Läppäriä käytetty neljä vuotta lähes päivittäin monta tuntia päivässä.Samassa tilassa paistettu pannulla ruokaa neljän metrin päässä.Kuinka likainen tuuletin voi olla;siis ei ole puhdistettu koskaan kunnolla ,ei siis avattu konetta.
Kone ei enää käynnisty kuin satunnaisesti.Huollon mukaan emolevyssä vikaa.
Kuinka likainen läppärin tuuletin voi olla
15
<50
Vastaukset
- muuteneitiedä
Sen tietää vain kun avaa koneen.
- Puhdistettava
Noissa olosuhteissa se voi olla todella likainen. Rasvaa menee ainakin ja pölyt siihen päälle, niin siinä tuskin on enään jäähdytystä ollenkaan!
- pölynsuodattimet
Eihän rasva haittaa mitään, päinvastoin. Laakereita pitääkin rasvata, tuuletin toimii kuin uusi.
Lähinnä kissan- ja koirankarvat saavat tuulettimen hidastumaan ja lopulta pystähtymään viimeistään 2-3 vuodessa, jos huoneistossa on kotieläimiä. Kannattaa tehdä vanhoista nylon sukkahousuista pölynsuodattimet ilmanottoaukkojen eteen. - ridiculous_väite
No kuule, eipä se rasva pääse sinne laakereihin, ne on suojattu, hönöpää. Ja sukkahousuista menee pöly läpi, sais olla jotain 10 micronia pölysuoja ettei menis pöllyä sisään. Vai luuletko, että vasta villakoirat on pölyä?
- pölynsuodattimet
Eivät ne laakerit ilmatiiviitä ole. Minne ilma pääsee, pääsee myös pienet rasvapartikkelit.
10 mikronin imureista tuttuja HEPA-suodattimia puolestaan ei ole missään ATX-koteloissakaan joissa on pölynsuodattimet. Normaalit pölynsuodattimet tai nylon-sukkahousut riittävät ihan hyvin pc koneisiin, ja ovat paljon parempia kuin ei suodatinta ollenkaan.
- hot-s-pots
Läppärin lämmöt voisi katsoa, silloin kun se satunnaisesti käynnistyy.
- täynnä_passkaa
Suurinpiirtein tuon näköinen:
http://www.daftdog.co.uk/cleaning-your-computer-part-2-the-laptop-netbook-or-notebook/ Ropelin siivet voivat näyttää tuulessa hulmuavilta viiksiltä, mutta eipä se vielä mitään: itse radiaattori, jossa lämmön pitäisi haihtua läpivirtaavaan viileään ilmaan saattaa näyttää siltä kuin tarkoituksella oltaisiin pakattu radiaattorin jäähdytyslevyjen väliin taatusti ilmaa läpäisemätön kerros hienoa villahuopaa.
Emolevy voi tosin olla jo lopullisesti hajalla, joten tieto säännöllisen puhdistuksen välttämättömyydestä saattaa olla tullut liian myöhään.Niin, itse pölyhän ei sinällään yksinään sitä vahinkoa aiheuta, erittäin merkittävä tekijä on piirin ja jäähdyttimen välissä oleva tahna, joka ajan ja korkeiden lämpötilojen myötä kuivuu ja kovettuu aiheuttaen huomattavan lämpötilan nousun ja siten hajoamisen. Ne tahnatkin tulis vaihtaa hyvin monissa tapauksissa, sillä noissa viittä-vaille-ääritapauksissa pölyn poisto auttaa kyllä jonkin verran, mutta tahnojen vaihto on se merkittävin.
"Emolevyn" hajoaminen hyvin useasti tarkoittaa itseasiassa vain ja ainoastaan sillä olevaa näyttispiirin ylikuumenemisen takia. Niistä tosin aluksi menee vain itse heikot juotokset, jotka ovat uudelleenpallotettavissa joko kunnon laitteistolla tai uunittamalla. Oikeasti kärähtäneitä näyttiksiä taasen on aika vähän.
