Oudohkoa uutisointia asiasta. Ensin piti tulla ulkopuoliset yrittäjät Ähtärin ulkopuolelta. Nyt sitten yrittäjät ovatkin yhtäkkiä Ähtäriläisiä.Kaupunki takaa suuren summan, mutta samalla ei kerrota ketkä ovat nämä 5 yrittäjää. Vain 2 viidestä mainitaan nimeltä.Kyllä kuntalaisten pitää tietää, ketkä ovat asiassa takana.
Kertokaas nyt reilusti.
Kertokaas nyt reilusti.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Per.S.Aukinen ja H.Uijari ja K.Oijari veikkaisin ?
Ähtärin malliin...
1. pasi p. 2. kari v.
3. ? 4. ?
5. osakas joka vastaa flow-n käytännön pyörittämisestä ja siis ulkopaikkakuntalainen.
Joo en minä ainakaan.
Kyllä minustakin oli outoa että nimet jätettiin pois.. Häpeävätkö nimiään, vai ovatko sitten yleisessä tiedossa olevia paskan puhujia? outoa..
Kyliltä kuuluu kuinka kokoomuksen valtuustoryhmästä oleva kokoomukselaista leikkivä Savola fani olisi huutanut toreilla ja parlamenteissa.Jos kunta ei takaa nimettöminä pysytteleviä alalle aikovia seikkailijoita. KOKOOMUKSEN VALTUUSTO RYHMÄ TAKAA. MIKSI ESITYSTÄ VALT.KOKOUKSESSA OLE HUOMIOITU.PÖYTÄKIRJAAN PITÄÄ KIRJATA ESITYSTÄEI KANNATETTU. Joten on syytä olettaa kokoomus Johteinen ryhmä tietää keille kunta takaa.Jos tämäkin tarina on totta viimme valt kokouksesta, kaupungin tulee luopua takauksesta ja antaa poikain seikkailla kokoomus valtuustoryhmän takaamana.
Jos nyt oikein olen ymmärtänyt niin summa jota on taattu on 64donaa. Yritystoiminnassa tuo on suomaraha jolla tuskin saadaan mitään aikaan.
On hienoa että Ähtärissä joku viitsii yrittää jotain, vaikka tässä on projekti joka tuo työtä vapusta syyskuun loppuun parille ihmiselle on se jo kuitenkin jotain
Yritys ideaa ajatellen, toivottavasti se nyt sitten tehdään kunnolla, ettei tehdä bliisiua säästöversiota, sillä nyky ihmiset ei lähde minnekään höpö juttuun polttamaan rahojaan. Ne vaatii rahoilleen vastinetta.
Jokainen työpaikka on tärkeä. Toivottavasti tämä idea menestyy.
Onnistuuhan se.Sisäpiirissä sovittu, suunniteltu ja kiireellä päätetty. Poissa avoimus, läpinäkyvyys.Se onnistuu näillä eväillä.
..... käsittääkseni yritys tulisi toimimaan tältä pohjalta
--> http://www.franchising.fi/jasenesittelyt?jasen=255
Selailin nettiä ja löysin jotain mielenkiintoisia seikkoja kuten liikevaihto Turun ja oliko se Lappeenrannan puistoilla n 550000€ vuonna 2012 ja tekivät tappiota.
Lippujen hinta aika korkea 10-30€.
Mutta silti mielenkiintoinen uutuus Suomessa varmasti herättää kiinnostusta.
Tietääkö joku tällä foorumilla kuka omistaa sen maa-alueen mihin puisto on suunnitteilla Ähtärissä. Paikka on hyvä juuri tälläiselle korkeuserojen vuoksi.
ähtärin eläinpuisto oy
uuden ja vanhan sisääntulo väliseen maastoon, kuten on lehrissä mainittu.
Joko ne muiden yrittäjien henkilöllisyys on selvinnyt? Vuokraako kyseinen yritys maa-alueen vai ostaako omakseen? Toivottavasti hinnat ovat kohdallaan.
hyvä porukka vetämäs Nuoruutta ja kokemusta.
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/ahtarin-flowpark-aukeaa-kesakuussa-1.1571086
Ihanaa!
Ai se kokoomuksen hanke, jota "ikiliikkujakin" mainosti, kehui, järjesteli, jne.
Ois luullut että ton kymmen henkisen porukan ei ois tarvinnut kaupungin takuita vinkua, kun jakaa lainan yrittäjien kesken. Ilmeisesti oma omaisuus jo kiinnitetty .
Onko totta, että kokoomuksen valtuustorymän puh johtaja Pekka Tupamäki olisi maininnut asiaa käsiteltäessä Ähtärin kaupungin valtuuston kokouksessa, että jos kaupunki ei takaa kokoomuksen valtuustoryhmä takaa.
Tätä esitystä en löytänyt pöytäkirjasta, mutta jos on esitetty onko pöytäkirja siis puuteellinen? Miksi ei ole mainintaa koko esityksestä, jos näin on lausuttu.
Miksi sitten kaupuki käyttäisi meitä muita takuuseen jos kokoomuksen valtuustoryhmä olisi luvannut yksin taata?
Kertokaa se hänelle?? Sanotaan laulussakin ja niitä laujiahan riittää.
Häh? Onko totta? Äkkiä äänitallenne esille.Tarkistetaan kuvanauhalta.Jos näin on,onko tapahtunut virhe? Jännä juttu,että jäljet johtavat taas sylttytehtaalle.
Mutta eikö maalikameran kuva kuitenkin ratkaise lopullisen sijoituksen?
Juu samaa lokalinjaa jatkaa taitaa vieteri ukko tai hyppy heikkikin Johdella ainakin Raskuttaa siihen tyyliin.
Juuri niin. Tälläinen oli (kesk) valtuutetun tarina, jos itse on kokouksessa kait sitä kuullun oikeen ymmärtää ja tulkkinaksi oli myös tuo sama oivallus tullut.
Mitä niihin vastuu kysymyksiin sanoistaan tulee niin sitä ei kuule kukaan tämän päivän päätöksistä Ähtärissä ota.
Pöytäkirjat on päätöspöytäkirjoja ja kesksutella ei saa, ei saa puhua.
"keskeneräisistä asioista ei saa puhua" Muu maailma elää sen mukaan, että ennen päätöstä asioista puhutaan. Sitä se pienenpiirin perimä tekee
Ähtärissä ei keskeneräisistä asioista saa puhua, valmisteilla olevista asioista ei tiedoteta ja päätetyistä asioita kirjataan pöytäkirjaan vain perustiedot. Kaupunki ei tiedota eikä keskustele. Se ei koskaan vastaa tai ota osaa julkiseen keskusteluun esim. lehtien palstoilla.
Valtuutettuja ja luottamushenkilöitä uhitellaan jatkuvasti pitämään suu supussa ja vain tehdyistä päätöksistä saa puhua, ei käsittelystä. Päätöksistä ei saa puhua ennenkuin ne ovat lainvoimaisia, vaikka kaupunki itse antaa tiedot lehdille ennen kuin edes pöytäkirjaa on tarkastettu. Tämä on toimintatapa Ähtärissä.
Flowparkista ei ole tiedossa muuta kuis salamyhkäinen porukka, joka sai vakuudet vaikka ei edes tiedetä, kenelle ne annettiin. Toiminnasta on annettu tiedote, joka maalailee hienoja tulevaisuudenkuvia.
Mutta odotellaan ja katsellaan miten tällä kertaa menestytään. Mentiinhän sitä aikoinaan vaaleissa valtuustoonkin tunnuslauseella "Sudet Inariin".
Miekin olen samaa mieltä.
Nämä sitten muka ovat meidän äänillä ajamassa kuntalaisten etuja.. Huh hu
Näkyy tuo yksi valtuutettu sähläävän joka paikassa.Saanut jo aika paljon vahinkoa Ähtärille. Ei kyllä nauti enää monenkaan luottamusta.
ei SL ole ennee valtuutettu
Joo oliskin, ei pääsis kähminnät puuta pidemmälle. Mutta puuha pekka se söheltää. Johdettu kuppikuntien ohjelmalla.
Pitäis antaa jo mitalli Ähtärissä söheltämisestä.
Valtuustossakin nostettu ihan turhantakia ja muutamalla sukulaistensa äänillä. Myötähäpeää tässä saa tuntea
Etenkin kun kokoomuksen piirin ihmisten nuhteita saa kuulla..
Siis onhan noihin nimiin jo totuttu,jokainen tietää.Muutama tyyppi joilla rahaa on.Minulla ei.
suksi myynnillä hankittua rahaa
eihän heissä suksikauppiaita ole. tairat sekoittaa... karilainen myy kaikkee pörisevää
Ai ruisleipääkö?
Akka syötti ruisleipää ja kylläpä pörisee
taitaa käydä nyt niin että koko parkkia ei tule ähtäriin... kuka tänne kateellisten paskahousujen maahan mitään tekisikään....