Läppäriä käytetty neljä vuotta lähes päivittäin monta tuntia päivässä.Samassa tilassa paistettu pannulla ruokaa neljän metrin päässä.Kuinka likainen tuuletin voi olla;siis ei ole puhdistettu koskaan kunnolla ,ei siis avattu konetta.
Kone ei enää käynnisty kuin satunnaisesti.Huollon mukaan emolevyssä vikaa.
Kuinka likainen läppärin tuuletin voi olla
15
<50
Vastaukset
- muuteneitiedä
Sen tietää vain kun avaa koneen.
- Puhdistettava
Noissa olosuhteissa se voi olla todella likainen. Rasvaa menee ainakin ja pölyt siihen päälle, niin siinä tuskin on enään jäähdytystä ollenkaan!
- pölynsuodattimet
Eihän rasva haittaa mitään, päinvastoin. Laakereita pitääkin rasvata, tuuletin toimii kuin uusi.
Lähinnä kissan- ja koirankarvat saavat tuulettimen hidastumaan ja lopulta pystähtymään viimeistään 2-3 vuodessa, jos huoneistossa on kotieläimiä. Kannattaa tehdä vanhoista nylon sukkahousuista pölynsuodattimet ilmanottoaukkojen eteen. - ridiculous_väite
No kuule, eipä se rasva pääse sinne laakereihin, ne on suojattu, hönöpää. Ja sukkahousuista menee pöly läpi, sais olla jotain 10 micronia pölysuoja ettei menis pöllyä sisään. Vai luuletko, että vasta villakoirat on pölyä?
- pölynsuodattimet
Eivät ne laakerit ilmatiiviitä ole. Minne ilma pääsee, pääsee myös pienet rasvapartikkelit.
10 mikronin imureista tuttuja HEPA-suodattimia puolestaan ei ole missään ATX-koteloissakaan joissa on pölynsuodattimet. Normaalit pölynsuodattimet tai nylon-sukkahousut riittävät ihan hyvin pc koneisiin, ja ovat paljon parempia kuin ei suodatinta ollenkaan.
- hot-s-pots
Läppärin lämmöt voisi katsoa, silloin kun se satunnaisesti käynnistyy.
- täynnä_passkaa
Suurinpiirtein tuon näköinen:
http://www.daftdog.co.uk/cleaning-your-computer-part-2-the-laptop-netbook-or-notebook/ Ropelin siivet voivat näyttää tuulessa hulmuavilta viiksiltä, mutta eipä se vielä mitään: itse radiaattori, jossa lämmön pitäisi haihtua läpivirtaavaan viileään ilmaan saattaa näyttää siltä kuin tarkoituksella oltaisiin pakattu radiaattorin jäähdytyslevyjen väliin taatusti ilmaa läpäisemätön kerros hienoa villahuopaa.
Emolevy voi tosin olla jo lopullisesti hajalla, joten tieto säännöllisen puhdistuksen välttämättömyydestä saattaa olla tullut liian myöhään.Niin, itse pölyhän ei sinällään yksinään sitä vahinkoa aiheuta, erittäin merkittävä tekijä on piirin ja jäähdyttimen välissä oleva tahna, joka ajan ja korkeiden lämpötilojen myötä kuivuu ja kovettuu aiheuttaen huomattavan lämpötilan nousun ja siten hajoamisen. Ne tahnatkin tulis vaihtaa hyvin monissa tapauksissa, sillä noissa viittä-vaille-ääritapauksissa pölyn poisto auttaa kyllä jonkin verran, mutta tahnojen vaihto on se merkittävin.
"Emolevyn" hajoaminen hyvin useasti tarkoittaa itseasiassa vain ja ainoastaan sillä olevaa näyttispiirin ylikuumenemisen takia. Niistä tosin aluksi menee vain itse heikot juotokset, jotka ovat uudelleenpallotettavissa joko kunnon laitteistolla tai uunittamalla. Oikeasti kärähtäneitä näyttiksiä taasen on aika vähän.