Toki "emolevyn" hajoaminen voi viitata myös piirisarjaa ja itse emolevyyn, mutta harvemmin näin. Niissä ylikuumenemisongelmaisissa läppäreissä (esim. HP DV7 ja vastaavat) ongelmat pääosin olivat näyttiksessä. Noissa ed. mainituissa HP:issä huoltotoimenpide oli tehty aivan älyttömäksi ihan prossunkin osalta - koko läppäri pitää purkaa ja se on tehty mahdollisimman vaikeaksi, epäkäytännölliseksi ja aikaa vieväksi, siinä missä monella kilpailijalla kyse oli neljästä ruuvista ja viidestä minuutista.- pcmuseo
Ei uunia läppärin emolle. Tuhosin uunittamalla nc6000:n emon. Ennemmin kuumailmapuhaltimella lämpöä pohjois-sillalle. Korjasin juuri G62-b16SO ja tx2590eo:n emot tuolla kuumailmapuhallin konstilla. Noissa yhteistä NB:n integroitu AMD(ati) näyttis.
t:p - herrajumala
pcmuseo kirjoitti:
Ei uunia läppärin emolle. Tuhosin uunittamalla nc6000:n emon. Ennemmin kuumailmapuhaltimella lämpöä pohjois-sillalle. Korjasin juuri G62-b16SO ja tx2590eo:n emot tuolla kuumailmapuhallin konstilla. Noissa yhteistä NB:n integroitu AMD(ati) näyttis.
t:pUunia? Herran jestas mitä ohjeita täällä annetaan!
pcmuseo kirjoitti:
Ei uunia läppärin emolle. Tuhosin uunittamalla nc6000:n emon. Ennemmin kuumailmapuhaltimella lämpöä pohjois-sillalle. Korjasin juuri G62-b16SO ja tx2590eo:n emot tuolla kuumailmapuhallin konstilla. Noissa yhteistä NB:n integroitu AMD(ati) näyttis.
t:pJoo, oikeassa olet, liikaa komponentteja ja erilaisia kiinnityksiä noissa. Tuli noi uunittelut mieleen vaan Nvidian näyttiksistä (G80, G92)
Eipä ole kyl tullu noita läppäreiden integroituja korjailtua edes kuumailmapuhaltimella sen takia, että mikäli noita päätyy ottamaan ja kaikki muu on kunnossa, yleensä niistä vehkeistä saa osissa ihan ok hinnan verrattuna korjaamisen vaivaan / aikaan / riskeihin. Toki noita omaks huviks voi tehdä, mut lähtökohtaisesti "ei tule kuvaa hurisee"- tapauksista en maksaisi juuri mitään.
Kunnollisella reflow asemalla liukuhihnatyöllä ja kunnon määrillä varmaan oliskin kannattavaa puuhaa korjata noita. Pl. tosiaan ne HP:n purku/kasaus. Kyllähän sekin sitten menee rutiinilla, mutta on harvinaisen veemäiseksi tehty.- pcmuseo
herrajumala kirjoitti:
Uunia? Herran jestas mitä ohjeita täällä annetaan!
qui?
http://keskustelu.afterdawn.com/threads/näytönohjaimien-korjaus-reflow-uunissa-kokemuksia.218573/
...
http://www.overclockers.com/the-oven-trick-repairing-your-broken-video-card-with-an-oven/
Ihan yleinen temppu saada BGA piirien kontaktit uudelleen levyyn kiinni (edes hetkeksi).
Pyyheliina temppua en ole kokeillut:
http://chrisbrooker.ca/index.php/towels-are-a-laptops-best-friend-hp-tx1220us/
t:p
- oivariini.olla
Se kantsii joskus putsata, se tuuletin oikee imee pölyt sinne sisään.
http://i700.photobucket.com/albums/ww7/tsmith35x/clean.jpg - pcmuseo
Tuossa kuva tuon K.I.A. G62:n tuulettimesta:
http://kuvapilvi.fi/k/ygvy.jpg
t:p
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1615620Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas904636Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2044601Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1784528Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64499Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa634386Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153969Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast403888Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL1003818Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1123728