Onko kellään tuota otsikossa mainittua perhenettiä http://www.r-kioski.fi/Saunalahti-Prepaid-Perhenetti.372.0.html eli kiinnostaa lähinnä minkälaatuinen mukana oleva 3G reititin on, ilmeisesti joku huawei. Ostasin tuon tilapäiskäyttöön matkoille ja sen sellaseen. Mutta arvellutaa vain tuo laitteen laatu kun noin halvalla saa. Jos jollain on niin kertoisiko kokemuksia.
SL perhenetti..
23
1464
Vastaukset
Ainakin Huawein wlan mokkula on toiminut ihan hyvin.
Kyseessä on Huawei E5220 Tuolla asiaa paketista http://yhteiso.elisa.fi/t5/Mobiililaajakaistat/Prepaid-Perhenetti-Huawei-E5220-reititin/td-p/336797 ilmeisen toimiva laite
- Perhenetti = jees!
Ihan on jees laite. (lainattu)kuva myyntipaketin sisällöstä:
https://www.dropbox.com/s/eehrmzzaoox0y87/2014-01-23 16.57.46.jpg
Ainut pieni heikkous tuossa myyntipaketíssa on se että mokkulan akkua ladataan tietokoneen USB-portin kautta, ellet osta erikseen esim. tällaista laturia:
http://www.jimms.fi/tuote/PC2U2AEC
Tai vastaavaa autolaturia:
http://www.jimms.fi/tuote/PC2U2ACAR
Laitteeseen saa tarvittaessa kiinni myöskin ulkoisen lisäantennin.
Aloituspaketissa on 1 kuukausi rajoittamatonta tiedonsiirtoa & 6 euroa puheaikaa.
Laite ei ole SIM-lukittu.- Kysymys....
Kerrohan kuinka siihen kytketään ulkoinen antenni ?
Saunalahden sivulla väitetään että saa ulkoisen antennin, Huawein omilla sivuilla ilmoitetaan että ei saa. Luottaisin enemmän Huawein tietoon kuin sontalahteen tuossa. Missäköhän se ulkoisen antennin liitin on ? Yhdessäkään laitteen kuvassa ei näy sellaista ja kuvia löytyy netistä joka suunnasta, ainoa liitin on tuo micro-USB.
Tuo laturin puute ei nykyään ole niin suuri huonopuoli. Suurimmalla osalla on kotonaan äly tai peruspuhelin jonka usb laturi käy tuohon.
Näin on, kun vampyyrilaturit kiellettiin Californiassa niin kaikki uudet laitteet tulee nykyisin usb-latureilla ja alkaa olla nurkat täynnä näitä usb- ja autolatureita.
- emmätiiä
Kuinka tää käytännössä asentuu? jos vaikkapa 2 tietokonetta (läppäri ja pöytäkone) ja puhelin.? olis tarkotus ostaa mutta emmityttää vielä jos en osaakkaan sitä kaikkii laitteisiin asentaa..
- Helppo asennus
Yhteys toimii vain Wlan yhteydellä eli pöytäkoneeseen joutuu ostamaan wlan-kortin tai USB-palikan, läppäreissä on yleensä valmiina Wlan-palikat.
Verkon nimi ja salausavain löytyy laitteen takakannen sisäpuolelta, yhteys muodostetaan aivan samoin kuinmihin tahansa Wlan-tukiasemaan. - MSase
Helppo asennus kirjoitti:
Yhteys toimii vain Wlan yhteydellä eli pöytäkoneeseen joutuu ostamaan wlan-kortin tai USB-palikan, läppäreissä on yleensä valmiina Wlan-palikat.
Verkon nimi ja salausavain löytyy laitteen takakannen sisäpuolelta, yhteys muodostetaan aivan samoin kuinmihin tahansa Wlan-tukiasemaan."Yhteys toimii vain Wlan-yhteydellä..."
Ei aivan. Laitteen voi kytkeä mukana tulevalla lyhyellä USB-johdolla tietokoneeseen, kuten minkä tahansa mokkulan. USB-liitäntä matkii Ethernet-verkkoa. WLANin voi kytkeä läppäristä pois päältä kokonaan. Myös laitteen WLANin voi sulkea. Laitetta hallinnoidaan selaimella, josta käsin kaikki asetukset säädetään. Huawein mifi-laite toimii myös muilla kuin suomalaisilla korteilla ja ulkomailla. On siis lukitsematon. Tälläkin hetkellä kirjoittelen tätä viestiä Thaimaasta. Asetuksista on luotava uusi profiili, jotta yhteys muodostuu nimipalvelimeen, jos käyttää muita kuin suomalaisia kortteja (näiden asetukset on esiasennettu).
Eli laitetaan reitittimeen sim-kortti ja sen asetuksista wlan verkolle nimi WPA2 suojaus ja salasana.
Tämän jälkeen verkko yleensä toimii. ( Reitittimen mukana voi tulla asennusohjeet).- Arvotaan seuraava..
Ehkäpä näin juu... Verkon nimi ja salaus ovat valmiina, tiedot ovat sen reitittimen takakannen sisäpuolella. Molemmat ovat satunnaisia eli ei välttämättä tarvitse muuttaa mutta halutessaan voi.
Hallintaliittymän salasana kannattaa tietysti muuttaa koska se on kaikissa sama oletuksena. Eli selaimella osoitteeseen 192.168.0.1 ja sieltä hallintasivun salasanan vaihto.
PS. Tieto on parempi kuin arvaus, joskus Vapusen kannattaisi hetki odottaa ennen arvailuja jos vaikka joku oikeasti tietäisi kuinka asia on.
Itse vaihtaisin verkon nimen ja salasanan toiseen oletuksesta.
- oletuskin..
on aika vaikea kenekään arvata, ainakaan perus-naapurin.
- tietoturvallinen
oletuskin.. kirjoitti:
on aika vaikea kenekään arvata, ainakaan perus-naapurin.
Pitää olla vähintään 64-merkkinen salasana, jossa laajalla skaalalla erikoismerkkejä, joita ei näppäimistöltä löydy.
- wlan
Mikä tuossa SL perhe wlan systeemissä on se "upea juttu", kun vertaa DNA:n samasta mokkulasta datan määrä?
SL mokkula liittymä 1kk 49€ 10G
DNA mokkula liittymä 6kk 49€ 10G (DNA rekisteröinnillä 9G ilmaiseksi lisää)- Tietotoimisto--
Saunalahden liittymässä ei ole ollenkaan tuollaista "10G" datakattoa, kuten on DNA:n liittymässä.
Saunalahden Wlan mokkulan saa nyt 39 eurolla (tarjous voimassa 31.8.2014 asti) Tilaus sisältää postikulut. Itselle laite tuli 3:ssa päivässä kotiin.
https://kauppa.saunalahti.fi/#!/nettiliittymat/prepaid - SL=Ei datamäärärajaa
Liittymissä on iso ero. Saunalahdella tuohon pakettiin sisältyy 1kk datakäyttöä, ilman datamäärärajoitusta. Jatkossa voit Saunalahdella ladata eri nopeuksisia viikko tai kuukausipaketteja joissa EI OLE datamäärärajoitusta.
DNA:n liittymä perustuu tuohon datamäärään eli jatkossakin ostat uusia paketteja datamäärän mukaan.
DNA:n liittymä sopii käyttöön jossa siirtyvä datamäärä on hyvin pieni, vähänkin aktiivisemmalla käytöllä tuo Saunalahden rajoittamaton datamäärä tulee edullisemmaksi. - Artoukki
SL=Ei datamäärärajaa kirjoitti:
Liittymissä on iso ero. Saunalahdella tuohon pakettiin sisältyy 1kk datakäyttöä, ilman datamäärärajoitusta. Jatkossa voit Saunalahdella ladata eri nopeuksisia viikko tai kuukausipaketteja joissa EI OLE datamäärärajoitusta.
DNA:n liittymä perustuu tuohon datamäärään eli jatkossakin ostat uusia paketteja datamäärän mukaan.
DNA:n liittymä sopii käyttöön jossa siirtyvä datamäärä on hyvin pieni, vähänkin aktiivisemmalla käytöllä tuo Saunalahden rajoittamaton datamäärä tulee edullisemmaksi.Mitenhän tuohon mokkulaan saa lisäantennin.
- Tuskin saa
Artoukki kirjoitti:
Mitenhän tuohon mokkulaan saa lisäantennin.
Tuolla aikaisemmassa viestissä lukee jo että Huawein omilla sivuilla ilmoitetaan että ei saa ulkoista antennia. Takakuoren alla on kyllä liitin johon lisäantenni voisi käydä mutta en takaa että toimii.
Saunalahti väittää omilla sivuillaan että tuohon saa lisäantennin mutta kumpikohan tietää laitteen ominaisuudet paremmin, Saunalahti vai valmistaja eli Huawei.
Mihin mokkulaan?
- E5220
Hei...!! TYHMÄKÖ sinä olet..???
Tässä ketjussa puhutaan Huawei E5220 mokkulasta.
- juki2
Miten tuon Saunalahti prepaid perhenetin mukana tulleen Huawei E5220 mokkulan saa toimimaan soneran 3G sim-kortilla?
- Asetukset kohdalleen
Se ei ole lukittu mihinkään tiettyyn verkkoon eli toimii kaikkien operaattoreiden SIM-korteilla. Tarkista asetukset, lähinnä se APN jonka voit joutua vaihtamaan (saunalahti.internet -> internet). Varmista Soneran sivulta se oikea APN-nimi mutta muistaakseni se oli "internet".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018053- 1075657
- 2795003
- 494943
- 763727
- 542940
- 642667
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222508Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292442- 422358