Toki "emolevyn" hajoaminen voi viitata myös piirisarjaa ja itse emolevyyn, mutta harvemmin näin. Niissä ylikuumenemisongelmaisissa läppäreissä (esim. HP DV7 ja vastaavat) ongelmat pääosin olivat näyttiksessä. Noissa ed. mainituissa HP:issä huoltotoimenpide oli tehty aivan älyttömäksi ihan prossunkin osalta - koko läppäri pitää purkaa ja se on tehty mahdollisimman vaikeaksi, epäkäytännölliseksi ja aikaa vieväksi, siinä missä monella kilpailijalla kyse oli neljästä ruuvista ja viidestä minuutista.- pcmuseo
Ei uunia läppärin emolle. Tuhosin uunittamalla nc6000:n emon. Ennemmin kuumailmapuhaltimella lämpöä pohjois-sillalle. Korjasin juuri G62-b16SO ja tx2590eo:n emot tuolla kuumailmapuhallin konstilla. Noissa yhteistä NB:n integroitu AMD(ati) näyttis.
t:p - herrajumala
pcmuseo kirjoitti:
Ei uunia läppärin emolle. Tuhosin uunittamalla nc6000:n emon. Ennemmin kuumailmapuhaltimella lämpöä pohjois-sillalle. Korjasin juuri G62-b16SO ja tx2590eo:n emot tuolla kuumailmapuhallin konstilla. Noissa yhteistä NB:n integroitu AMD(ati) näyttis.
t:pUunia? Herran jestas mitä ohjeita täällä annetaan!
pcmuseo kirjoitti:
Ei uunia läppärin emolle. Tuhosin uunittamalla nc6000:n emon. Ennemmin kuumailmapuhaltimella lämpöä pohjois-sillalle. Korjasin juuri G62-b16SO ja tx2590eo:n emot tuolla kuumailmapuhallin konstilla. Noissa yhteistä NB:n integroitu AMD(ati) näyttis.
t:pJoo, oikeassa olet, liikaa komponentteja ja erilaisia kiinnityksiä noissa. Tuli noi uunittelut mieleen vaan Nvidian näyttiksistä (G80, G92)
Eipä ole kyl tullu noita läppäreiden integroituja korjailtua edes kuumailmapuhaltimella sen takia, että mikäli noita päätyy ottamaan ja kaikki muu on kunnossa, yleensä niistä vehkeistä saa osissa ihan ok hinnan verrattuna korjaamisen vaivaan / aikaan / riskeihin. Toki noita omaks huviks voi tehdä, mut lähtökohtaisesti "ei tule kuvaa hurisee"- tapauksista en maksaisi juuri mitään.
Kunnollisella reflow asemalla liukuhihnatyöllä ja kunnon määrillä varmaan oliskin kannattavaa puuhaa korjata noita. Pl. tosiaan ne HP:n purku/kasaus. Kyllähän sekin sitten menee rutiinilla, mutta on harvinaisen veemäiseksi tehty.- pcmuseo
herrajumala kirjoitti:
Uunia? Herran jestas mitä ohjeita täällä annetaan!
qui?
http://keskustelu.afterdawn.com/threads/näytönohjaimien-korjaus-reflow-uunissa-kokemuksia.218573/
...
http://www.overclockers.com/the-oven-trick-repairing-your-broken-video-card-with-an-oven/
Ihan yleinen temppu saada BGA piirien kontaktit uudelleen levyyn kiinni (edes hetkeksi).
Pyyheliina temppua en ole kokeillut:
http://chrisbrooker.ca/index.php/towels-are-a-laptops-best-friend-hp-tx1220us/
t:p
- oivariini.olla
Se kantsii joskus putsata, se tuuletin oikee imee pölyt sinne sisään.
http://i700.photobucket.com/albums/ww7/tsmith35x/clean.jpg - pcmuseo
Tuossa kuva tuon K.I.A. G62:n tuulettimesta:
http://kuvapilvi.fi/k/ygvy.jpg
t:p
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun453151Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si791712- 181512
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1161167UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1111135