Painekeitin, ruoan valmistus?

Apuva

Kun halvalla sain, ostin painekattilan. Neuvokaa hyvät ihmiset, miten sillä esim. hernesoppaa keitetään. Palaako helposti pohjaan, kypsennysaika yms.

9

13096

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AMU

      Painekeittimellä tulee erinomaista hernesoppaa.
      Laita huuhdotut ja yön turvotetut herneet liotusliotusnesteneen (1:2.5) ja lisää loppu vesi ohjeen mukaan (lopussa suhde yhteensä 1 osa herneitä 5 osaa vettä).
      Suolattu tai tuore potka etuselkä tms. sekaan. Anna pihistä hiljaa noin 1/2 tuntia ja anna sen jälkeen muhia ainakin puoli tuntia ilman lämpöä.
      Jos keitto ei ole sopivan sakeata se sakenee joka tapauksessa kun aikaa kuluu. Lihan voi pilkkoa keittämisen jälkeen tai ennen kuinka vaan. Älä laita suolaa etukäteen. Tarkista maku ensin. Mielestäni keittoon ei saa etukäteen lisätä muuta kuin se suolaa jos sitäkään. Porkkanat sipulit yms. on jo konstailua jos puhutaan kunnon hernekeitosta.
      Jos ei ole aikaa liottaa herneita voi keiton tehdä keittämällä keittoa noin tunnin. Vaatii kuitenkin aikaa ennen kuin keitto on sopivan sakeaa syötäväksi.
      AM
      PS. Liha kypsyy yleensä 15-20 minuutissa mutta tässä se saa kypsyä yli.
      Liha- ja kaalikeitossa on liha keitettävä ensin koska perunat vihannekset kestää noin 2-5 min. kaalikeitton lämmitys on lopetettava heti kun pihisee ja heti jäähdytettävä vesihanan alla muuten tulee pelkkää muussia
      AM.

      • Anonyymi

        Kiitos AMU!


    • AMu

      Älä koskaan pese kattilaa tai tiivisteitä astianpesukoneessa.
      Kokemikseni mukaan tiivisteet kovenee pilalle alle 2 vuodessa. Ja kahvat samenee ilkeän näköisiksi. Käsin pestynä tiivisteet voi kestää vuosikymmeniä. Kuin myös koko keitin. Edellinen alumiininen keitin on jo 30 v vanha ja varalle osteetu tiiviste on nyt kestänyt 25 v.
      Ostin nyt uuden teräksisen keittimen Lidl:istä ja oletan, että tuo kestää vuosikymmeniä kunhan olen varmuudeksi hankkinut pehmeät varaosat.
      Keitä kukkakaalit yms. ritilällä ja laita lasillinen vettä pohjalle. Höyrytä muutama sekunti. Ruusukaalit tai pilkotut perunat vaatii jopa 4-6 min. Vaatii kokeilua. Joka kattila voi olla yksilö.
      Tämä uusi kattila keittää kokoemukseni mukaan nopeammin kuin vanha.
      Eli kokeiluja jatketaan.
      Kevyemmillä painoilla voisi saada lyhimmät keittoajat paremmin hallintaan.
      AM

    • paine on parhaaksi

      Paine kattilalla voi tehdä melkein mitä vaan ruokaa. Se säästää vitamiineja koska ruoka kypsyy hapettomasti, aikaa kun on niin kuuma ja kaiken lisäksi vielä energiaa jopa 60% kun pitää lämpönsä niin hyvin; voit kääntää lämmön minimille heti kun haluttu lämpö/paine on saavutettu. Reseptejä ja tarkempia ohjeita painekattilan käytöstä löytyy http://fastcooking.ca ja http://missvickie.com
      Painekattila on niin järkevä laite, että sen käytöstä pitäisi säätää laki! Säästää energiaa, aikaa ja terveyttä.

      • ja keittoaika

      • mmmm9
        ja keittoaika kirjoitti:

        hernemassa tiivistyy liianpitkässä keittoajassa.
        Kattila räjähtää kattoon. Tämän koin mummon keittiössä.
        http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/188814/Hernekeitto

        Kuumalla levyllä näin että ilmaisin näyttää molemmat punaiset viivat sitten alenna lämpöä. Tai siirrä syrjään ja hetken päästä nosta takaisin levylle.
        Tuttava keitti punajuuria painekattilalla ja liemi lensi kattoon, sen koommin hän ei koskenut kyseiseen vehkeeseen.
        Syy ei ollut painekattilassa vaan käyttäjässä.
        Useimmiten ruoanlaitossa on tärkeintä kärsivällisyys, taidosta kiinni hyvin harvoilla.


      • ohjeaikoja

    • suhina-sapuskaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe