Meksikon kiertomatka

Tein Meksikon kiertomatkan. Ajoimme bussillamme 3000 km ja yövyimme yhdeksällä paikkakunnalla. Reittimme oli tosin vain pieni trippi maassa, joka on pinta-alaltaan kuusi kertaa ja väestöltään 20 kertaa Suomen kokoinen, kummassakin suhteessa hyvin paljon suurempi kuin yksikään Euroopan maa Venäjää lukuun ottamatta, mutta matkamme suuntautui kuitenkin historiallisesti merkittävimpään osaan Meksikossa, pääkaupunki Mexico Citystä (Ciudad de Mexico) kaakkoon ensin Atlantin rannikon suunnassa, sitten poikki maan ja paluu Tyynen valtameren rannikon suunnassa.

Enimmäkseen ajelimme ylängöillä ja vuoristoissa, 1-3 km:n korkeudessa. Pääkaupunki on 2400 metrin korkeudessa, samoin monet muut yöpymiskaupunkimme. Yöpymiskaupungeistamme useimmissa on vielä vahvasti siirtomaa-aikainen leima, samoin oli hotelleissamme, joissa yövyimme. Näkemistämme ja kokemistamme kaupungeista peräti neljä kuuluu Unescon Maailmanperintö -kohteisiin. Reittimme vuoristomaisemat olivat todella upeita, näimme mm. Meksikon korkeimman vuoren 5700 metriin lumihuippuisena kohoavan Pico de Orizaban, mutta hienoja olivat myös alemmat ja tasaisemmat maisemat tavattoman monipuolisine viljelyksineen (maissi, vehnä, puuvilla, lukemattoman moninaiset hedelmät tuottavat hedelmätarhat ja jonkin verran nähtiin myös riisi- ja tupakkaviljelmiä.

Sää oli sateeton ja hieno koko ajan, ylängöillä päivälämpötilat hieman alle 30 C, alavimmilla mailla jopa 35 C. Öisin ja aamuisin viileämpää.

Meitä oli matkassa 28 hengen seurue, jo seniori-ikäisiä hyvin kokeneita matkailijoita useimmat. Oppaamme oli loistava; jo vuosikymmenet ammattioppaana toiminut ja mm. vuosia Meksikossa asunut n. 60-v. nainen. Bussimatkojen aikana häneltä saimme valtavan tietoiskun Meksikon historiasta, sen nykyisyydestä, kansasta ja kulttuurista. Matka oli erittäin hyvin suunniteltu. Täällä ei saa mainostaa, joten en mainitse matkatoimiston nimeä, mutta jatkossa olevan matkaohjelman perusteella sekin selvinnee netistä.

Meksikossa en ollut aikaisemmin käynyt muuten kuin Kalifornian matkalta pistäytymällä Meksikon puolella Tijuanassa. Minulla on eräitä lempimaita, joissa olen tehnyt useitakin reissuja (mm. Intia) ja eräissä niistä viettänyt pitempiäkin aikoja (kuten Egypti ja Israel), mutta nyt kyllä luen Meksikonkin suosikkimaihini ja voin tehdä sinne toisenkin reissun, esim. Yukatanin niemimaalle.

Matkaohjelmamme lyhyesti:

1. päivä: Helsinki-Lontoo Heathrow-Mexico City
2. päivä: Mexico City:ssä tutustuimme yli 20 miljoonan asukkaan metropolin moniin nähtävyyksiin kuten Cortesin kansallispalatsiin, jonka portaikon seiniin on Diego Rivera maalannut maan dramaattista historiaa (1521-1930) ja tutkimme mm. Antropologisen museon, jota pidetään yhtenä maailman parhaimmista, ym..
3. päivä: Teotihuacán muinaisten intiaanien rakentama kaupunki, jossa kohoavat mm. lähes 100 metriä korkeat Auringon ja Kuun pyramidit. Sieltä jatkoimme ihmeellisen kauniiseen Guadalupen basilikaan, jonka historia on kauneuttakin ihmeellisempi. Sieltä edelleen Pueblaan.
4. päivä: Pueblasta jatkoimme rannikolle kuuluisan säveltäjän Augustin Laran (Granada ym..) synnyinkaupunkiin Tlacotalpaniin ja sieltä edelleen Vera Crutsiin, jossa teimme merellä veneretken, ja edelleen San Andrés Tuxtlaan.
5.päivä: San Andrés Tuxtla-tupakkatehdas-Villa Hermosa-Palenque
6. päivä: Palenquen mayarauniot ja sademetsäretki, jolla näimme mm. paljon viidakon eläimiä
7. päivä: Palenque-San Cristóbal de las Casas-kaupunkikierros
8.päivä: San Cristóbal de las Casas-vierailu intiaaniheimojen luona-kuuluisan arkeologi Frans Blomin nykyisin museona toimiva kotitalo Casa Na Bolom
9. päivä: San Cristóbal de las Casas-lähes kilmometrin syvyisessä kanjonissa kulkeva Grijalvajoki, jolla teimme pitkän veneretken-Tehuantepec
10. päivä: Tehuantepec-käsityöläiskylä-Tule-puu, maailman vanhin ja suurin sypressi, 2000 vuotta vanha, ympärysmitta 30 metriä-Oaxaca
11. päivä: Oaxaca-Zapoteekki-intiaanien muinainen Monte Albán temppelivuori porraspyramideineen.
12. päivä: vuorten rinteille kipeävä Taxcon hopeakaupunki; matkamme ”sokeri pohjalla”
13. päivä: Taxco-Mexico City-kotimatka alkaa
14.päivä: Saapuminen Helsinkiin

Olihan matka melko rasittava, varsinkin vuorokauden suuntaansa kestävät siirtymälennot, mutta oli myös vaivan arvoinen. Seurueemme oli kyllä sitä mieltä, että matka ylitti odotuksemme. Otin matkalla lähes 1000 valokuvaa pienellä turistikamerallani. Tämän jatkona niistä muutama kuva.

7

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4261
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2370
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1911
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1505
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1483
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1324
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      801
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      757
    10. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      721
    Aihe