Ykspihlajan uudenkoulun paikka.
Koulun pitäisi olla keskeisellä paikalla johon on lyhyt matka joka puolelta Ykspihlajaa, hyvä paikka olisi Satamakadun ja Sammonkadun välissä oleva tyhjä alue vuokrataloista Pohjoisväylään päin.
Alueella oleva kuiva oja voidaan täyttää kunhan ensin laitetaan ojan pohjalle sadevesiviemäriputket, alueesta tulisi kapea viheralue.
Koulu tulisi rakentaa tiensuuntaisesti pitkittäin jolloin koulun piha jäisi etelään päin.
Koulun etelä puolelle paljon esim turvalasia ja koulun sisäpuolelle valoisa koulun mittainen käytävä josta luokkiin meno tapahtuisi, käytävälle jokaista koululaista varten lukittavat kaapit.
Koulua voisivat käyttää jos on tarvetta myös Nuolipuron alueen asukkaat.
Koululta olisi melko lyhyt matka myös urheilukentälle, kuntoradalle, kirkkoon sekä Koivuhaan alueen palveluihin ja linja-autopysäkille.
(ei potin rantaan)
Ykspihlajan
15
162
Vastaukset
- Street view Kölitie
Eikö Kölitiellä ole vain tyhjiä tontteja.
Tie on valmiina, mutta mitään ei ole rakennettu sinne. - koulunpaikka
Kölitie liian kaukana ykspihlajasta.
- pösaser
Vain kilometri väliä entiseen kouluun.Naurettavaa touhua tuo tekesin homma.Kaupungin virkamiehet eivät uskalla puhua.
- koulunpaikka
Tätä voisi kehitellä> edullinen viipalekouluratkaisu.
"Ykspihlajaa, hyvä paikka olisi Satamakadun ja Sammonkadun välissä oleva tyhjä alue vuokrataloista Pohjoisväylään päin." - uusi koulu
Älkää vaan kanattako potinrannan asutus alueelle koulua, siellähän on korkeajännite sähköjohtolinjat joiden varoetäisyy asutuksesta ovat aivan liian pienet.
Pitkillä välimatkoilla sähköä siirretään Suomessa kolmivaiheisena 10–400 kilovoltin jännitteellä. Vasta lähellä kuluttajaa, noin 1–3 kilometrin etäisyydellä, se muunnetaan 230/400 voltin pienjännitteeksi eli verkkovirraksi häviöiden minimoimiseksi.
400 kilovoltin voimajohtojen alla sähkökentän voimakkuus saattaa olla niin
suuri, että siellä voi oleskella vain lyhytaikaisesti. Magneettikenttien terveys
vaikutuksista ei ole täyttä varmuutta. Säteilyturvakeskus (STUK) suosittelee
välttämään asuinrakennusten, koulujen ja päiväkotien rakentamista voimajoh
tojen välittömään läheisyyteen - koulunpaikka
Liian lähellä vai sopivan kaukana.
Altistumisrajat suojaavat kenttien tunnetuilta terveysvaikutuksilta
Voimakkaat sähkö- ja magneetti kentät ovat ihmisille vaarallisia.
Kenttä aiheuttaa ihmiseen sähkövirtoja, jotka saattavat riittävän voimakkaina aiheuttaa esimerkiksi tahattomia lihaskouristuksia, valonvälähdyksiä silmissä tai jopa sydämen kammiovärinän. Pahimmat haittavaikutukset voivat olla samanlaiset kuin sähköiskusta, jonka saa jännitteisestä johti mesta.- Mietittävää
Seurakunta myy kirkkon, ja siihen tulee koulu, neuvotteluja kiinteistön ostosta käydään !
-ps. Järkevin ja halvin ratkaisu, seurakunnalle käden ojennus, koska kustannukset ovat kovat käyttöasteeseen verrattuna. - kirkkoapu
Joo se käden ojennus pitäisi tulla seurakunnalta, hyvään tarkoitukseen voisi antaa vaikka ilmaiseksi.
Avustuksia annetaan paljon huonompaankin tarkoitukseen kuin "pikkumoskovaan".
- vanha asukas
Päiväkotikin taitaa olla liian lähellä voimalinjaa??
- toinen vanha
Sydämen tahdistin tempuille kun kävelee voimalinjan läheisyydessä
- Epeli ajattelija
Uusi koulu vaan ponttoonien päälle ja mereen. Voi siirtää kesäksi vaikka tankkariin luontokouluksi tai suntinsuulle kesäajaksi.
- uusikoulutulee
KOKKOLA (KP)
Ykspihlaja saanee uuden koulun noin kilometrin päähän vuonna 1920 rakennetusta nykyisestä koulurakennuksesta.
Torstai-iltana istunut kaupungin opetus- ja kasvatuslautakunta esittää kaupunginhallitukselle, että Lahdenperään rakennetaan peruskoulun uudisrakennus, jonka yhteyteen tulee 60-paikkainen päiväkoti. Tilat suunniteltaisiin monikäyttöisiksi, tehokkaiksi ja muunneltaviksi, erityisesti käytävä- ja aulatilojen osalta.
Uudisrakennus sijaitsisi Lahdenperän ja Ykspihlajan välisellä puistoalueella, nykyisen Kermatien päässä. Rakentamiskustannukset ovat noin 5,4–5,7 miljoonaa euroa. Laskelmassa ei ole huomioitu päiväkodin rakentamisesta aiheutuvia kuluja.
Metsäkadulla sijaitsevan vanhan koulurakennuksen peruskorjaus- ja laajennuskustannuksiksi oli arvioitu noin 4,8 miljoonaa euroa, mutta Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) joulukuisen 2014 lausunnon jälkeen koulun peruskorjaus ei tule kysymykseen.
Lausunnossa todettiin, että koulu tulee sijoittaa kauemmaksi suuren teollisuusalueen suuronnettomuusvaaran konsultaatiovyöhykkeeltä, esimerkiksi Ykspihlajan asuinalueen ja Lahdenperän työpaikka-alueen väliselle alueelle.
Turvallisuus tärkeää
Lautakunnan esityksessä on huomioitu myös koulun läheisyydessä kasvava rataliikenne.
Liikenneviraston joulukuussa 2014 antaman lausunnon mukaan Suomen kolmanneksi suurimman yleissataman ja kaivannaisteollisuuden ykkössataman liikenteen kasvu edellyttää Ykspihlajan tavararatapihan ja väliratapihan raiteiston laajentamista sekä lisä-raiteen rakentamista Kokkolan ratapihan ja Ykspihlajan väliratapihan välille.
Opetus- ja kasvatuslautakunnan esityksellä ei ole vaikutusta kaupungin kouluverkkoon. Uuden koulun sijainti mahdollistaisi myös tarkastelun Koivuhaan, Kvikantin ja Öjan koulujen oppilaiden opetuspaikasta. Läheisen Nuolipuron alueen koululaiset voisivat käydä koulua Koivuhaan ja Ykspihlajan koulujen välillä.
Selvityksessä ehdotetaan kevyen liikenteen alikulun rakentamista Pohjoisen ohikulkutien alitse.
Ykspihlajan koulussa havaittiin vakavia sisäilmaongelmia helmikuussa 2014 tehdyissä mittauksissa. Ykspihlajan koulu siirrettiin väliaikaisiin tiloihin ja koulua käydään väistötiloissa Vingenkadulla, entisissä kauppaoppilaitoksen tiloissa. - Eikermaa
Kirkko alas ja koulu ylös.
Kirkon paikalle uusi koulu ja päiväkoti voi vielä jatkaa nyk paikallaan, ovat lähellä toisiaan.
Kermatin pää on sivussa voimalinjan ja teollisuuden läheisyydessä, sieltä on tullut tähänkin saakka pöly- ja melusaastetta. - Parashomma
Koivuhakaan, uudistettu koulu, muuta ei tarvita. Omat alikulut koululaisille pohjoisväylän alitse ja koivuhaantien alitse.
- Anonyymi
Onko hyvä mesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3102295Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi2342162Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano511357- 871271
- 1021216
- 821211
Millainen ihminen linda brandt-ahde on
Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta431205Martina makkarankuori päällä
Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose1621177- 1171080
Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.191038