Asko Kervinen valitti Kh:n laittomasta päätöksestä

Laiton.päätös

-------- Alkuperäinen viesti --------
Aihe: Itä-Suomen hallinto-oikeudelle
Päiväys: 3.7.2015 09:52
Lähettäjä: [email protected]
Vastaanottaja: [email protected]

ITÄ-SUOMEN HALLINTO-OIKEUDELLE


Valitus Kotkan kaupunginhallituksen 17.6.2015 / § 158 laittomasta päätöksestä, joka on kumottava esteellisten henkilöiden osallistumisen ja esteellisyyden sallimisen ja menettelyvirheiden vuoksi.


1. Kotkan kaupunginlakimies Marianna Ruonala on esteellisenä itse valmistellut itseään koskevan Kotkan kaupunginhallituksen 17.6.2015 / § 158 päätösasian.

2. Kaupunginlakimies Ruonala on esteellisenä osallistunut § 158 asian valmisteluun ja ollut läsnä asiaa käsiteltäessä.

3. Kaupunginlakimies Ruonala on esteellisenä kaupunginhallituksen kokoushuoneessa 17.6.2015 selostanut ja esitellyt § 158 asiaa ja täten myötävaikuttanut kaupunginhallituksen laittomaan päätökseen.

4. Kaupunginlakimies Ruonala ei poistunut kokoushuoneesta. Ruonala ei poistunut kokoushuoneesta vaikka kaupunginhallituksen jäsen Merivirta oli kehottanut Ruonalaa esteellisenä poistumaan. Ruonala poistui kokoushuoneesta vasta sen jälkeen, kun § 158 päätös oli tehty.

5. Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Elomaa salli esteellisen Ruonalan toimia § 158 päätöksen valmistelijana. Elomaa salli ja antoi myös luvan esteellisen Ruonalan olla läsnä kaupunginhallituksen kokouksessa vaikka esteellisenä kokoushuoneesta poistuivat kaupunginsihteeri Hassinen ja kaupunginjohtaja Lindelöf. Kaupunginlakimies Ruonala poistui kokoushuoneesta vasta sen jälkeen, kun § 158 päätös oli tehty.

6. Kaupunginjohtaja Lindelöf oli esteellisenä poistunut § 158 asian käsittelyn kohdalla kokoushuoneesta käytävälle, mutta kaupunginhallituksen puheenjohtaja Elomaa oli tulkinnallaan antanut käyttää § 158 päätöksenteossa esteellisen kaupunginjohtajan päätösehdotusta. Tämä ilmenee Kotkan kaupunginhallituksen 17.6.2015 / § 158 pöytäkirjaotteestakin. Näin ollen puheenjohtaja Elomaa rikkoi tässäkin tapauksessa esteellisyyssääntöä salliessaan ja hyväksyessään esteellisen kaupunginjohtajan päätösehdotuksen.

7. Kotkan kaupunginhallituksen 17.6.2015 / § 158 asiassa tehty päätös on syntynyt poikkeuksellisen laittomalla ja harvinaisen törkeällä esteellisyyssääntöjen rikkomisella ja esteellisen kaupunginlakimies Ruonalan laittoman toiminnan myötävaikutuksella. Siksi Kotkan kaupunginhallituksen 17.6.2015 / § 158 tehty päätös on laittomana kumottava.

Allekirjoittanut on valituksenalaiseen Kotkan kaupunginhallituksen päätösasiaan asianosainen.


Haminassa 3.7.2015

Asko Kervinen

34

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikos.tapahtunut

      Lakimies kaupungilla on epärehellinen ja röyhkeä!

      • Hyvää.tekstiä

        Askon valitus menestyy.


      • Kervis-asia.on

        Tämä ylös ja palstalle ykkösaiheeksi, kun aihetta on ja kotkalaisten ikioma asia.


    • Museon-mestari

      No mitä sitten?

      • Höhhy

        No just sitä.


      • Höhhy-yhhöh

        Kaupungin päätöksenteko pitäisi perustua avoimuuteen ja objektiivisuuteen, johon kuuluu olennaisena osana esteellisyyssääntöjen noudattaminen.


      • Laki.kaupungilla.hukassa

        Juuri näin. On kiinnostavaa seurata Kervis-asiaa. Se saa näköjään koko ajan uusia piirteitä.


      • Eräs.nainen

        Kaupungin lakimies on emäpaska ämmä. Tehnyt tuhoa monille kaupungin duunareille! Toivon sydämmestäni että Kervinen näyttäisi Ruonalalle missä on kaapin paikka.


    • kervisfani

      kun linde jää eläkkeelle niin kervis olis hyvä jatkaja tuntee lain eikä kuse ketään

      • vitun.fanittaja

        painu sä kervis fanittaja vaan vittuun täältä ja muista ne siniset pillerit !


      • Lisää.säästöjä

        Kervis-asia on Kotkan tärkein asia. Sitä ei haluta lopettaa, koska se on niin tärkeä. Kotkalaiset haluavat maksaa tärkeästä asiasta. Tärkeiden asioiden hinnalla ei ole väliä. Kaupunginhallitus haluaa säästää tärkeissä asioissa, mutta Kervis-asiaan säästöt eivät ulotu.


    • jargonjargon

      Uusia käänteitä ei ole yli kymmeneen vuoteen tippunut.Samaa asiaa vuodesta toiseen.mitäs jos suomi24:ää ei olisikaan?

      • Freddylle.terkkuja

        Ei hätää, Kervis-asia elää ja voi hyvin.


      • Sitikat.jäi.myymättä

        Freddy on eläkkeellä.


    • gh-66

      kaupunki aiheuttaa jatkuvasti kotkalaisille lisäkuluja veivaamalla kervis-asiaa valheilla.

      • kaffe-pausi

        Kiitos hyvistä nauruista !
        Töissä saatiin kahvitunnilla taas kerran nauraa ihan tappiin asti.
        Kyllä kyrvis noin kaukaakin on työpaikan tärkein henkilö yhteishengen ja viihtyvyyden suhteen.
        Kiitosssss :))


    • Elomaa.Yllätti

      Kervisen valituksen kohta 5. on yllättävä tieto.

    • Happo-uhka

      Kotkan kaupungintalo pitäisi hylätä.

    • SSS.3

      Kiusallista kaupunginlakimiehelle jäädä kiinni noinkin törkeäastä lain rikkomisesta.

    • Vieraspaikkakuntalainen

      Kotkan kaupunginhallituksen päättäjät, ettekö osaa muuta kuin töpeksiä siellä?

    • Punainen.Kotka

      Surkeatasoista viranhoitoa kaupunginlakimiehellä. Sirolaopiston tiedoilla ei voi hoitaa kaupungin lakiasioita.

    • johtopäätös

      Elomaa on mennyt sekaisin.

    • Laila-löi-Leilaa

      Tästä puhuttaan kauan. Kaupunginlakimies Ruonalan ja kaupunginhallituksen puheenjohtaja Elomaan emämunaukset on kaupungin Kervis-sirkuksen pääesiintyjiä kohta.

    • säädös.piste

      Kervisen paska tekee kalliiksi itsensä syyttämällä ihan vääriä virka miehiä ja vieläpä kaupungin hallituksen puheen johtajaa! Puheen johtaja pystyy määräämään virkamiehiä. Kaupungin hallituksen päätöksiä ei voi muuttaa!!

      • yhdys.sana

        Mikäs "puheen johtaja" se niin väittää ettei "kaupungin hallituksen" päätöksiä voi muuttaa? Kyllä ne voidaan muuttaa ja kumota.


    • turhakekokotyyppi

      Ketään ei kiinnosta koko tyyppi, pois nää turhat jutut täältä!

      • näinhänseon

        Kervinen sentään yrittää laittaa Kotkan korruptioo kuriin, mut myä muut vaan lässytetään täällä paskaa kun ei meistä muuhun ole!


      • Mr.Salaperä
        näinhänseon kirjoitti:

        Kervinen sentään yrittää laittaa Kotkan korruptioo kuriin, mut myä muut vaan lässytetään täällä paskaa kun ei meistä muuhun ole!

        Kervinen yrittää ja ehkä onnistuukin laittamaan vielä kerran mm. Tavastilan kentän reunalla ja Tiutisessakin runkatun mulukkunsa Hirvosen persiiseen.

        Se ehkö onnistuu vasta myöhemmin kesällä kun Hirvonen on meripäivien ajan Mussalon ahtaajien ahdettavana ja sen session jälkeen perseen arpeutuminen uudelleen ajokuntoon vie ainakin viikon.

        https://kotka.sharefile.com/download.aspx?id=fe4303a743954637


      • Säälittävä.luuseri

        Etkö todellakaan pysty parempaan kuin näitä sairaita linkkejä tänne laittamaan. Olet melkein yhtä sairas ja häirikkö kuin se kuuluisa Miehikkälän varas joka vasikoi kaverinsa ja kiusaa sukulaisiaan!


      • yks.uhri
        Säälittävä.luuseri kirjoitti:

        Etkö todellakaan pysty parempaan kuin näitä sairaita linkkejä tänne laittamaan. Olet melkein yhtä sairas ja häirikkö kuin se kuuluisa Miehikkälän varas joka vasikoi kaverinsa ja kiusaa sukulaisiaan!

        Pahin trolli. se äijä ei tee muuta kuin pahojaan. Huijaa ja rosvoilee. Varokaa! käyttää taitavasti nimettömiä experttitaitoja tietokone alalla.


      • salarakkaat
        Säälittävä.luuseri kirjoitti:

        Etkö todellakaan pysty parempaan kuin näitä sairaita linkkejä tänne laittamaan. Olet melkein yhtä sairas ja häirikkö kuin se kuuluisa Miehikkälän varas joka vasikoi kaverinsa ja kiusaa sukulaisiaan!

        Sairas linkki?
        Mitä sairasta siinä on jos joku tuntematon ahtaaja vetää toista perseeseen?
        Ihanaa poikarakkautta eikä mitään sairautta.


      • LAASTIA.REIKÄÄN
        salarakkaat kirjoitti:

        Sairas linkki?
        Mitä sairasta siinä on jos joku tuntematon ahtaaja vetää toista perseeseen?
        Ihanaa poikarakkautta eikä mitään sairautta.

        VAROKAA VARASTETTU UISTIN VOI TARTTUA ESINAHKAAN. HOMOFRIIKKI HÄIRIKKÖ HOITOON! NÄETTEHÄN MITEN SAIRAS SE ON!


    • Miten.käy

      Tämä kiinnostaa.

      • VoimiaAskolle

        Niin kiinnostaa. Tämä on Kotkan ykkösaihe tällä hetkellä, toivottavasti tämän Kervis-tapauksen ansiosta sitä korruptiota saataisiin edes vähän paremmin kuriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      260
      5236
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4251
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4131
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3647
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3630
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3425
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      24
      2782
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2536
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      65
      2417
    Aihe