Nordean kortti katosi, käteistä ei saanut:

VaihdaS-pankkiin

Kortti katosi, käteistä ei saanut: "Odotan vain kotona ilman rahaa"
Nordean asiakas joutuu odottamaan uutta pankkikorttia rahattomana ainakin viikon. Hän ei saa pankista käteistäkään.


Pankkikortin katoaminen on vaikeuttanut kempeleläismiehen arkea.

Tapaus sai alkunsa, kun kempeleläinen mies kadotti pankkikorttinsa juhannusaattona. Kortin kadottua hän soitti sulkupalveluun ja siellä kuoletettiin se.

Kortti kuitenkin löytyi myöhemmin ja mies yritti avata sen uudestaan asioimalla Kempeleen toimipisteessä. Kerran kuoletettua korttia ei kuitenkaan pystytty avaamaan, vaan miehen täytyi tilata uusi kortti. Uuden Nordean pankkikortin saamiseen menee kuitenkin ainakin viikko.

Mies harmittelee, että kaikki hänen suunnitelmansa ovat pilalla, koska hän joutuu sinnittelemään rahattomana aina kortin saapumiseen saakka.

- Olen ollut Nordean asiakas säästöpankkiajoilta asti eli varmaan 40 vuotta. Kaikki suunnitelmat menivät perseelleen.


Ei edes käteistä, vaikka rahaa on tilillä

Mies kävi Kempeleen pankissa henkilökohtaisesti kaksi kertaa, koska halusi kortin uupuessa nostaa käteistä - turhaan. Nordean Kempeleen konttorissa ei myöskään voi nostaa eikä tallettaa rahaa. Mies muistaa nähneensä pankissa toisen asiakkaan, joka oli tiedustellut samaa asiaa eli käteisen nostamista.

- Siellä ei käsitellä käteistä rahaa, vaan minulle sanottiin, että pitäisi mennä Oulun konttorille. Minulla ei kuitenkaan ole käteistä kortin katoamisen takia, joten en pysty lähtemään kotoani nyt mihinkään, mies kertoi keskiviikkona Iltalehdelle.

Pankista kerrottiin miehelle eilen, että kortin saamisessa kestää viikosta puoleentoista ja kortti lähetetään miehelle postitse.

- Olen nähnyt veljeni viimeksi vuonna 2010. Minulla oli sovittu tapaaminen hänen kanssaan, mutta minulla ei ole varaa matkoihin. Nyt vain odotan kotona ilman rahaa, mies harmittelee.
Nordea: uuden kortin saapumisessa menee viikko
Kyseinen tapaus sattui Kempeleen konttorin Zeppelinin toimipisteessä. Nordean lehdistöpäällikkö Anni Kuusisto vahvistaa Iltalehdelle, että uuden kortin saa Nordealta noin viikossa. Kortin voi hänen mukaansa saada myös pikatoimituksena kolmessa päivässä, mutta kyseinen palvelu on asiakkaalle maksullinen.

Kuusisto lisää, että käteisnostoja ei voi Kempeleen konttorissa tehdä.

4

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • X-asiakasNordeassa

      S-pankista voi jopa kassalta nostaa käteistä, olen ollut jo vuosia S-pankin käyttäjä, otimme tilit pois Nordeasta.
      Ennen Nordeassa oli kassapalvelu ja vanhat ihmiset kävivät maksamassa laskujaan siellä, nyt se kaikki on loppu.
      Nordea ei välitä helkkariakaan vanhoista ja muista jotka kassapalveluja tarvitsisivat.

      • Anonyymi

        Vähän vanha aloitus mut aina ajankohtainen...

        Mulla tuli eka kertaa eteen kortin hukkaaminen viime viikolla. Se ei ollut täysin hukassa, vaan oli pudonnut ja tiesin sen olevan joko tai paikassa. Sain haltuuni tunnissa, mutta päätin sulkee, koska toisesta paikkaa sohvalta se oli helpompi ottaa kameroista huolimatta. Ellei olisi ollut lähimaksua, en olsi pitänyt kiirettä. Kävi niin, että kolmannella yrittämällä tavoitin toimipisteen missä kortti jo olikin tallessa.

        Kysyin olisin toivonut sulkupalvelulta vähän joustavampaa suhtautumista, koska katoamistilanteet on erilaisia. Olisi joku aikaikkuna minkä sisällä kortin voi palauttaa, toki jotenkin varmentaen oikea käyttäjä.

        Eipä tullut käteistä varattua ja sitten olin unohtanut aiemmin tekemäni verkko-ostokset (s-kauppa) tai jotenkin kuvitellut että katevaraus. No sieltähän sitten soitettiin ettei pysty maksaa, kun kortti suljettu, tietysti niin!!! No onneksi oli pankki auki, mutta ei sieltäkään periaatteessa aina käteistä saa. Kassalta saa vain kortilta, No kortti tuli pian, kiitos tästä👍Mutta jotenkin kuvittelin kai, että tunnusluku on ja pysyy (vaikka uusi korttinro) ellei sitä pyydä mitätöimään, mutta eihän se näin menekään. Kysyn vaan miksei - heille helppo kaavamainen ratkaisu? Tuli ilmi automaatilla mutta on oikeesti käynyt jollekin sillai, että normaalin uusimisen jälkeen ei ole tunnusluku kelvannut - tottakai voi näitäkin olla.
        No ei noi maailman loppu, mutta mua ärsyttää muutenkin monet mekaaniset helpot ratkaisut eli joustavuutta ja tilanneharkintaa lisää.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Eilen viimeksi tööt nordean tilit, muutaman viikon sisällä. ? :( ottakaa toisen pankin kortti kaiken varalta. Luottokortti voi olla myös hyvä valinta.

    • Anonyymi

      Mulla ei ole euroakaan Nordean tilillä. Lainan verran tasan talletan sinne edellisenä iltana. Palvelu ala-arvoista siinä se syy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      47
      7715
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4273
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3745
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3210
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2906
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      68
      2632
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      64
      2508
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      57
      2444
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2349
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2296
    Aihe