win 7 vaatima tila

Riittävästi

Kuinka paljon Win 7 Home Premium tarvii tilaa SSD levyllä? Levy 120 Gb Kingston. Pitäisi jäädä tilaa muillekkin perusohjelmille ei peleille! Riittääkö 120 Gb?

12

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hkirra

      mulla näyttää windows kansio: koko levyllä 29 gigaa. käyttis w 7 ultimate.
      programfiles ja programfiles (x86) näyttävät yhteensä 146 gigaa mutta minulla on kymmenkunta peliä asennettuna ja kuvankäsittely ja videoeditointi softaa muuta.
      Kyllä tuo windowsille riittää ja sen lisukkeille mitä siihen tarvitaan.
      mutta jos budjetti sallii niin osta 250 giganen. ei sitä tilaa koskaan liikaa ole :)

    • Noin 30 Gt.

    • tuollainen levy mulla http://www.verkkokauppa.com/fi/product/22065/dtqkn/Crucial-MX100-256-Gt-SATA-III-SSD-2-5-16nm-SSD-kovalevy

      ohjelmat kaikki ssd levyllä http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Untitled_PanoraSSd ohjelmat_zpszkuwn5ig.jpg

      http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/82 ohjelmaa_zpsc1djaib3.jpg

      tuossa tilanne ssd ja mekaaninen levy http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/ssd 1__zpsfm9uhhxb.jpg

      ssd levystä en enää luovu, 2 konetta käytössä toisessa tuo ssd levy missä käyttöjärjestelmä ja ohjelmat ja lisänä mekaaninen levy lähinnä varastona, toinen kone samoilla osilla mutta vain mekaaninen levy niin on ero kuin yöllä ja päivällä, kaikki käy hidastetusti ssd levy-koneeseen verrattuna

    • 40Gt riittää aika hyvin perusasennukseen. Pelit sitten vie paljon tilaa että niille sitten kannattaa mitoittaa erikseen tilaa.

    • Windows 8.1:llä: Windows Program Data/Files-kansiot läppärin integroidun Intelin näytönohjaimen kansiot = 21,8Gt

      Ei tuo nyt paljoa vie..

    • 3Timo

      Mul näyttäis toi 7 (x64 Pro) vievän tsydeemipartitiolta 46,7 Gigaa kun jättää molemmat Program Files kansiot pois laskuista.

    • sydemrequirements

      16 Gt vapaata kiintolevytilaa (32-bittinen) tai 20 Gt (64-bittinen).

      En asentaisi noin vanhaa käyttistä SSD:lle. Sehän ei edes tunnista kuin yhden fyysisen suorittimen. Minulla on 8.1:ssä neljä ydintä.

      • 64-bittinen Windows 7 tukee maksimissaan 256:tta prosessoriydintä, Home-versio vain yhtä fyysistä suoritinta, Prosta ylöspäin kahta.


      • 3Timo

        Eikös fyysinen suoritin nyt kuitenkin ole eri asia kuin ydin?
        1 fyysisessä suorittimessa voi olla (tulevaisuudessa) vaikka 100 ydintä!


      • Kollimaattori kirjoitti:

        64-bittinen Windows 7 tukee maksimissaan 256:tta prosessoriydintä, Home-versio vain yhtä fyysistä suoritinta, Prosta ylöspäin kahta.

        Ja tällä ei ole oikeastaan mitään väliä kotikäytössä. Yrityskäytössä voisi jopa ollakin.


      • 3Timo kirjoitti:

        Eikös fyysinen suoritin nyt kuitenkin ole eri asia kuin ydin?
        1 fyysisessä suorittimessa voi olla (tulevaisuudessa) vaikka 100 ydintä!

        Periaatteessa sama, onko esim. kahta prosessoria tehtävienhallinnassa näyttävässä koneessa kaksi erillistä yksiytimistä prosessoria vai yksi kaksiytiminen prosessori, mutta käytännössä sekä suorituskyvyissä ja lisenssiehdoissa on eroja.

        Täsmennyksenä se, ettei Windows 8 tue sen useampia fyysisiä prosessoreja kuin Seiskakaan: tavallisessa yksi CPU, Prossa kaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      175
      6471
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1784
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1558
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1300
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      982
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      37
      938
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      901
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      849
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      235
      804
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      799
    Aihe