ainahan ihmiset ovat liikkuneet paikasta toiseen ja asettuneet millekkin maailman kolkalle.Muistakaa myös Kolumbus ym sen jälkeen siirtokuntia perustettu paikkan jos toiseen.Entäs tämä Afrikan ns.siirtomaat juttu....tutustukaa historiaan.
Niin on liikkunut. Ei ne kuitenkaan toisten eläteiksi ole menneet..! Meillä ei ole mitään tekemistä Afrikan siirtomaista . Meillä ei ole ollut alusmaita..! Turha on syyttömiä syylistää..! Jonkun muiden tekemistä rikkomuksista..! Vain idiootti kantaa koko maailman vastuun, varsinkin jos älyää ihmisten ahneuden.
koht ollaan kusessa ja omat joutuu lähtemään kaupungista kun ei ole asuntoja,kyllä taas maailmalla nauretaan lieksalle.
Lieksassa asunut 28 000 asukasta, vielä sopii pakolaisia n. 10 000! Vetäköön Saastamoinen vaikka käteensä!
Kerro missä asuntoja on 10 000:lle pakolaiselle Lieksassa? Minäkin haluisin tietää.
Kierrähän vähän Lieksan maaseutua, kyllä siellä tyhjiä torppia riittää ja siellä voisivat olla ihan omissa oloissaan rauhassa... Ei nyt ehkä ihan noin molelle, mutta kuitenkin!
Arveletko, että mamut lähtee lieksan saloja asuttamaan? Ihanko tosissasi näin väität?
Ei kai ne mielellään. Mutta jos on pakko, koska siellähän ne vapaat asunnot on. Siinähän se muuten onkin se luonnollinen keino poistaa heidät Lieksan maksettavana olemasta. Salotorppiin kaikki, niin lähtevät vapaehtoisesti rikkaampien kuntien eläteiksi.
Ei torpat ole asumiskelpoisia. Ajatellaan jos kultamunat torppiin pakotettaisiin muuttamaan, meillä olisi Euroopan ihmisoikeustuomioistuin paikan päällä selvittämässä asiaa!!! Rankat syytteet rasismista, syrjinnästä jne...ja kakkua piisais
Ei veikkonen, vaan työtä annetaan torpan remontoinnin muodossa ja siitä korvaus ja sitten asumaan kunnostettuun torppaan ja pirtti ym, viljelystä harrastamaan.
Ai remppaa tekemään. Tuota ei usko hullu sikakaan.
Elähän nyt. Siellä oppisivat rakentamiseen liittyvää suomenkielen sanastoa ja suomalaiseen ilmastoon sopivia rakentamisentaitoja. Sehän olis kuin kieli- ja ammattikurssi samassa. Vois jopa työura aueta rakentajana, eli oppivat rakentamaan Somalista tuleville lisäpakolaisille asumuksia. Silloin asuntoja riitäisi, ei haittais vaikka vuokrataloilta kapasiteetti loppuisiki. Kaupungin hyysärit järjestäis rakennustarpeet ja palkan.
Lieksassa oli aikoinaan asukkaita huomattavasti enemmän kuin nykyisin. Nämä silloisessa asumiskäytössä olleet asunnot ovat jääneet joko perikunnan kesämökeiksi tai myyty pois, yleensä kesäkäyttöön. Mielestäni ns. tyhjiä asuntoja ei täällä ole korvessäkaan vaan kaikki ovat jonkinmoisessä käytössä. Minusta tässä asiassa on nyt päättäjille käynyt köpelösti. Johan pitäisi järki sanoa jos asioihin on yhtään perehtynyt että perheet yhdistetään. Jos ajatellaan että mamu perheestä on tullut mies suomeen, hänellä voi olla neljä vaimoa. Yleensä yhdellä vaimolla voi olla jopa kymmenen lasta. Huh huh, sanon minä. Kyllä saa tornitaloon lisätä kerroksia että tämä porukka tulee tänne mahtumaan. Eikös nämä viisaat vielä purkaneet Reunatieltä sen yhden talon pois? B- sairaala asumiskäyttöön niin senkin tönön ongelma ratkeaa siinä samalla.
Valtaväestö ei halua mamuja Lieksaan. Ei ratkea propleemi ei.
