Moda Laakso Riihimäki ja loppuunmyynti

ennustajaeukko

Näin oli tänään lehdessä. Pitkään tappiollista toimintaako?

4

1359

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Goodmanni

      Juurihan tuo aukaisi uuden myymälän katteella eli "ryysyrannassa"..., tosin keskustan myymälä kait sulki siinä sivussa.

    • Moda Laakso

      Kauppakeskus Atomi ollut puolityhjä vuosia (suuria lupauksia ollut paljon) ja esim. pankin neuvottelutilat sekä konttori ei tue viikonloppu sekä ilta kauppaa. Riihimäki paikkakunnan koon takia jää Hyvinkään jalkoihin kun ketjut miettivät uusien liikkeiden sijoittamista seudulle. Ei ole tällä hetkellä kovin kannattavaa pitää kohtuullista valikoimaa keskuksessa missä vain 2 muuta vaateliikettä ja uusia ei ole saatu houkuteltua. Kaavoituksessa tehty jo virheet kun tehty kaksi hypermarkettia erikoismyymälöineen eri paikkaan, ostovoima hajoaa. Asiakkaat haluaa kiertää useamman myymälän ja tehdä ostopäätöksen. Helpompaa esim. Willassa ja Goodmanissa kiertää useampi myymälä ja tehdä vaateostokset. Mielellään olisimme jatkaneet Riihimäellä jos asiakkaat olisivat tehneet ostokset paikkakunnallaan, nyt eurot valuu varsinkin Hyvinkäälle viikonloppuisin. Asiakkaiden äänestäminen jaloillaan ymmärrettävää, koska tyhjät tilat Atomissa eivät luo mielikuvaa vireästä keskuksesta ja hyvästä valikoimasta. Negatiivinen kierre ollut valmis.

      Laakso on toiminut vuodesta 1922 lähtien Riihimäellä ja useat työntekijät ovat tehneet koko työuransa meidän palveluksessa. Nyt juuri jäi työntekijä eläkkeelle yli 40 vuoden työuran jälkeen. Riihimäen myymälässä myös melkein saman työuran tehneitä työntekijöitä. Lähtökohtana on ollut pitää huolta henkilökunnasta ja luoda hyvinvointia paikkakunnalle käyttämällä paikkakunnan palveluita sekä osaajia. Päivittäin teemme valintoja siitä miten paikkakunnan palvelut ja tarjonta säilyy tai muuttuu. Lähtökohtana toiminnassamme on tarjota kohtuullinen valikoima laadukkaita vaatemallistoja sekä henkilökohtaista palvelua. Sillä on pärjätty vaihtelevasti yli 90 vuotta. Yksi maailmansota, öljykriisi, 90-luvun lama jne.. Paljon yrittämistä niin työntekijöiltä kuin kauppiailta.
      Tänään Aamupostista otettiin yhteyttä ja kysyttiin Riihimäen tilanteesta. Toimittajaa ei kiinnostanut viikko sitten meidän positiiviset uutiset uusi isompi myymälä Hämeenlinnassa ja kaksi uutta työntekijää. Negatiiviset uutiset myy ja yrittämisen riski sekä yrittäjän yritys työllistää ei selvästi kiinnosta. Kaksi haastavaa vuotta takana ja tarkoitus näillä muutoksilla sekä uutta luomalla taata toiminta jatkossakin. Olemme olleet matkan varrella onnekkaita että asiakkaat ovat olleet uskollisia meille ja näin olemme pärjänneet muutamat haastavammat vuodet. Kiitos siitä kuuluu asiakkaillemme.
      Olemme pystyneet laajentamaan merkkivalikoimaa uusilla merkeillä ja tarkoitus olisi että asiakas kokisi löytävänsä Laaksolta jotain uutta vaatekaappiin. Toivon mukaan Riihimäkeläiset asiakkaat löytävät meidät jatkossa Willasta tai Goodmanista. Molemmissa myymälöissä naisten ja miesten vaatemallistoja.

    • Jope34

      Kiitokset Modalle asiallisesta postauksesta. Tämä on tilanne valitettavasti monen muunkin liikkeen kohdalla Riihimäellä, uudet liikekeskukset kaukana keskustasta ovat olleet vääränlaista kaavoituspolitiikkaa. Joku vastaavanlainen ilmiö ilmeisesti tapahtui edellisen laman aikaan autokaupoille, uutta autoa ei enää voi Riihimäeltä ostaa.

      Suurin häviäjä tässä touhussa on Riihimäki ja paikalliset asukkaat. Nähdään kuitenkin vaatekaupoilla jatkossakin, vaikka sitten Villassa tai Goodmanissa.

      Menestystä yrittämiseen nyt ja jatkossa.

    • Laatua

      Harmi. Jatkossa sitten Willaan tai Goodmanniin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2627
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      116
      2323
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1648
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      193
      1156
    5. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1068
    6. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      49
      1063
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      981
    8. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      783
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      783
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      754
    Aihe