Kun halvalla sain, ostin painekattilan. Neuvokaa hyvät ihmiset, miten sillä esim. hernesoppaa keitetään. Palaako helposti pohjaan, kypsennysaika yms.
Vastaukset 9
- AMU
Painekeittimellä tulee erinomaista hernesoppaa.
Laita huuhdotut ja yön turvotetut herneet liotusliotusnesteneen (1:2.5) ja lisää loppu vesi ohjeen mukaan (lopussa suhde yhteensä 1 osa herneitä 5 osaa vettä).
Suolattu tai tuore potka etuselkä tms. sekaan. Anna pihistä hiljaa noin 1/2 tuntia ja anna sen jälkeen muhia ainakin puoli tuntia ilman lämpöä.
Jos keitto ei ole sopivan sakeata se sakenee joka tapauksessa kun aikaa kuluu. Lihan voi pilkkoa keittämisen jälkeen tai ennen kuinka vaan. Älä laita suolaa etukäteen. Tarkista maku ensin. Mielestäni keittoon ei saa etukäteen lisätä muuta kuin se suolaa jos sitäkään. Porkkanat sipulit yms. on jo konstailua jos puhutaan kunnon hernekeitosta.
Jos ei ole aikaa liottaa herneita voi keiton tehdä keittämällä keittoa noin tunnin. Vaatii kuitenkin aikaa ennen kuin keitto on sopivan sakeaa syötäväksi.
AM
PS. Liha kypsyy yleensä 15-20 minuutissa mutta tässä se saa kypsyä yli.
Liha- ja kaalikeitossa on liha keitettävä ensin koska perunat vihannekset kestää noin 2-5 min. kaalikeitton lämmitys on lopetettava heti kun pihisee ja heti jäähdytettävä vesihanan alla muuten tulee pelkkää muussia
AM.- Anonyymi
Kiitos AMU!
- AMu
Älä koskaan pese kattilaa tai tiivisteitä astianpesukoneessa.
Kokemikseni mukaan tiivisteet kovenee pilalle alle 2 vuodessa. Ja kahvat samenee ilkeän näköisiksi. Käsin pestynä tiivisteet voi kestää vuosikymmeniä. Kuin myös koko keitin. Edellinen alumiininen keitin on jo 30 v vanha ja varalle osteetu tiiviste on nyt kestänyt 25 v.
Ostin nyt uuden teräksisen keittimen Lidl:istä ja oletan, että tuo kestää vuosikymmeniä kunhan olen varmuudeksi hankkinut pehmeät varaosat.
Keitä kukkakaalit yms. ritilällä ja laita lasillinen vettä pohjalle. Höyrytä muutama sekunti. Ruusukaalit tai pilkotut perunat vaatii jopa 4-6 min. Vaatii kokeilua. Joka kattila voi olla yksilö.
Tämä uusi kattila keittää kokoemukseni mukaan nopeammin kuin vanha.
Eli kokeiluja jatketaan.
Kevyemmillä painoilla voisi saada lyhimmät keittoajat paremmin hallintaan.
AM - paine on parhaaksi
Paine kattilalla voi tehdä melkein mitä vaan ruokaa. Se säästää vitamiineja koska ruoka kypsyy hapettomasti, aikaa kun on niin kuuma ja kaiken lisäksi vielä energiaa jopa 60% kun pitää lämpönsä niin hyvin; voit kääntää lämmön minimille heti kun haluttu lämpö/paine on saavutettu. Reseptejä ja tarkempia ohjeita painekattilan käytöstä löytyy http://fastcooking.ca ja http://missvickie.com
Painekattila on niin järkevä laite, että sen käytöstä pitäisi säätää laki! Säästää energiaa, aikaa ja terveyttä.- ja keittoaika
hernemassa tiivistyy liianpitkässä keittoajassa.
Kattila räjähtää kattoon. Tämän koin mummon keittiössä.
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/188814/Hernekeitto - mmmm9
ja keittoaika kirjoitti:
hernemassa tiivistyy liianpitkässä keittoajassa.
Kattila räjähtää kattoon. Tämän koin mummon keittiössä.
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/188814/HernekeittoKuumalla levyllä näin että ilmaisin näyttää molemmat punaiset viivat sitten alenna lämpöä. Tai siirrä syrjään ja hetken päästä nosta takaisin levylle.
Tuttava keitti punajuuria painekattilalla ja liemi lensi kattoon, sen koommin hän ei koskenut kyseiseen vehkeeseen.
Syy ei ollut painekattilassa vaan käyttäjässä.
Useimmiten ruoanlaitossa on tärkeintä kärsivällisyys, taidosta kiinni hyvin harvoilla.
- ohjeaikoja
http://www.asiakaslehti.net/suursavonsahko/Kodin sähkönkäyttö/1/Lähes paineetonta kokkausta painekattilalla/103
- suhina-sapuskaa
paineella sapuskaa - pohjassa ritilä ja ainakin se peitton vedellä, lastaa tarpeet,kiinnitä huolella kansi. Mulla sellainen painava mötikkä /paineensäädin keskellä kantta , joka alkaa sihistä, katso onko holessa ja sitten säädät levyn pienemmälle
http://yle.fi/vintti/yle.fi/genreportaalit/portaali-982.html?genre=terveys&osannimi=hyvaolo_ruokajaterve&jutunid=6628
http://keskustelu.suomi24.fi/t/1029604/painekeitin-ruoan-valmistus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761079- 42794
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden221660Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34502- 23478
- 37453
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70435Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga46427Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52419- 18414