Valtaväestöllä ei näinäaikoina ole mitään sanansijaa, he ovat nykyisessä Lieksassa ne toisenluokan kansalaiset.
Onko nyt todella näin että nuoret maahanmuuttajat ovat todella niitä jotka on ensimmäisenä kotimaastaan saatava turvaan. Vähän epäilen, että ne joilla on oikeasti hätä eivät pääse edes yrittämään poistua omienrajojen sisäpuolelta. Ei tarvitse mennä montaakaan sukupolvea taaksepäin, kun oli vähän erilainen ääni kellossa ja tuollaisille oli saunan takana tilaa.
Kyllä Muslemeista vielä ongelma syntyy Suomelle ja koko
Euroopalle jalka on jo oven välissä niillä .
Maksaako muutes maahanmuuttaja itse vuokransa esim. näihin kunnan vuokrataloihin. Vastaukseksi vaan varmaa tietoa esim linkin kera johonkin viralliseen ohjeeseen.
Onko Lieksassa liian vähän oikeita ongelmia kun pitää koettaa jo tyhjästäkin tehdä ongelma? Amerikkaankin on muuttanut kymmeniä miljoonia kielitaidottomia siirtolaisia eikä mitään ongelmaa vaan päinvastoin. Kasvoi maailman mahtavin kansakunta.
Siirtolaiset ovat yleensä oman kansansa viksuinta ja aktiivisinta ja yritteliäintä väestöä sillä ei nynny saa aikaan lähteä ulkomaille eli aletaan hyödyntää mamujemme valtavaa potentiaalia.
Vai Ameriikkaa vertaat. Mainittu maa on maailman velkaisin, jos et satu tietämään. Jokaisella amerikkalaisella taloudella on valtiontalouden ottamaa velkaa per talous yhtäsuuresti kun tällä hetkellä koko Kreikalla.
Eli Yhdysvaltain valtiovarainministeriön virallisten lukujen mukaan velan määrä nousi kesäkuun ensimmäisenä päivänä kaikkien aikojen ennätykseensä eli 13 050 826 460 886,97 dollariin. ( Tuo luku on sitten biljoonia )
Siirtolainen ja nämä meillä olevat mamut ovat kaksi eri asiaa. Odottiko Amerikan siirtolainen yhteiskunnan toimeentulotukea? Ei. Vaan ryhtyi työhön kuin työhön ahkerasti. Entä nämä nykymamut? Odottavat passiivisena kaikea kultatarjottimella Suomen valtiolta, kun joku on heille ensin kertonut, että tyhmä Pohjolan maa näin tekee.
Muistakaa, että tämä "ongelma" ei ole mamujen itsensä aiheuttama vaan päättäjien. Suomalaisten/lieksalaisten huonosti suunnittlema juttu! Turha aukoa pakolaisille/maahanmuuttajille päätään kun vika on aivan jossain muualla!
Tätäkö uutista työ meinaatte: http://www.radiorex.fi/paikallisuutiset/uutisarkisto/?newsid=31765
Äläkee murehtiko, nehän tuo teille rikkautta ja voimavaroja ;)
Eilen tuli ohjelma mamumiehistä/nuorukaisista, jotka saivat B-lausunnon, eli joutuvat palaamaan takakaisin. Voi hyvät hyssykät sentään, kun molemmat miehet itkeä tihruuttivat. Tässä nyt yritetään vedota suomalaisten tunteisiin. Olen samaa mieltä maahanmuuttoviraston kanssa, jos ei ole henkilöllisyystodisteita, eikä muitakaan papereita ja annetaan ympäripyöreitä lauselmia "hädästä", niin menolippu takaisin vaan.
Jos ohjelman piti herättää tunteita, niin kyllähän tuo herätti...ärsytyksen tunteita. Nuo kaksi mamua oli vain pieni prosentti siitä määrästä, joita tänne tulee hyvän sosiaaliavun toivossa. Juu teki toinen töitäkin, mutta en silti usko, että tuli pakolaisena.
Muistaakseni ohjelmassa oli huonosti suomea puhuvia somaliinuoria ja kolme afgaaninuorta!
