Omatalo Oy on 20.4.2012 ostanut Sonkajärven tehtaan liiketoiminnan. Kauppahinta 3,0 milj. euroa, josta kiinteistöjen osuus 100 000 €. Aika halpaa!! Tilauskantaakin valmiina sentään 370 talon verran. Hyväkuntoisia kiinteistöjä n. 27 000 m2. Taisivat uudet omistajat saada lottopotin.
Uusina omistajina ovat Sinituote Oy/Ilkka Brotherus, joka on myös Finndomo Oy:n pääomistaja, Sonkajärven kunta, Jouko Heiskanen, Sami Kekäläinen ja Tapio Pitkänen (on edelleen myös Finndomo Oy:n tj.)
Miksi Sonkajärven kunta joutuu sijoittamaan 1,5 milj. euroa talotehtaaseen? Puolet kauppasummasta !!! Omistaako kunta puolet? Mikäli Finndomo olisi mennyt konkurssiin, niin todennäköisesti varsin pian olisi toiminnalle löytynyt jatkaja ja samat työpaikat olisivat säilyneet. Ilman kunnan veroeurojen sijoitusta.
Nykyinen Finndomo Oy:n pääomistaja ja edellinen sekä nykyinen toimitusjohtaja ovat yhteisvoimin ajaneet Finndomo Oy:n sen nykyiseen surkeaan tilaan osaamattomuudellaan. Finndomo Ruotsi on alasajettu ja osat siitä on myyty uusille omistajille, Finndomo Suomi on saatettu selvitystilaan. Yhtiö on viidessä vuodessa tehnyt 70 milj. euroa tappiota !!! Yrityksessä kannattaisi teettää erityistilintarkastus.
Nyt tehdyllä kaupalla siirrettiin omaisuudesta ylivoimaisesti suurin osa velkojien saavuttamattomiin. Juridisesti näin, kun kaupasta on kulunut puoli vuotta. On odotettavissa, että Finndomo Oy ajetaan konkurssiin hetimiten puolen vuoden kuluttua tuosta Omatalo Oy:n kaupasta. Aiemmin sitä ei kannata päästää, joutuu pian syytteeseen konkurssirikoksesta. Seurataan tilannetta. Konkurssiin mennyt yritys ei vastaa sen jälkeen enää mistään velvoitteista ja velkojat sekä asiakkaat jäävät nuolemaan näppejään.
Veikkaanpa että uudet omistajat eivät kauaa Omatalo Oy:tä pidä, vaan myyvät sen ja käärivät fyffet taskuihinsa. Onhan heillä myytävää.
Näin toimii sinivalkoinen kasvollinen omistaja.
Kuka antaa takuut Omataloista ?
2
695
Vastaukset
- Tj. Petkunperä
Onhan tuo aika hurjaa touhua ollut! Omistajatahot ja historiikki yritetään piilottaa Keskon esiripun taakse ja siten antaa uusille asiakkaille mielikuva luotettavasta ja vastuunsa kantavasta toimijasta. Totuus taitaa olla kuitenkin jotain muuta.
- controller, AMK
Kohta haaskalla Capman tms. riskibisneskoijarit. Ja jullit tekee lopulta tilinsä tuotemerkillä sekä kiinteistöllä. Siksi Omatalo Oy ei maksanut käypää hintaa niistä. Reaaliarvot "aarin" tarkkuudella ovat: tuotemerkki 1,8 milj€ ja kiinteistö >4,2 milj€. Helppo vetää johtopäätökset.
Tätä ei tietenkään saa sanoa konkurssipetokseksi tai huijaamiseksi, koska tällaista on "laillinen" sijoitetun pääoman siirto - turvaan ilkeiltä velkojilta.
Kyse on vain muutaman Findomo-sijoittajan rahojen pelastamisesta, kun ajavat lopulta Findomon konkurssiin.
Tätähän sää kysyit... ja näin se menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851838- 821680
- 501349
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471275Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481182- 1181157
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23952- 39935
Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59932Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket23903