Kertokaapas hyvät ja HUONOT autoliikkeet Satakunnan ja Pirkanmaan alueelta?
Itse olen kuullut että Surkeita liikkeitä ovat Anttilan autotalo, H.sinkkonen, Jarin autovalinta, Tricar, (Nuo satakunnasta.) Varsinkin ANTTILA kuulemma kusettaa asiakkaita 100-0 ja uhkailee, SINKKONEN hyvittää esim 6000e 1000e????
Pirkanmaalta en oikein ole kuullut mitään, että mistä kannattaisi ostaa ja mistä ei.?
Mistä ostaa käytetty auto?
17
1577
Vastaukset
- hyvätpahatrumat
Mitä jos kokeilisit jotain vakavaraista merkkiliikettä. Tuollaisia pikkuputiikkeja on nykyään joka toisella takapihalla, onko niihin pakko hakeutua?
- järki mukaan
pienemmästä liikkeestä ei kannata autoa ostaa. sen saa lukea täältäkin, mutta on varottava kirjoittamasta mitään negatiivistä koska voi saada kunnianloukkauksesta syytteen.
- Kunnianloukkaus!
Yrittäjän haukkuminen huijariksi voi olla kunnianloukkaus. Kannattaa siis olla varovainen. Saatat joutua maksamaan isot korvaukset yrittäjälle oikeudessa. Lisäksi voi tulla maksettavaksi monen tuhannen euron sakot.
"Nettikeskustelijalle tuomio törkeästä kunnianloukkauksesta
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Tylyttäjä-nimimerkillä moottoripyora.orgissa tunnetun helsinkiläisen motoristin törkeästä kunnianloukkauksesta sakkoihin. Rangaistukseksi käräjäoikeus tuomitsi 60 päiväsakkoa, joka teki tuomitun tuloilla 1920 euroa.
Lisäksi tuomittu joutuu korvaamaan asianomistajalle, eli Cycle World Oy:n entiselle toimitusjohtajalle, henkisestä kärsimyksestä 3000 euroa viivästyskorkoineen. Lisäksi tuomittu velvoitetaan korvaamaan todistajien kuluja noin 1 300 euroa ja asianomistajan oikeudenkäyntikuluista 5 960 euroa korkoineen.
Helsingin johtava kihlakunnansyyttäjä vaati moottoripyora.org -keskustelupalstalle Cycle Worldiin liittyviin keskusteluihin osallistuneelle moottoripyöräharrastajalle rangaistusta törkeästä kunnianloukkauksesta.
Syyttäjän mukaan syytetty on esittänyt asianomistajasta ja hänen edustamastaan Cycle World Oy -nimisestä yrityksestä valheellisia tietoja ja vihjauksia www.moottoripyora.org -nimisellä internetin keskustelufoorumilla aiheuttaen asianomistajalle kärsimystä ja halveksuntaa sekä huomattavaa vahinkoa hänen liiketoiminnalleen.
Syyttäjän mukaan rikos on katsottava kohdennetuksi myös asianomistajaan, vaikkei häntä ole syytetyn kirjoituksissa nimeltä mainittu, sillä Cycle World Oy on pieni liikeyritys, joka henkilöityy omistajaansa. Syyttäjä kiinnitti huomion myös siihen, että syytetty on itsekin moottoripyöräalan yrityksen osakas." - .
Hakusessa olisi n.4000e auto. Tuolla rahalla ei oikein saa mistään maanlaajuisesta yrityksestä autoa. Tuohan mitä kirjoitin on vain mitä olen kuullut / lukenut. Ei omia mielipiteitä! Mutta jatkan auton etsimistä jos tulisi joku sopiva vastaan. Tai eiköhän jostakin löydy kumminki auto :D toivottavasti.
- kd333
Tarviit siis välittäjää ja rahoittajaa autolle vai miksi autoliike on
niin tärkeä autoa hankkiessa? - Liike on turvallinen
kd333 kirjoitti:
Tarviit siis välittäjää ja rahoittajaa autolle vai miksi autoliike on
niin tärkeä autoa hankkiessa?Jos ostat auton yksityiseltä, ja autosta hajoaa heti seuraavana päivänä moottori, vaihteisto tai jokin muu kallis osa, niin maksat kaikki korjaukset itse. Autoliike sen sijaan vastaa myymiensä autojen kunnosta jopa puoli vuotta kuluttajansuojalain mukaisen virhevastuun perusteella.
- aiheesta
www.nettiauto.com
Täysin järjenvastaista on rajata alue vain Satakunta-Pirkanmaa alueelle.
Samoin kuin Lappi-Rvaniemi-Pohjanmaa... siellä ne Suomen kalleimmat vaihtoautot on!
Viisasta olisikin raahata persiinsä Uudenmaan alueelle, jossa kilpailutilanne pitää hinnat kohtuullisina.
Matka Utsjoelta Uudellemalle maksaa 100-200euroa ja KUN auto on 1000-2000euroa halvempi Etelässä kuin Lapissa tai Pirkanmaalla, niin eikö tuo lyhyemmälläkin matematiikalla ole kannattavaa?
On.- Mä vaan
Yksityiseltä ostaessa ehkä, koska mitään takuita ei ole kuitenkaan. Jos liikkeestä ostaa ja autoon tulee vikaa, niin sitä on kiva ajella 1000 tkm selvittämään asiaa.
- Puhelin on keksitty
Mä vaan kirjoitti:
Yksityiseltä ostaessa ehkä, koska mitään takuita ei ole kuitenkaan. Jos liikkeestä ostaa ja autoon tulee vikaa, niin sitä on kiva ajella 1000 tkm selvittämään asiaa.
Useimmat asiat voi selvittää puhelimessa. Paikallinen korjaamo voi katsoa vian ja olla yhteydessä autoliikkeen kanssa.
- ei kilpailtilanne
"Viisasta olisikin raahata persiinsä Uudenmaan alueelle"
eivät ne uudemman alueen kilpailutilanne pidä autojen hintoja matalalla,
vaan ne Uudenmaan autojen keskimääräiset olosuhteet,
autot ovat hurjasti huonommassa kunnossa kuin ”maaseudun autot.
Muista minkälainen oli viimetalvikin, meidän tuttavien autoon tuli useita kolhuja omasta lumilapiosta, kaksi kertaa aura-autosta ja kerran katolta pudotettavasta lumesta.
Toiseksi, siellä on suurin osa autoista jokapäiväisessä rasittavassa kaupunkiajossa ja säilytetään taivasalla, korjataan vain välttämättömät jutut kun merkkihuolto on niin kallis. - yksityisillä SYY:
Mä vaan kirjoitti:
Yksityiseltä ostaessa ehkä, koska mitään takuita ei ole kuitenkaan. Jos liikkeestä ostaa ja autoon tulee vikaa, niin sitä on kiva ajella 1000 tkm selvittämään asiaa.
TOTTA sekin, jos ostaa kaukaa, siinä varmaan helpoimmin huijataan eniten,
aivan sama kun teetät kesälomareissulla halvalla huollon,
unohtavat usein suodattimet ja laittavat halvinta öljyä, yms, koska poistut alueelta ja et valita.
Jos kuitenkin huomaat, 200km päässä,
vaihtavat mieliis, ihmettelevät kun on unohtunut ”yhdestä autosta".
Yksityisessä ja liikkeessä on se suurin ero,
yksityisellä on 1 auto ja liikkeessä 100,
usein siitä sadasta on helpompi löytää suosikki.
Tietysti on paljon yksityisiä, jotka ajavat ja pitävät autoa aina myynnissä, melkoisella ylihinnalla,
jos joku "tyhmä" ostaisi.
Pitäisi ensin erottaa yksityisistä ne joilla on myyntiin pätevä syy,
ettei ole syy pahan vian ilmentymä, tai jatkuvat viat.
Pätevä syy voi olla;
meilläkin joskus oli 6 kk odotusajalla uusi auto tulossa ja silloin oli tilaukseen merkitty kaksi hintaa,
toinen vaihtoauton kanssa ja toinen suoraan ostaessa,
saimme oikeasti vanhasta vaihdossa 4000€ kun sen myyntihinta oli 10 000€ luokkaa ja saimmekin yksityiseltä 8000€.
Muita syitä joita uskoo on ihan oikeasti jos
vainaja kuolee,
työsuhdeauton tulo
ulkomaille muuttokin,
kannataa vaan tarkistaa että ei huijata syyllä,
moni automyyjäkin "myy jatkuvasti" sitä omaansa kun "osti tyttärelle"
ja tytär menikin helsinkiin opiskelemaan eikä siellä tarvitse autoa kun ei ole säilytyspaikkaa.
- nis
Mä en ainakaan Järvenpään autokomeetasta ostais. Oon kuullut kaikenlaista.
- astra+
"Mistä ostaa käytetty auto?"
ei tuollaiseen voi vastata,
jos etsit jotain Merkkiä, Mallia ja Ikäluokkaa, ei niitä siinä useinkaan ole siinä "hyvässä" liikkeessä.
Itsekin etsin suurta ja halpaa ja uudehkoa, 4v takaperin,
kesti useita kk että yksi sellainen Merkki ja Malli tuli, onneksi se tuli "hyvään liikkeeseen", josta sain 2v täystakuun, Delta.
Siinä vaiheessa huomasi kuinka vähän on autoja, jos esittää merkki ja mallitoivomuksen.
Ensin pitää katsoa missä olisi niitä kun etsii, sitten katsoa minkälainen on kauppa. - slekee
www.huuto.net
- asdgsdgasdg
Vastaus
Ei mistään
nyt ei kannata ostella yhtään mitään.
Tietysti jos elää pussi päässä, nin voi yritää ymmärtää. - kapteeni Xl
Vastaus
Ei mistään
nyt ei kannata ostella yhtään mitään.
Tietysti jos elää pussi päässä, nin voi yritää ymmärtää. - KysynVaan-76
"nyt ei kannata ostella yhtään mitään"
Eikö ruokaakaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2952183Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi2102099Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano461315- 871251
- 1011193
- 821191
Millainen ihminen linda brandt-ahde on
Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta431175Martina makkarankuori päällä
Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose1611121- 1171060
- 60954