Somalit sai kaikki A-lausunnon mutta ne hyvin suomea oppineet ja työssäkäyneet Afgaanipojat karkopitettin Kreikkaan!
Azim tosin pääsi lopulta takaisin suomeen, koska hänen työnantajansa valitti karkoituksesta. Työnantaja halusi pojan kotiin(suomeen) koska oli huomannut tämän tunnolliseksi ja ahkeraksi työntekijäksi !
Tunteita tuo ohjelma todella herätti, jopa tällaiselle rasisitille kuin minä!
Toivon että Lieksaan otettaisiin azimin kaltaisia ahkeria poikia, joilla on halua oppia suomen kieli äkkiä ja suuri halu tehdä töitä!
http://hommaforum.org/index.php/topic,53110.0.html
Iltalehdessä joku kysyy onko lieksan päättäjät enää oikeustoimikelvollisia.
Jos lieksalaisilta kysytään EIVÄT OLE
Ei kuiteskaan niin iso ongelma kuin tämä:
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2011/07/1362791/suomen-pitkaaikaisin-vanki-istunut-jo-21-vuotta---vapautuu-kevaalla
Ollaan me lieksalaiset kovia kundeja. Minä oon tienny sen aina.
Saadaan taas väriä katuelämään ja reipasta menoa.
Vuokrataloilla kymmenen asuntoa tänään haettavana. Siitä Saastamoinen hakemaan!
Nyt tutustumaan joukolla lieksalaiset teitä kovasti askaruttamaan maahanmuutto politiikkaan.Eikös nää evakotkin joutuneet aluksi toisten nurkkiin ja kun heille vaateita laitettiin ensalkuun, niin kyläläiset itse valitsivat ensin itselleen parhaat ja laittoivat omat ryysynsä jaettaviksi näille tulokkaille.Tapaus tuli telkusta ja kertoja omakohtaisesti kokenut.Nyt varmaankin kohta saatte uusia vävyjä ja miniöiitä ja söpöä jälkikasvua.
Sanokaas viisaat, että minkä ihmeen takia tuossa Reunatien varren asunnoissa, joita on maahanmuuttajille vuokrattu on nimet alatauluissa, mutta niissä ei asu ketään. Asunnot on tyhjiä. Missäs nämä asukkaat sitten lorvii ja kuka ihme näiden tyhjien asuntojen vuokrat maksaa. Näitä on hyvin paljon.
Olisko syynä kaksien tuplatukien kalastus?
Sehän on helppoa jos nainen asuu toisessa osoitteessa ja mies omassa!
Tuollainenhan on tavallista jopa kantasuomalisten kesken jossa lumekämppää pidetään jossa ainoana kalusteena on tuoli ja pelkkä patja!
Tuolloin kukaan ei tarkista onko kyseessä miehellä tai naisella lumekämppä, jonne saa asukas kaikki sosiaalietuudet !
Siitä vaan tarkistamaan !
On myöskin mahdollista että Lieksalainen nuori vuokraa asunnon jossa on tuo tuhkakuppi ja patja josta aikaisemmin vuosikymmen sitten oli jopa poliisin mielipide.
Viikonlopulla tuo kämppä on käytössä ja mäyräkoira mukana viikolla käydään kotona syömässä ja vaatteita pesemässä.
Näin jää rahaa käyttöön sellaisella henkilöllä enemmän kuin kotoa käsin opiskelevalla
Sosiaalitoimisto on vuokrannut asunnot ja edelleenvuokraa ne sitten mamuille. Ihmettelen kyllä tuota että asunnot ovat tyhjillään. Laskutetaanko valtiolta olemattomista mamuvuokralaisista???!!!!!!!!
Tyhjiä mitä tyhjiä. Pitäsköhän jonku jalkautua jo, ja lopettaa rintaruokinta.
Somalit oppivat suomalaisten juomatavat
Kalja maistuu somalimiehelle, kun maksetaan yhteiskunnan tukia ryyppäämiseen samalla tavalla kuin työttömälle juopolle.somalit ja kantaväestö osaa käyttää hyväkseen väärinperustein sosiaalitukia lumeasuntoja löytyy Suomesta
Ohan noita Partsikallakin, useita tyhjiä asuntoja, missä pitäisi olla asukastiedon mukaan tänne muuttanut. Vastapäisessä ei ole asukkaita näkynyt kun yhen kerran. Silloinkin kun kantovat sänkysä ja verhosa.
Järjestyssäännön mukaan asukkaan tulee ilmoittaa pitempi aikainen poissaolo asunnosta.
On varmaan ilmoitukset hoidettu..
Ettei vaan ihan vuokratalot ise hommaile jotain pimeää pisnestä.
Hei Tiijjän! Siellä jonkin aikaa asuneena, oli enemmän sääntö, kuin poikkeus tuo lumeasuminen. Vanhemmat opastivat tuohon juttuun omia lapsiaan ja heidän perheitään. Ainakin jossain asiassa nämä mamut ovat oppineet suomalaisten hyväksikäyttäjien tavoille :)))
Kyllä löitte Lieksalaiset nyt kätenne syvälle Somalin paskaan ja olkaa myöten. Lycka till vaan teille!
"Runon ja Rajan tie"
"Ajelimpa tässä vähän aikaa sitten Runon & Rajan tietä Lieksan halki ja ihmettelin siinä ajellessani, että ompa jumaleissön paljon maahanmuuttajia Lieksassa? Eräälläkin nurmialueella vietti aurinkoista kesäpäivää varmaan 50 mamua, siis keskellä kirkasta arkipäivää?
No ajattelin, että tähän kylään en kyllä upota ropoakaan vaan käyn virkistäytymässä naapurikunnan kylpylässä - ja eikö perkele näitä Lieksan mamuja tärähdä samaan aikaan mölyämään tänne kylpylään. Voi vittu!"
Lähde:Iltalehden keskustelu
Pitäähän kultamunia uittaa kylpylän lämpöisissä vesissä. Pielisen vesi on heille liian kylmää ja ilmaista lystiä.
”Ostaisitteko kiinteistön Lieksasta? Esimerkiksi loma-asunnon?
Juu, en minäkään.”
ja
”Olen monena talvena käynyt kelkkailemassa Kolin ja Lieksan suunnassa ja yöpynytkin turistina Lieksassa monet kerrat. Nyt saa se kinkeripiiri olla.
Kiitos Suomen somaloimisesta, kunnanjohtaja Esko Lehto.”
http://hommaforum.org/index.php/topic,53110.0.html
Valkoisten massamuutto alkaa Lieksassa, kiitos hyysäreiden. Ja kukaan ei halua muuttaa takaisin Lieksaan! Miekin muutan takasin Nurmekseen kun parin vuoden päästä on eläkekertymä taattu! Nuse saa tulevaisuudessa paljon Lieksalaisia.
Mekin käytiin ennen naapurikaupungissa Lieksassa uimahallissa lasten kanssa. Ei enää, kun on "mutapohja".
Uimahalli ja nuorten poikien turvallisuus?
Tuli inhottavat fibat kun yksi musta ei käynyt uimassa, istui vain saunassa ja kyttäsi koko ajan. Piti ottaa hatkat ja lähteä pois hallilta.
Tota noin Nusesta tulee Lieksan lähiö jonkun vuoden kuluttua ja
mamut ilmestyy katukavaan sieltä lähetteellä tyhjiin asuntoihin
Sossun toimesta Oravanpyörä on näin keksitty .
Eli muuta minne vain sama juttu heti kaikkialla .
Miten saadaan pelastettua mitä pelastettavissa on?
Luulen, että on aika vaikea saada enää taloa kaupaksi edes pohjahintaan, kun harva haluaa sinnepäin muuttaa.
P.S. Taitaa olla massamuutto käynnissä parasta-aikaa ;), se vaan tahtoo olla niin työikäisellä, että vuokra-asuntoa et saa toiselta paikkakunnalta, ellet pääse töihin tai koulutukseen. Ja ihan vaan pikkuvinkiksi, että ei kannata vuosia siellä kärvistellä työttömänä. Mitä pidempi aika työnteosta on, sen hankalampi on päästä töihin muuallakaan. Pilipalikursseilta ei kummoisia todistuksia jaella =DD
Perustetaan Lieksa Somali Seura LSS Ry ja annetaan meidän hoitaan pois kaikki ongelmat.
