Vaara: 30% määräysten vastaisia tuotteita

Counterfeit Drugs

Kannattaa koettaa varmistaa mistä ja millaista tuotetta hankkii, ettei mene ojasta allikkoon halutessaan edesauttaa terveyttään.

[ teen nyt oman avauksen aiheesta, sillä se on erityisen tärkeä kaikille ]

Sen halvimman perässä klikkailu voi tulla omalle terveydelle kalliiksi, kun periteisten turvallisempienkaan kanavien tuotteet eivät ole 100%n varmoja (lääkevärennökset globaali ongelma).

Tosin kansainväliset materiaaliketjut ja moninmutkaiset kytkökset riskeeraavat tehdä oman turvallisuutensa varmistamisesta haasstavaa.

"Tullilaboratorion tutkimista Suomeen tuotavista ravintolisistä noin 30 prosenttia on määräysten vastaisia, kirjoittaa sanomalehti Karjalainen."

- http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013042216929464_uu.shtml

"Lyijy, elohopea, kasvintorjunta-aine ja nikotiinihappo ovat esimerkkejä aineista, joita tullilaboratorio on löytänyt ravintolisistä."

- http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/tallaisia-myrkkyja-voit-saada-ravintolisien-kylkiaisina/1889836

Perinteisten lääkkeiden suhteen ongelma on vastaava.

"Lääkeväärennökset yhä suurempi terveysriski - Jopa huumeiden valmistusta tuottoisampaa"

- http://www.laakarilehti.fi/uutinen.html?opcode=show/news_id=8416/type=1

USA.gov.: "Perspectives: Pharmaceutical Quality & Counterfeit Drugs"

- http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2014/chapter-2-the-pre-travel-consultation/perspectives-pharmaceutical-quality-and-counterfeit-drugs

5

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettänäin

      Ei ollut yhtään vitamiinia noissa mukana.

    • Tietoa on

      Suurempi vaara on ostaa kallista, niissä on ainakin yhtä paljon väärennöksiä.

      nykyään väärentäjillä on tarjolla normaalihintaisia ja kalliita juuri sinunkaltaisillesi.

      Useimmiten väärennöksetkään ei ole vaarallisia, ovat vaan tehottomia.
      Epäterveellisiä väärennöksiä on alle 2 %.

    • nimet esiin

      Jos näistä kirjoitellaan peloittelevaan sävyyn, niin olisi kohtuullista mainita tuotteet/tuotemerkit, joista on ongelmia löytynyt.

    • vakisyöjä.

      Tuo tarkoittaa kaikkea epämäärästä,mitä ihmiset epätoivoissaan ostaa, jotta laihtuis, saisi pippelin seisomaan, lääkkeitä tai lihakset kasvamaan ilman että tekee yhtään mitään.

      Ei koske esim. iHerbin testattuja ja laadukkaita ravintolisiä ja vitamineja.

      D3-vitamiinia on Suomessa 7,5µg, 10µg, 20µg, 25µg, 30µg, 38µg, 50µg, 100µg ja 125µg vahvuuksina kuivatabletteina, imeskelytabletteina tai öljykapseleina sekä imeväisille on tippoja. Joita myydään ruokakaupoissa, apteekeissa, verkkokaupoissa sekä luontaistuotekaupoissa (tuotteet ja hinnat vaihtelee paikoittain ja paikkakunnittain). Apteekeissa on suppein ja kallein valikoima, joten D-vitamiinit kannattaa ostaa muualta.

      Öljykapseleissa EI ole lisä- eikä makeutusaineita, joten lienevät parhaimpia valmisteita. Öljykapseleiden imeytyvyys on todettu monissa tutkimuksissa tabletteja paremmaksi joten osta niitä ja ota aina rasvaa sisältävän ruuan kanssa, koska kyseessä on rasvaliukoinen vitamiini.

      Myös Suomalaisista verkkokaupoista saa edullisemmin kuin kaupasta:
      http://www.ebn.fi/vitamiinit-mineraalit-c-36.html?page=2

      http://www.manninen.info/shop/index.php?route=product/category&path=99_71

      Tässä luotettava kauppa ulkomailla:
      http://www.iherb.com/Vitamin-D

      Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste.

      1000IU = 25µg

      2000IU = 50µg

      4000IU = 100µg

      5000IU = 125µg

      iHerbin tilausohjeet (visa tarvitaan):

      http://quublog.blogspot.fi/2013/02/iherb-info-perusinfoa-ohjeita-vinkkeja.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11289
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5371
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2620
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2296
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1725
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1383
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1309
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1216
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1129
    Aihe