Hei,
Kertokaahan kokemuksia krkan kansallispuistosta. Paikka on ilmeisen hieno ja käymisen arvoinen. Mihin kylään kannattaa autolla suunnata? Olen lukenut jotain veneretkistä ja parin tunnin kävelyistä, mutten hahmota kokonaisuutta. Meillä on mukana pari riippakiveä. :) Onko ruokaa saatavilla reitin varrelta vai pitääkö turvautua ensimmäiseen kojuun? Onko joukkoon pakattava myös lenkkarit? Kiitos vinkeistä etukäteen.
krka:n kansallispuisto
2
701
Vastaukset
- Akiantti
Heipä-hei "ylihuomenna lähtö", me olemme jo täällä
Skradin kaupunki/kylä, Sibenikistä n. 8km koiliseen (linnuntietä). Meidät viittoi poika parkkipaikalle (koordinaatit 43.818222,15.929354)
vähän ennen kylää (Sibenikistä päin lähestyessä). Hinta parkille oli 35HRK/päivä. Liput puistoon oli 95HRK (voi maksaa visalla), sis laivamatkat siitä kylästä, tasatunnein, paluu puolikkailta, matka-aika n20min. Lapsi-ikäistä meillä ei ollut matkassa, joten hinta jäi noteeraamatta.
Ruokaa saa alussa/lopussa ja alkumatkasta kun kiertää juoksurata -suuntaan. No vettä/mehua/evästä tietty mukaan.
Rappuja on paljon, tasaiset osuudet on tehty ehkä toista metriä leveillä lankkusilloilla. Jos haluaa poiketa rappulinjalta, niin lenkkarit on tarpeen. Muutoin pärjää läpsyilläkin. Nyt on ollut pikkusateita joten ehkä sontsa(t). Siellä saa uida kiertokäynnin tulo/lähtöpaikalla, mutta pukukoppeja emme tavanneet, joten mielikuvitus käyttöön...
Aikataulumme oli (eilen) 9:45 infosta liput - 10:00 lautalle - kierto puistossa kahvittelu - 13:30 lautalla takaisin. Lukeudumme kaikki vielä/jo hyvin käveleviksi.
Katso myös npkrka.hr- ylihuomenna lähtö
Kiitos akiantti, perästä tullaan! Kirkasta adrianmerta jo ihastellaan paikallisen punaviinin ääressä. Ja kävelyreitti oli hyvin opastettu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21918279Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen933936Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu572386Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv292072Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1711607Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2881596Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711543Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661466Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1311462Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141354