Sinne voiis kaikki halukkaat liittyä ja siten olla ajan hermolla että miten asiat etenee.
Olisko muita kiinnostunut liittymään ?
Hakemus avustuksesta lähtee kaupungille kun tarpeeksi kinnostuneita !
Tehän itse olette päättänee( mm äänestämällä) kustantaa verovaroin Lieksaan saapuneiden maahanmuuttajien kaikki kustannukset!
Nauttikaa nyt työnne tuloksista!
päättäneet
Ja joukkopako kaupungista kiihtyy..............
Minä en ainakaan ole ollut päättämässä mamuasiaa
Voi ku tietäsin ketä ovat sanoneet KYLLÄ!!! Niille mamut asumaan kotiin.
Missä nyt on Nato ja YK. Samoin Usan sotakone Somaliassa saa relestää
yksi Muslimiliike ihan vapaasti omine sarin lakeineen .
Kyllä ollaan Libyassa ja Afganistanissa länsi demokratiaa viemässä
aseiden voimin jos halua olisi Somalia rauhoittusi viikossa .
Eikä olisi pakolais tulvaa Eurooppaan .
Tietääkö edes kaupunki paljonko on mamuja Lieksassa???Aina tulee uusi tummanaama vastaan,ois kiva jos joku joka on sanonnut KYLLÄ sanos paljonko todellisuudessa on MAMUJA???
Taitaa olla turisteinakin niin paljon, ettei kukaan tiedä. Jos jokaisella kaupungissa asuvalla ulkomaalaisella on yksikin ystävä vierailemassa, niin varmaankin kaupungissa on koko ajan 600 ulkomaalaistaustaista henkilöä. Kauppiaat tienaavat hyvin.
Silti pitäs herrojen tietää montako Mamua on Lieksassa ja kyllä ne erottaa.Huutavat toisilleen !!!
Mikä helvetti näytä partalanmäen mamuja vaivaa?? Huuta on uskomatonta! Pentuja ei pidetä kurissa ollenkaan. Ei täällä voi asua! JA MINÄ EN N******* takia kotoani muuta! Minä jos olisin samalla tavalla asukkaita häirinnyt niin olisin jo saanut häädön! Voiko nämä mustat oliot saada häätöä laisinkaan?
He eivät ole koskaan asunett kivitaloissa ja siksi ei ole aivan tavtonta että joutuvat puhumaan lujempaa ja kovemmin kuin jo pidempään asuneet.
Hommatkaa isot stereot ja antakaa takaisin samalla mitalla möykkää! Laittakaa sian vinkumista ja koiran haukuntaa stereoista täysillä, niistä mamut tykkää!
Mitenkään kantaa ottavana totean,että vastasin aamupäivällä tiedusteluun kunnallisesta päätöksenteosta miten kunta toimii ja myöskin vastasin kysymykseen
Kuinkas sattuikaan koko ketju on poisteetu vaikka asiallisesti vastasin kysymykseen mitä kuntalaki toteaa asioista.
Kuka ja mitkä seikat vaikuttivat asiaan ja kuka on ketjun poistaja dikraattori tuliko jotakin negatiivista sen jälkeen asialliseen vastaukseen vai polkaisinko liiana suurille varpaille kuten ennenkin eli joku otti herneen nenäänsä virkamies vai luttamushenkilö joka ei salli sitä seikkaa että joku vastaisi asiallisesti.
Totesin vielä että perustuslain mukaan laillisesti maahan tullut henkilö voi valita asuinpaikan ja siinä ei tarvita valtuuston eikä muunkaan tahon päätöstä,vaan palvelut tulee järjestää
Markku Korpinen
Mittee sie horiset. Tuossahan tuo ketjusi on paikallaan. Eli tuo Kumpi.
Josko tuo muisti puoli rupiaa pätkimään,, tai lukutaito hyytymäään,,
Muuten ei ollut minun aloittama ketju mutta taisi tulla takaisin
Eli kysymys oli kuka päättää valtuusto vai kaupunginhallitus ja siihen olen vastannut.
Muuten voinet olla oikeassa pätkii se tämä tietokonekkin juuri päivitettiin.
Kiitos
EI auta ne huutavat kovempaa kuin sonnilauma.