Kirjeen lähetys ulkomaille

melko uusavuton

Hei! Haluaisin siis lähettää kirjeen Englannissa asuvalle poikaystävälleni. En ole ennen lähettänyt mitään ulkomaille ennen, ja muutenkin posti on melko abstrakti käsite minulle.
Minkälainen postimerkki täytyisi olla, miten kirjoitan osoitetiedot kirjeeseen, mihin pistän kirjeen että se lähtee ulkomaille... voisitteko selittää ihan kaiken? :)
En tiedä onko tämä sitten oikea paikka tälle, mutta ajattelin nyt pistää tämän tänne kuitenkin.

1

2302

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ifilor

      Kysy ensin poikaystävältäsi, mikä hänen tarkka osoitteensa on. Kirjoita osoite kuoren päälle ja täydennä osoite kirjoittamalla sen alle maan nimi. Voit kirjoittaa englanniksi.
      Mene kirjeen kanssa postiin, ota vuoronumero ja sano sitten virkailijalle, että haluat lähettää kirjeen. Hän ehkä punnitsee kirjeen, koska hinta määräytyy painon mukaan. Maksa ja lähde pois.

      Postimerkkejä voi ostaa muualtakin, mutta postissa virkailija tietää, paljonko merkkejä tarvitaan tuon painoiseen kirjeeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3364
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      552
      2078
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe