Puolue ei hajoa sen vuoksi, että yksi kaupunginvaltuutettu eroaa valtuustoryhmästä. Ei hajonnut kirkkokaan, vaikka sama henkilö erosi kirkon paikallistason päätöselimestä.
Kemijärven lukio ei hajoa sen vuoksi, että se siirtyy Hillatielle, korkeintaan koettelee kaksareiden opiskelumotivaatiota. Mutta miksi Kemijärven lukiosta kirjoitetaan hädin tuskin cum laudea keskimäärin? En väitä mitään, kysyn vaan. Lapin tasollakin olemme lähempänä häntäpäätä kuin ylätasoa. Joskus oli toisin. Muutoin hämmentää lyhytiskuinen koulupolitiikka aina oppilaitosten sijaintia myöten. Missähän ollaan vuoden kahden päästä? Luoja sen ties.
Hiiteen väitteet, joilla yhden ylioppilaan Enontekiö on Suomen parhain lukio. Vielä typerämpi on tilasto, jonka mukaan Muurola tuli toiseksi koko maassa. Yliopistossa ei oteta lähtötasoa huomioon. Faktat painavat enimmäkseen. Tunneasiat ja itsetunto-ongelmat pitää kunnissa hoitaa muutoin.
Valonpilkahduksen jälkeen tulee takapakkia: Elisa lähtenee, juhannus tyhjensi Kemijärven vähäisetkin tulonlähteet, matkailijat eivät ymmärrä vedenvälkkeen ja metsän päälle, maksuhäiriöitä on keskiluokallakin, lapset ja nuoret oireilevat, työttömyyttä on, piilotyöttömyyttä vielä enemmän. Alkoholia, sitä juodaan lahjakkaasti edelleenkin. Missä se toivo viipyy?
Plussaakin toki on: saa rauhassa ilman suurempaa jonotusta samoilla kaupoissa, kaduilla ja metsiköissä. S-market uudistuu, Koivu-Pekka laajentanee, Iskelmäfestarit tuovat tungoksen tuntua yhdeksi viikonlopuksi. Muutama taivaallisen aurinkoinen aamu. On kesä, kesä!
Avioliittokaan ei hajoa yhteen syrjäiseen hypähtelyyn, mutta se voi olla se viimeinen teko, joka katkaisee kamelin selän. Näin se on kunnallisessa ja muussakin yhteisöllisessä päätöksenteossa.
Näitä mietiskelin kauniina juhannuksena 2015.
Ettei jäisi infoähkyn alle!
4
114
Vastaukset
- Huippuyksikkö
Kemijärvellä on ollut asiat ennen paremmin. Se on totta. Alkoholi on maistunut aina, mutta nyt huumeet ovat laajasti levinneet Kemijärvellä. Tilanne menee koko ajan huonompaan. Huumekuolemiakin on ollut. Vetämätön laiska johto piiloutuu salassapidon taakse. Meillä on asiat hyvin. Meillä ei ole huumeongelmaa. Olemme huippua koko Suomessa. Meiltä tullaan kysymään neuvoa, kun täällä on asiat hoidettu niin mallikkaasti. Mihin sitä päihdetyöntekijää tarvitaan kun ei ole päihdeongelmaa. Muutama vanha juoppo. Ei yhtään huumeenkäyttäjää.
- idea-nousee
Pohdinta on tärkeää, siitä voi nousta ideoita.
Kuten sanomme täällä Kemijärven rannalla: sähkölaitoskin saa voimansa Kemijoen virrasta, miksei siis ihminen?
Suomun hiljaisuus, Tonkopuron tarinat, Nurmikummun kosmiset seikkailut, kaikki osa yhteistä kulttuurin perimäämme, eikö niin?
- kaupunki-avaruus
voisimmeko tehdä yhdessä runon _ KEMIJÄRVI _ lausujana Kello Topi ja muut Kemijärven lausujat he ovat palkittujakin ? ? runon aihe: kotiseutu esimerkiksi värssyin
tuntureiden yllä revontuli loistaa
uusi aika kaikki huolet meiltä poistaa
ufojakin täällä joskus havaitaan
iloisesti turisteja tiellä tavataan - Kurittomatkakarat
Tiijä noista hajoiluhommista... Mutta se, että lukio ei tuota sen kummempia välkkyjä, juontaa juurensa peruskouluun ja sinne kotireviirillekin.
Oppitunneilla ei ole peruskouluasetuksen suomaa oppimisrauhaa tai miten se siellä nyt ilmaistaankaan. Opettajat eivät vanhemmat ei kukaan saa pysyvää kuria oppitunneille. Siellä on vilkkaampaa kuin Kemijärven markkinoilla, joissa ei vilkkautta olekaan. Mutta se koulujen vilkkaus ei ole ylösrakentavaa vaan teinien möykettä. Opettajat laskeskelevat, montako kuukautta on eläkkeelle tai vuorotteluvapaalle tai edes kesään. Liioittelen pikkiriikkisen.
Mistään mitään ymmärtämätön sepänsällikin tajuaa, että oppimisympäristö ei ole optimaalinen. Nyt lukio saa uusia asioita oppimaan joutuvan rehtorin kaikkien uudistusten edessä. Kova on haaste, joten vanhojen opettajien pitää olla mukana opastamassa talon tavoille ja mitä vielä: antaa tilaa uusille tuulille. Digistuidut tulevat. Oletko valmis?
Nämä peruskoulun kuriasiat ja oppimisjutut ovat tabuasioita, joita ei uskalleta käsitellä keskenään, ei kahdestaan, ei oikein kunnolla kuitenkaan. Olen seurannut 30 vuotta näitä asioita. Suunta on heikkenemään päin. Rehtorit levittelevät käsiään: hyshys.
Itse tein kalliiksi osoittautuneen ratkaisun. Jossakin oli parempi ympäristö oppimiselle, mutta se lysti vasta maksoi. Kannatti muutoin.
Mitä jos taas otettaisiin härkää sarvista, pidettäisiin yhtä köyttä -kokootumisajot jne.? Kunhan pelleilen.
Yo-tuloksista on tietysti muistettava seikka, että 30 toivolta ei mahdottomia pidä vaatiakaan. Entisten aikojen 90 ylioppilaan joukkoon mahtui enemmän niitäkin, joilla polla säteili häikäisevästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö28010306K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2445993Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735424PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *955048Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193315Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe92714- 2142622
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172434- 282284
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3822217